Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sosyal güvenlikte mükerrer sigortalılık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-01-2012, 02:29   #1
aslolanaslan

Varsayılan sosyal güvenlikte mükerrer sigortalılık

iyi forumlar. stajyer avukatım. konusu itibari ile bilgi sahibi olmadığım bir sorunum var. tecrübesi ve bilgisi olan üstadlardan yardım istiyorum. müvekkil emekli sandığından emeklidir. 2004 senesinde esnaf kefaletten kredi alıyor. buradan kredi alabilmek için kredi aldığı kuruluş müvekkili esnaf gösteriyor. 2004-2008 arasında müvekkilin üstüne bir manav dükkanı gösteriliyor ve buna binaen bu sürede mükellef oluyor. aynı zamanda da bağkura da bildirim yapılıyor. hem yaşı gereği hem de yaşadığı yer itibari ile (kırsal kesim) müvekkil olaylardan habersiz sadece aklında eline geçen kredi miktarı var ve kimse tarafından da bilgilendirilmiyor. müvekkil şu an 83 yaşındadır. uzun süredir emekli sandığından emeklidir( bağkura bildirildiği tarihten de evvelce). bağkurdan geçen sene prim borcunun olduğuna ve ödemesi gerektiğine dair bir bildirim geliyor ve 2011 in mayıs ayında bu borç yapılandırılıyor. müvekkil ne olduğunu bilmeksizin ve borçtan korktuğu için bu yapılandırmayı gerçekleştiriyor. şu ana dek 1.000 TL ye yakın bağkura bir ödemesi bulunmakta. söz konusu durumumuzda bağkura yatırılan bu paranın geri iadesini talep edebilir miyiz? cevap olumlu ise nasıl? lütfen bana bir yol gösterin. saygılar...
Old 16-01-2012, 23:19   #2
Hak Hukuk

Varsayılan Sosyal Güvenlik Destek Primi

Olay, "mükerrer sigortalılık" değil, Sosyal Güvenlik Destek Primi" konusu olarak araştırılmalıdır. Yapılandırma, 6111 sayılı af kanunu uyarınca mı olmuş? Bağkur, emeklilik durumundan haberdar değil mi? Dava konusunu düşünürken, sahtecilik (olmamış dükkanı varmış gibi göstermek) kavramını da gözden uzak tutmamak lazım.
Old 17-01-2012, 00:07   #3
aslolanaslan

öncelikle cevap için teşekkürler. sosyal güvenlik alanında bilgim olmadığı için nitelemede kusurda bulunmuş olabilirim affola. Evet söz konusu yapılandırma 6111 sayılı af kanunu uyarınca yapılmış. Konu ile ilgili bilgi sahibi olmadan bağkura herhangi bir başvuruda bulunmadım ve bilgi de almadım, yani bağkur' un emeklilik durumundan haberdar olduğunu bilmiyorum. Sosyal güvenlik destek primi mevcut emeklilik maaşından kesilerek tahsil edilmesi gerekmiyor mu? işin diğer boyutu da esnaf kefalet kredi için kendisi teklifte bulunuyor kredi verelim diye herşeyi kendileri ayarlıyor ve müvekkil bu durumdan (mükellef olduğundan ve sosyal güvenlik destek primi borcu olduğundan) eline geçen ödeme emri ile haberdar oluyor.çok teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi