Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anneniz yaşında bir insanım, zor durumdayım yardım edin lütfen.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2009, 14:06   #1
Konuk

Varsayılan Anneniz yaşında bir insanım, zor durumdayım yardım edin lütfen.

Merhaba umarım sorunuma bir çözüm bulabilirim.Ben 52 yaşındayım, ilkokul mezunuyum ve nereye kime danışacağımı bilmiyorum.3 çocugum var 2 si evli biri okuyor.Eşim 60 yaşında, 35 yıldır evliyiz.Ancak artık boşanma kararı aldık.Ancak ben evhanımıyım, bir gelirim yok, eşimin bankada 80.000 tlsi var,para onun üzerine bir hesapta, birde oturdugumuz evimiz var, ama kredisi bitmedi daha 20.000 tl borcumuz var oduyoruz.Ev de oglumun üzerine tapulu.Eşim ssk dan emekli maaşı alıyor aynı zamanda özel bir şirkette çalışıyor 3500 tl maaşı var.Ama belgelenebilirmi bilmiyorum.
Şimdi ben boşandıktan sonra magdur olmak ıstemıyorum bu sebepten ne yapmam gerekiyor.Boşanma davasını benmi açmalıyım yoksa o mu açmalı? Yada farkedermi? Bir arkadaşım bana "siz boşanınca herşey ortak paylaşılmıycak, bu yeni evliliklerde geçerli" dedi.Doğrumu? Ben herşeyin yarısını istiyorum, sanırım buna hakkım var 35 yıldır ona hizmet ediyorum.Bir de "Evlilikte Yıpranma Payı" diye birşey varmış, nedir? ben faydalanabilirmiyim? Bana ya evi (kredi borcunu odedkten sonra tabi) yada bankadaki parayı versın, ve maaşının yarısını nafaka olarak versin istiyorum.(600 ssk +3500 ozel sektor =4000\2= 2000 tl)İşten ayrılırsa yeni işe girerse ordan para alabilirmiyim? Emekli maaşının yarısını ben nasıl alacagım omu her ay bana ödeyecek? Her ay o parayı bana ödemezse ne yapmam gerekiyor? Herşeyi yarı yarıya paylaşarak bu evliliği bitirmek istiyorum.Kanunen bu mümkünmü? Bunun için ne yapmam gerekiyor? Daha doğrusu benim birşey yapmama gerek varmı? Herşeyi avukatımmı halledecek? Eşim bana mahkeme ne karar verirse uyarım diyor, acaba benim bilmediğim birşeyi mi biliyor da boyle kesın konusuyor anlayamadım.Lütfen bana yardımcı olun, ben de sizin anneniz yaşında, işi, geliri olmayan bir insanım ve sizin bilgi ve yönlendirmelerinize ihtiyacım var, umarım sorularıma cevap verebilirsiniz, şimdiden teşekkür ederim.
Old 23-01-2009, 15:10   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

1-Boşanma davasını sizin ya da onun açmasının bir özelliği yoktur. Davayı açan, kendisini dava açmaya iten sebepleri ispat etmelidir. Yine aksini iddia eden kendi sebeplerini ispatlar. Davayı açmak avantaj ya da dezavantaj değildir. Mahkeme yargıcı evlilik birliğinin yürümemesinde kimin KUSURLU olduğunu araştırır.

2-Sayın Katılımcı;2002 yılından sonra karşılığı ödenelirek kazanılan mallarda sizin ALACAK hakkınız mevcuttur. Mülkiyet hakkı değil. Eşinizden alacaklı olursunuz. Bankadaki paranın kaynağı önemlidir. 2002 yılından önce mi edinildi sonra mı edinildi önce buna bakılır, önce edinildi ise de; 2002 yılından sonraki faiz getirisi üzerinde tasfiye payı alacağınız doğacaktır. Yine evin ediniliş tarihi, bu evin edinilmesine sizin bir katkınızın olup olmadığı eğer var ise katkınız bunların ispatlanması halinde, değer artış payı alacağınıza ilişkin olarak açtığınız dava kabul edilir. Tasfiye alacağına ilişkin olarak da, önce evin borcu düşülecek, kalanların envanteri yapılacak ve bu muhasebe hesaplarına göre sizin toplam tasfiye payı alacağınız bulunacaktır. Edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi davası ve değer artış payı alacağı davası boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde açılabilir.

Çok kapsamlı ve ayrıntılı bir dava olduğu için mutlaka avukat ile davanızı açıp takip ediniz.

3-Nafaka konusunda da, boşanma ile yoksulluğa düşeceğiniz için davanızda önce tedbir, sonrasında boşanma kararının kesinleşmesinden sonra YOKSULLUK nafakası isteyebilirsiniz. Bu nafaka miktarının tayininde, eşinizin tüm gerçek malvarlığı rol oynayacaktır. Bunların iyi tespit edilebilmesi için mahkemeye bilgi verilmeli ve gerekli araştırmaların yapılması sağlanmalıdır.

Eşinizin ek işte çalıştığını ve buradan gelir elde ettiğini şahit beyanları ile ispatlamaya çalışabilirsiniz.

Nafaka miktarınızın tahmin edilmesi ise imkansızdır.

4-Nafakaya hükmedildikten sonra icra kanalıyla tahsil edeceksiniz.Eşinizin emekli maaşına haciz uygulanır ve her ay para icra dosyasına ilgili Kurumca yatırılır. Siz de dosyadan çekersiniz.

5-
Alıntı:
Herşeyi yarı yarıya paylaşarak bu evliliği bitirmek istiyorum.Kanunen bu mümkünmü? Bunun için ne yapmam gerekiyor?

Bunun tek yolu eşinizle ANLAŞMALI BOŞANMA yapmanızdır. Taraflar, malların paylaşımı, nafaka gibi boşanmanın tüm sonuçlarında anlaşır iseler bunu yazılı bir protokole dökerler ve aile mahkemesi yargıcı da bu protokolü ONAYLAYARAK tarafların boşanmalarına karar verir.

6-
Alıntı:
Herşeyi avukatımmı halledecek?

Haklarınız çok çeşitlidir ve hukuki bilgi gerektirmektedir. Hak kaybına uğramamak, zaman kaybetmemek ve gereksiz yere masraf yapmamak için MUTLAKA avukat ile davanızı takip ediniz.

7-Boşanma davası içinde eşinizden maddi ve manevi tazminat da talep edebilirsiniz.

8-Halen oturmakta olduğunuz ortak konut için AİLE KONUTU şerhi aldırınız. Bu sizin yararınıza bir tedbirdir.

Sayın Katılımcı;

Kabataslak yanıtladığımız halde dahi; sorunun KAPSAMI ortada iken; davanızı MUTLAKA bir avukat gözetiminde açınız ve takip ediniz.

Eğer yoksul iseniz, bulunduğunuz yer il Barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini istemek hakkınızdır.

Saygılarımla.
Old 24-01-2009, 00:55   #3
Konuk

Oncelikle cavabiniz icin gercekten cok tesekkur ederim bu kadar kisa surede cevap verilecegini tahmin etmiyordum gercekten cok faydali oldu 2 nolu cevabiniza istinaden cevaplarim sunlar:
Bankadai paranin kaynagi 1 yil once satilan diger evimizdi, evi satip parasini bankaya koydu yani yil 2008 idi.Su anda oturdugumuz evi ise 2007 yilinda aldik zaten onun kredi borcunu halen oduyoruz dedigim gibi tapu oglumun ustune, bu durumda ev oglumun ustuneyken, sonuc ne olur? Oglumun onayi olmadan evi satamaz degilmi?
Cevaplarinizdan anladigim kadariyla mevcut durumda bosanirsam hersey 2 ye bolunmuyor, taki karsilikli ANLASMA yapmaz isek, o anlasmada odenecek toplu para ve aylik maas belirtilebilirmi?
Eger anlasma olmazsa mevcut kanunlarda ben magdur duruma dusermiyim? Yani ne bankadaki paradan, ne oturdugumuz evden nede maastan hicmi hak edememem gibi bir durum olabilirmi? Ama tavsiyenize uyup bir avukata detayli danismakta fayda var ama yinede bu sorularimi da cevaplayabilirsiniz size mutesekkir olurum.Iyi calismalar dilerim
Old 24-01-2009, 09:35   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Bankadaki paranın kaynağı satılan 1.evimiz demişsiniz,bu durumda ev 2002 öncesi edinilmiş ve kocanız üzerinde idiyse bankadaki paranın da kocanızın olduğu kabul edilir.Edinilmiş mal değildir.

Ancak sizin bu evin alımına katkınız oldu ise,bu değer artış payını alacak hakkı olarak dava edebilirsiniz.Ev kocanızın üstüne idi ve 2002 den sonra kira geliri oldu ise ve 2007 de satıldıktan sonra bankaya konuldu ise para burada ki faiz gelirinde de tasfiye payı alacağınız söz konusudur buna ilişkin dava açmanızz gerekir.

İkinci evin oğlunuzun üzerinde olduğuna dikkat etmemiştim, eşinizin üzerinde şeklinde yanıt vermiştim.Oğlunuzun olan bir evde tapuda görünen durum itibarı ile tescilin sağlıklı olduğu varsayılır. Ve çocuğunuzdan başka kimse o evi satamaz.Zaten onun da satabilmesi için borcunun bitmesi gerek öncelikle.

Eğer bu evin mülkiyetinin GERÇEĞE ulmadığına ilişkin olarak, eşinizin bir iddiası ve buna bağlı talepleri olacaksa DAVA AÇMASI gerekir. Tabi bunlar çok ayrıntılı inceleme gerektirir ve dava şartlarının oluşup oluşmadığı vs..hususlar doğrudan bir avukat tarafından değerlendirilmelidir.

Karşılıklı anlaşma protokolünde ise, tabiki size ödenecek tazminat ların ve ya tasfiye payınave değer artış payına ilişkin olan alacak payınınızın miktarı ve nafaka miktarları AÇIKÇA yazmalıdır ki İFA VE TAHSİL İMKANI olsun. Aksi hal geçersizdir zaten..

Sayın Katılımcı; bundan sonra bir avukatla yüzyüze görüşmenizde ve ilgili davalarınızı açmakta ve doğru hukuki yolu izlemenizde yarar vardır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.
Old 26-01-2009, 10:06   #5
Konuk

Ilginiz ve cevaplariniziz icin gercekten cok tesekkur ederim, pek konucda sayenizde bilgi sahibi oldum.Ancak tek soruma cevap vermemissiniz, onuj da cevaplandirisaniz cok sevinirim.Simdi ben 35 yildir evliyim ve evhanimi olarak 35 yildir gorunmeyen bir emegim var, daha once bosanan bir arkadasimin basina 'Yipranma parasi' adi altinda bosandigi esinin evli kaldigi yil boyunca bir para odedigini duydum.4 yillik evlilerdi, 8000 tl civarinda bir para odenmisti.O durumla benim durumum arasinda bir fark varmi? Benim boyle bir hakkim varmi? Yipranma payi yada parasi diye bir hak varmi? Ben faydalanabilirmiyim?
Simdiden cok tesekkur ederim, iyi calismalar dilerim
Old 26-01-2009, 12:47   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma sebebiyle mevcut ve gelecek menfaatleri zarara uğrayan kusursuz veya daha az kusurlu kişi maddi tazminat isteyebilir.

Örneğin boşanma sonucu eş aracılığı ile sağlanan sosyal güvence ortadan kalkıyor ve sonraki süreçte bunun için tarafın masraf yapması gerekiyorsa bu bir maddi kayıptır.

Yine,boşanma olmasaydı mirasçı olabilecek kişi,boşanma sebebi ile bu haktan yoksun kalmaktadır.Bu nedenle de maddi tazminat istenebilir.

Boşanmaya kadar geçen sürede ,evin geçimi diğer eş tarafından sağlanmış ise, boşanma sonrasında bu destek de ortadan kalkacaktır.Bu gerekçeye dayanılarak da maddi tazminat istenebilir.

Örneklenen madi tazminat talepleri için harç ödenmesi gerekmez.

Fakat evlenme nedeni ile çalışma hayatı sonlandırılmış ve yoksun kalınan gelir için maddi tazminat isteniyor ise harcı ödenmelidir.

SONUÇ: Mevcut ve beklenen menfaatleri boşanma sebebi ile zarar gören kişi maddi (Kusuru daha fazla olmamak şartı ile) maddi tazminat isteyebilir.

Sizin belirtmiş olduğunuz yıpranma tazminatı diye bir tazminat türü yoktur.

Bahsedilen mal rejimi katkı payı veya katılım payı ise ,bu konuda daha çnceki mesajlarda açıklama yapılmıştır.

Maddi tazminat ve gerekçeleri ile ilgili olarak mutlaka bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi