Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Sosyal Güvenlik Yetim Aylığı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2009, 20:01   #1
Konuk

Varsayılan Sosyal Güvenlik Yetim Aylığı

Merhaba

1998 yılında eşimden şiddetli geçimsizlik nedeni ile anlaşmalı olarak evliliğimizi noktaladık.evlilik birliği içinde çalıştırılmadığım ve sosyal güvencem sağlanmadığı için herhangi bir gelire ve sağlık sigortasına sahip değilim.çok küçük bir birikim ile yaşamımı idame ettirmeye çalışıyorum.iki oğlum var ve bakımlarını ben sağlamaya çalışıyorum... ancak tesadüfen bir bilgiye ulaştım bu konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Bundan 6 yıl önce babam vefat etti.yeni sgk kanunlarına göre 900 iş günü ve 5 yıl sigortalılık süresini dolduran kişilerin yakınlarına ölüm aylığı bağlandığını öğrendim.biz beş kardeşiz.babamın ilk evliliği annemden iki kız bir erkek, diğer eşinden iki kız...yani babaamdan iki kız kardeşim daha var.ikiside devlet memuru.annemden olan kızkardeşimde devlet memuru...erkek kardeşim 30 yaşında o da devlet memuru...bu durumda kardeşlerim ölüm aylığından hak iddia edebilirler mi eğer edemiyorlarsa onların hakları benim tarafıma geçer mi? ilginize teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.
Old 24-01-2009, 23:18   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın KATILIMCI;

Eğer babanız bir sosyal hizmet kurumundan aylık almakta iken öldü ise, gerekli belgelerle birlikte babanızın emekli maaşını almakta olduğu kuruma başvurarak tarafınıza ölüm aylığı bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Saygılarımızla.
Old 25-01-2009, 00:33   #3
Konuk

Varsayılan Sgk Ölüm Aylığı

Sevgili Ufuk Bey öncelikle sorumu yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Yeni çıkan Sgk yasasına göre 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 işgünü ile ölüm aylığı hakkı alınabildiğini kurumdan öğrendim ve başvurumu yaptım. Başvuru sırasında aranan niteliklere haiz olduğum ve olumlu sonuç alacağımda tarafıma bildirildi. Sorumu detaylı sormadığım için yanıtınızın yönlendirici olması doğal tabii ki benim öğrenmek istediğim devlet memuru olan öz ve üvey kız kardeşlerim ikinci bir maaş alamayıp bu haktan yararlanamadıkları için onlara düşen hak benden yana işler mi?

Tekrar teşekkür ederim
Old 25-01-2009, 13:16   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Ölüm aylığının hak sahiplerine paylaştırılması

MADDE 34 - Ölen sigortalının 33 üncü madde hükümlerine göre hesaplanacak aylığının;

(DEĞİŞİK BENT RGT: 08.05.2008 RG NO: 26870 KANUN NO: 5754/21) (KOD 1)
a) Dul eşine % 50'si; aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75'i,

(DEĞİŞİK BENT RGT: 08.05.2008 RG NO: 26870 KANUN NO: 5754/21) (KOD 1)
b) Bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan;

1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,

2) Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılanların veya,

3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının,

her birine % 25'i,

Sayın Katılımcı;

İlgili kanun maddesine göre, babanın emekli maaşının %25' i kız çocuklarına bağlanmaktadır.

Maaş almaya başladığınızda sizden başka öz ve ya üvey farketmez başka ölüm aylığı alan kız kardeşiniz yoksa, siz MEVCUT ŞARTLARINIZDA KIZ ÇOCUĞUNA TAHSİS EDİLEN miktarın tamamını almakta olursunuz.

Eğer diğer kız kardeşlerinizin mevcut durumlarında bir değişiklik olursa, boşanma gibi bu kız kardeşinizin de maaş için SGK'ya müracaat etmesi durumunda maaşınızda azalma olacaktır.

Alıntı:
Hak benden yana işler mi
Açık sorusunun yanıtı, onlar şartlarını taşımadıkları için maaş alamadıklarından siz tahsis edilen payın tamamını alarak avantajlı olursunuz...

Saygılarımızla.
Old 25-01-2009, 14:06   #5
Konuk

Varsayılan Ölüm Aylığı Teşekkür

Sevgili Ufuk Bey

Zamanınızı aldığım için özür, zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.Başvurum sonuçlandığında örnek teşkil etmesi adına bilgilerimi sizlerle tekrar paylaşırım.

İyi çalışmalar dileklerimle...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi