Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sadece Araç Plaka Bilgisiyle Borçlu Bilgilerine Ulaşma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-03-2016, 16:42   #1
anilkardes

Soru Sadece Araç Plaka Bilgisiyle Borçlu Bilgilerine Ulaşma

MESLEKTAŞLARIMA SAYGILAR HÜRMETLER.....

Sadace araç plakası bilgilerini bildiğim, başka hiçbir bilgiye sahip olmadığım borçlunun T.C NO ve adreslerini nasıl öğrenebilirim ?
Trafik Şube Müdürlüğüne müzekkere yazmak kolay da biz özel bir şirketiz, resmi bir kurum değiliz. Özel bir şirketten gelen bilgi taleplerini Trafik Şubenin reddetmesi lazım. Ben İcra Dairesinde dosya açarken sadece plakayı versem borçlunun T.C sini ve adresini bulabilirler mi ? Bide ben ofiste programla UYAP uyumlu xml dosyası hazırlıcam ama T.C ve adres olmadan bu da olmaz.
Başka türlü sadece araç plakasından borçlunun T.C NO suna ve adresine nasıl ulaşabilirim ?
Old 15-03-2016, 19:15   #2
tegese

Bir trafik takipçisine ulaşıp, cüzzi bir hizmet bedeli karşılığında istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 15-03-2016, 19:18   #3
tegese

Hatta çalıştığınız noter de istediğiniz bilgilere hızlıca ulaşabilir.
Old 16-03-2016, 09:43   #4
anilkardes

İlginiz için müteşekkirim.

Trafik takipçiliği kurumunu hiç bilmiyorum, daha önce karşılaşmadım. Trafik takipçileri kimlerdir nerede ne iş yaparlar hiç bilmiyorum. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Hem noterden hem de trafik takipçilerinden, plaka sahiplerinin bilgilerine ulaşmam yasal anlamda bir sıkıntı çıkarmaz öyle değil mi ? Sonuçta alacağımız var tek bilgide plaka. Yasalar bu anlamda bize yardımcı olması lazım.

İcra dairesinde sadece plaka bilgisi vererek takip başlatma olanağım var mı? İcra müdürlüklerinin bilgisayar sistemlerinde bu bilgilere ulaşabilme olanakları vardır belki.
Old 16-03-2016, 09:52   #5
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan anilkardes
İlginiz için müteşekkirim.

Trafik takipçiliği kurumunu hiç bilmiyorum, daha önce karşılaşmadım. Trafik takipçileri kimlerdir nerede ne iş yaparlar hiç bilmiyorum. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Hem noterden hem de trafik takipçilerinden, plaka sahiplerinin bilgilerine ulaşmam yasal anlamda bir sıkıntı çıkarmaz öyle değil mi ? Sonuçta alacağımız var tek bilgide plaka. Yasalar bu anlamda bize yardımcı olması lazım.

İcra dairesinde sadece plaka bilgisi vererek takip başlatma olanağım var mı? İcra müdürlüklerinin bilgisayar sistemlerinde bu bilgilere ulaşabilme olanakları vardır belki.

http://www.barobirlik.org.tr/Detay68092.tbb

DUYURU NO:2016/11

İstanbul Barosu Üyesi bir meslektaşımızın müvekkili sigorta şirketi adına rücu iş1em1erini başlatabi1mek amacıyla sadece plaka bilgisine sahip olduğu aracın sahibinin kimlik ve adres bilgilerinin tarafına verilmesi istemiyle İstanbul Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü'ne yaptığı başvurunun hukuka aykırı olarak reddedilmesi nedeniyle İstanbul 2. İdare Mahkemesi nezdinde açtığı davada verilen kararda; Avukatın görevinin icrası sırasında gerekli bilgi ve belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlardan isteyebileceği, bu durumun Bilgi Edinme Kanununa göre daha özel bir düzenleme olan 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'ndan doğduğu ve Avukatlık mesleğinin bir kamu görevi olması gerekçesiyle dava konusu işlem iptal edilmiştir.

İstanbul 2.İdare Mahkemesi’nin 23.11.2015 günlü 2015/1764 Esas, 2015/2149 sayılı iptal kararının bir örneğini bilgilerinize sunar, konunun Baronuz mensubu meslektaşlarımıza da duyurulmasını rica ederim.

Saygılarımla.

Avukat Metin FEYZİOĞLU
Türkiye Barolar Birliği
Başkanı
Old 16-03-2016, 10:19   #6
anilkardes

Büyük ihtimal bu dava temyize gidecektir. Danıştayın vereceği kararı çok merak ediyorum.

Çok değerli ilginiz ve aynı derecede önemli cevaplarınız için size ne kadar teşekkür etsem azdır. MÜTEŞEKKİRİM.
Old 16-03-2016, 10:26   #7
atrocity

Merhaba;

Borçlunun adı-soyadı biliniyorsa T.C.kimlik numarası olmadan da icra takibi başlatılabiliyor. Adres kısmına da artık öylesine bir adres yazarsınız. Daha sonra icra dosyası üzerinden gerekli adres araştırmaları müzekkereleri yazılabilir.

Syg.
Old 16-03-2016, 10:38   #8
Av.Ayse E.

bir dilekçe ile Syn.İlhan Erden' in verdiği karar örneğini de iliştirerek Emniyetten olumlu karar alabileceğinizi düşünüyorum...
1-Trafik takipçiliği...
2-Sıkıntı olmaz zira yukarıdaki karar lehinize...
3-Sadece plaka no ile takip başlatılamaz diye biliyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi