Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Devir alınacak olan AVM için bilgi desteği bekliyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-04-2010, 11:23   #1
yyyasemin

Varsayılan Devir alınacak olan AVM için bilgi desteği bekliyorum

Firma, yap işlet devret modeliyle belediyeye ait yerde alışveriş merkezi açmıştır. İşletme 25 yıllığına kıraladıgı yerin inşaatı için bankalardan kredi çekmiş, ipotek yapmış,borç almış v.s, işlerin istenildigi gibi gitmediğini ve borç içinde kaldıkları anda firma başka isimle bir firma kurmus ve bu sekılde borcluları oyalamıstır. Şimdi benim istediğim yardım şu : biz bu AVM yi satın alıcaz ve borclarını odeyecegız. Fakat işletmenin okadar cok kısıye borcu varki biz daha sonradan bir borcun cıkmasından cekınıyoruz. Benim alanım dısı bir konu ama benden yardım istendigi için elimden geleni yapmaya calısıyorum. Sözleşme hazırlarken nasıl bir yol izlememi önerirsiniz ( gözümden kacan birsey olmasın istiyorum ) Borclar için nasıl bir madde koyabılırım? firmanın haklarını satın alırken borclarını satın almıyoruz fakat alacaklı muhatap olarak mutlaka yeni sahibi bulacaktır. Biz biz borclu degılız aramızda anlasma var veyahutta borcu odemek zoruda kalıp rücu etmek istemiyoruz. Umarım anlatmak istedigimi kelimelere dökebilmişimdir.
Siz meslektaşlarımdan özelliklede bu konuda engin deneyimi olan üstadlarımın fikir ve önerileri benim için çok değerli olacaktır.
Saygılarımla
Av. Yasemin GÜLLÜOĞLU (L.L.M)
Sağlık Hukuku Uzmanı
Old 13-04-2010, 11:41   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın yyyasemin;

Sözleşmeye, alışveriş merkezinin halihazırdaki işleteninin tüm alacaklıları ve borç miktarlarının yansıtılmasını sağlayın ve devrin ardından sadece söz konusu borçlardan sorumlu olunacağını ve sonradan ortaya çıkan alacaklılara yapılacak ödemelerden dolayı rücu hakkınızın saklı olduğunu belirtin. Sürpriz şekilde ortaya çıkabilecek alacaklılar, icra takibi yahut alacak davası yoluyla alacaklarını talep ettiklerinde, devreden firmaya rücu hakkınızı saklı tutmuş olduğunuz için sadece sözleşmede belirtilen borçlardan sorumlu olursunuz. Alacaklıya ödemeyi yaptıktan sonra siz de devreden firmaya rücu edersiniz. Taraflar arasındaki sözleşme hükümleri üçüncü şahıs olan alacaklıları bağlamayacağı için en uygun yolun bu olduğu kanaatindeyim. Saygılarımla..
Old 13-04-2010, 15:07   #3
Av. Rahşan KÜPELİ

Her ne kadar devir eden ve devralan aralarında, işletme borçlarına ilişkin sözleşme yapsalar da; bu alacaklıları bağlamayacaktır. İlerde devralanın ödemek durumunda kalacağı borçlar çıkması kuvvetle muhtemeldir.
Bu konuda ticari işletmelerin devri ile ilgili hükümleri ve İİK 44. maddesini incelemenizi ve bu düzenlemelere göre devir ve devir sonrası işlemlerinizi yapmanızı öneririm.
Ayrıca sözleşmeye koyacağınız madde ile her ne kadar devreden şirkete karşı rücu imkanınız olacaksa da; devreden şirket muhtemelen batık durumda olacağından tahsil kabiliyeti olmayacaktır.
Bu nedenle devralan şirketin, sözleşme nedeniyle uğrayacağı bu neviden zararlar için devreden şirket yetkililerinden veya başka bir şahıstan şahsi kefalet almanızı öneririm.
iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi