Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mirastan Feragat!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2010, 15:44   #1
umutlaw

Varsayılan Mirastan Feragat!

Sayin Meslektaslarim,
X kisi araba kazasi yaparak hem kendi olumunu hemde yaninda oturan tacir sifatiyla is sahibi olan bir kisinin olumune sebep olur.
Tacirin ailesi X in mirascilarina karsi tazminat davasi acma hazirlagindalar ancak yasal olarak ayri yasayan X in anne ve babasi ise, anne bu tazminat davasiyla karsi karsiya gelmemek icin tum miras haklarindan feraget etmek istiyor ancak burada feragat ettigi payin babaya gecebilecegi veya bu payin miras birakanin erkek kardesine devir edilebilecegi hususunu soruyorla ben mantiken boyle bir sey olmaz dedim ancak olayila ilgili bilgisi olan sayin meslektaslarimin yorum ve degerli dusuncelerini paylasmanizi saygiyla dilerim.
Old 21-02-2010, 22:48   #2
Av.M_K

Sayın Umutlawyer,
Mirastan ferağat edildiğinde ,ferağat eden şahsın altsoyu varsa miras hak ve borçları altsoya geçer ;altsoyu yoksa ozaman miras ikinci derecedeki mirasçılara yani ana-baba ya geçer ana veya baba yaşamıyorsa ki sizin olayda baba yaşıyor, anne ferağat ettiğinden ölmüş gibi kabuledilip pay mirasçı eş olduğundan eş(baba) ve kardeş arasında paylaştırılı. Mesela mirasçının tek kardeşi olduğunu düşünürsek ozaman pay 3/4 'ü kardeşe diğer 1/4'i babaya düşer ,o zaman borç bu şekilde paylaştırılacağını düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 22-02-2010, 00:25   #3
umutlaw

Sayin Meslektasim, Ilk once vermis oldugunuz bilgiler icin size tesekkur etmek istiyorum. Bende aynen sizin belirtmis oldugunuz gibi konuyu anlattim, bu sahislarin yapmak istedigi sey su: Anne yurt disinda yasiyor ve babadan 20 yildir resmi olarak ayridir, kizlari kendisinin sebep oldugu bir trafik kazasinda ölmüstur,anne mirastan feragat ederek bilahare acilabilecek herhangi bir tazminat davasinda taraf olmak istemiyor, dolayisiyla baba leyhine mirastan feragat ediyor babada mirasi kabul ederek ogluna vermek istiyor bana gore anne feragat ettiginde olenin cocuklari ve esi olmadigi icin kardeslerine gecmesi gerekir, ve bu sekilde bir islemin muvazaa dogrucagini dusunmekteyim, nitekim bunu tam olarak acikliga kavusturmak istiyorum. Saygilarimla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi