Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evden çıkartabilrmi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2009, 15:02   #1
Konuk nurhan avcı

Varsayılan evden çıkartabilrmi

10 yaşında oğlum ile eşimin üzerine kayıtlı evde oturmaktayım boşanma davası daha sonuçlanmadı nisan ayında şahitler dinlenecek çekişmeli boşanma ve şiddetden ağır cezada 6 ay hapis kararı çıktı.Oğlumla beni evden çıkarabilirmi nereye gidceğimi bilemiyorum 40 yaşındayım ve bir ay önce total histerektomi ameliyatı oldum kanser riski sebebiyle çalışamıyorum da nafakada bağlanmadı ailemin desteğiyle yaşıyorum nafaka miktarı ne olur hem oğluma hem bana bağlanırmı eşim bir bankada üst kademe yönetici şimdi den teşekkür ederim
Old 15-01-2009, 15:45   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sayın Katılımcı;

Boşanma davası açmakla hakim yargılama süresince geçerli olacak bazı tedbirleri almak zorundadır.

Tedbir/geçim nafakası ve aile konutu konusunda hakimden karar verilmesini isteyebilirsiniz.

1-Eşinizin mülkiyetinde olan ev için dava içinde ve harcı ödenerek aile konutu şerhi verilmesini isteyebileceğiniz gibi,muhtardan alacağınız evraklarla doğrudan ilgili tapu sicil müdürlüğüne ve harçsız olarak bu talebinizi iletebilirsiniz.

Aile konutu şerhi bulunan taşınmaz evlilik süresince sizin haberiniz ve rızanız dışında eşiniz tarafından satılamayacaktır.

2-Aile mahkemesi hakiminden ayrı yaşama hakkı sebebi ile ve dava süresince aile konutunun size ve müşterek çocuklarınıza tahsis edilmesini isteyebilirsiniz.

3-Dava süresince size ve çocuklarınıza tedbir/geçim nafakası verilmesi için hakimden talepte bulunabilirsiniz.

4-Nafakanın miktarı tarafların ihtiyaçları ,ve mali / sosyal durumları dikkate alınarak tayin edilecektir.Bu nedenle sizin ev eşinizin yaşam şartları,standartları gelir ve giderlerine ilişkin her türlü delili dosyaya sunmanızda yarar bulunmaktadır.

Nafaka miktarı konusunda bir tahminde bulunmak mümkün değildir.BU hakimin takdirinde ve delillere bağlı bir karar olacaktır.

Her aşamada bir avukattan destek almanızı,mali durum elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi