Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İİK.150/e-II uyarınca düşen ipotek takibinin tapudaki şerhi nasıl silinir ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-03-2008, 18:56   #1
sborten

Soru İİK.150/e-II uyarınca düşen ipotek takibinin tapudaki şerhi nasıl silinir ?

herkese merhaba,
bir müvekkilimin taşınmazı üzerine ipotek tesis ediliyor.
borç ödenmeyince bu taşınmaz hakkında, ipoteğin paraya çevrilmesi takibi başlatılıyor.
İcra Müdürlüğü Tapu siciline İİK.150/C uyarınca şerh düşürtüyor.
takip kıymet takdiri aşamasında iken müvekkil, borcu haricen alacaklıya ödüyor.
alacaklı da tapu müdürlüğüne gidip ipoteği terkin ettiriyor.
alacağını tahsil ettiği için de icra takip dosyasında hiç bir işlem yapmıyor.
masrafları da yatırmadığından takip dosyası İİK.150/e-II uyarınca 2005 yılında DÜŞÜYOR.
ama taşınmazın tapu kaydında hala İİK.150/c uyarınca konulan ipoteğin paraya çevrilmesi takibi şerhi duruyor.
icra müdürlüğünden bu şerhin terkini için müzekkere yazılmasını istedik.
dosya alacaklısı gelip talep etmezse, takip düşmüş olsa da şerhi kaldırtmam diyor. yazılı talebimizi reddetti.
şikayet konusu yaptık.
konu şu an icra hakimliğinde. icra hakimimiz de böyle bir şeyle ilk kez karşılaştığını söyledi.
açıkcası onun da kafası karıştı.
bu konuda bir yargıtay kararı falan var mıdır acaba?
eğer bu tarz bi karar olan arkadaşlar bu kararı yazarsa çok sevinirim.
müvekkil taşınmazı satacak ve alıcı taraf banka kredisi kullanamıyor bu şerh yüzünden.
tapu sicilinde artık mevcut olmayan bir ipotek ve düşmüş bir takip dosyasına ait bir şerhi silmek için günlerdir uğraşıyorum.
yardımcı olursanız çok sevinirim.
teşekkürler.
Old 21-03-2008, 21:01   #2
FYLOZOF

Sayın meslektaşım , bildiğiniz üzere,hacizli gayrimenkuller hakkında 2 yıl içinde satış yapılmaz ise, haciz düşer. doysa yenilenmemiş, dolayısıyla haciz de yenilenmemiş, 2005 yılından bu yana 3 yıl geçmiş.
Sırf bu sebeple bile borçlu, icra müdürlüğüne başvurup, ipoteğin kaldırılmasını talep edebilir.icra müdürlüğü talebinizi reddetmiş. dosya,şikayet yoluyla mahkemeye intikal etmiş. siz hakime bu hususları belirtin, sırf bu husustan dolayı bile hakim,şerhi kaldıracaktır.
Old 21-03-2008, 21:49   #3
Av.Sever Köz

Alıntı:
Yazan FYLOZOF
Sayın meslektaşım , bildiğiniz üzere,hacizli gayrimenkuller hakkında 2 yıl içinde satış yapılmaz ise, haciz düşer. doysa yenilenmemiş, dolayısıyla haciz de yenilenmemiş, 2005 yılından bu yana 3 yıl geçmiş.
Sırf bu sebeple bile borçlu, icra müdürlüğüne başvurup, ipoteğin kaldırılmasını talep edebilir.icra müdürlüğü talebinizi reddetmiş. dosya,şikayet yoluyla mahkemeye intikal etmiş. siz hakime bu hususları belirtin, sırf bu husustan dolayı bile hakim,şerhi kaldıracaktır.

Menkul hacizleri 1 yıl, gayrimenkul hacizleri ise 2 yıl geçmekle düşer. Ancak buradaki haciz şerhi değil ipotek şerhidir. Yanılıyorsam düzeltin ama ayni hak olması sebebiyle ipotekte süre yoktur.
Old 21-03-2008, 23:15   #4
Av.Ömer GÖKÇE

Borcu haricen ödediğinize göre menfi tesbit davası açıp, icra dosyasını sonlandırın. Saygılar.
Old 22-03-2008, 14:56   #5
sborten

öncelikle, cevap veren kıymetli meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Sayın KÖZ; olayımızda İİK.150/e-II 'nin açık hükmü gereği TAKİP DÜŞÜYOR.
yani haciz yolundakinden farklı olarak yenileninceye kadar dosya işlemden kaldırılmıyor.
ipoteğin paraya çevrilmesi yolunda kanun daha ağır bi müeyyide öngörerek TAKİBİN DÜŞECEĞİNİ söylüyor.

Ki zaten olayımızda, tapudaki ipotek de, alacaklısı tarafından terkin ettirilmiş.
biliyorum aslında bu konuda bir karar vermek için içtihat vs. de aramaya gerek yok ama buradaki İcra Hakimi meslektaşımız, ilk kez böyle bir durumla karşılaştığı için karar vermekte tereddüt gösteriyor.
mutlaka bu şikayetimizi kabul etmesi gerekiyor.
aksi taktirde kanuni bir müracaat yolumuz kalmıyor.

şöyle ki;

* İpoteğin fekki davası açamayız. Zira ipotek zaten alacaklısı tarafından tapudan terkin ettirilmiş.

*Takibin iptali açamayız. Zira İİK.150/e-II uyarınca zaten takip DÜŞMÜŞ.

*Sayın GÖKÇE, Menfi tespit açmakta bir hukuki yararımız yok çünkü zaten ipoteğe dayalı bir borcumuzun olmadığı tapu sicilinde belli. ipotek kaldırılmış.

İcra müdürlüğü ısrarla alacaklının yazılı talebi olmadan İİK.150/c ipoteğin paraya çevrilmesi ŞERHİNİ kaldırmam diyor. biz de alacaklıyı bulamıyoruz.

bir yönden bakınca aslında çok net ve kolay bir karar.
İpoteğin alacaklısı tarafından terkin edilmiş olmasına ve ipotek takibinin de DÜŞMESİNE istinaden şikayetin kabulü ile 150/c şerhinin terkinine denmesi lazım.
ama merci hakiminin kafası biraz karışık. dün görüştüm. belki duruşma açarım. daha tam karar veremedim dedi. müvekkil taşınmazı banka kredisi kullanmak isteyen bi alıcıya satacağından bir an evvel şerhin kaldırılması gerekiyo. aksi takdirde banka kredi kullandırmıyor.
yani alıcı müvekkili, müvekkil beni, ben de hakimi sıkıştırıyorum.
bunaldım resmen.
bir tane yargıtay kararı bulsam o dakka çözeceğiz olayı ama onu da bulamadım hala

BU YÖNDE ELİNDE BİR KARAR OLAN VARSA LÜTFEN BURAYA YAZSIN. En kısa çözüm bir karar bulmak.

Saygılarımla.
Old 22-03-2008, 20:57   #6
Av.Kemal

tapu kaydına göre, hakimin beklemeden işlemi yapması gerekir.
--tapudan yazı getirin bitsin.
--dedikleriniz doğruysa bu meselede artık hakimin kafasının karışması için bir neden yoktur.
Old 23-03-2008, 09:59   #7
cLaW

Haricen yapılan ödemelerde , icra dosyasından feragat işleminin yapılabilmesi için dosyadan feragat edilmesinin alacaklı ya da vekili tarafından talep edilmesi gerekir , dosyanın düşmesi ile dosyanın kapanması aynı şeyler değildir , tapuya yazılacak fek yazısını alacaklı vekilinin talebi ile icra müdürlüğü tarafından yapılır.
Sn Meslektaşım bu konuyla ilgili yargıtay kararına değil , alacaklı vekiline ihtiyacınız vardır.
Ama bu konuyu yargıtay kararı ile çözebilirseniz , bir örneğini de yayımlarsanız sevinirim.
Saygılarımla.
Old 24-03-2008, 15:09   #8
radikal

Sayın Sborten'in dediği gibi İİK 150/e maddesi gereğince, ipotekli takipte taşınmazın satışı icra veya ödeme emrinin tebliğinden itibaren 2 yıl içinde istenmemişse TAKİP DÜŞER, yani alacaklı daha sonra dosyayı yenileyerek aynı dosya üzerinden birdaha takibe devam edemez. Dolayısıyla icra müdürlüğünün talebe göre tapu kaydındaki 150/C şerhini kaldırması gerekirdi.
Old 24-03-2008, 18:03   #9
avertaga

Sayın Sborten;
İpotek kaydı tapudan fekkedildiğine, ipotekli alacak dosyası takipten düştüğüne göre işlemden kaldırılan icra dosyasında icra müdürü resen 150/c şerhini kaldırmak zorundadır. Bu husus kamu düzeni ile ilgili olup talebiniz üzerine icra müdürü 150/c şerhini kaldırmadığı ve talebinizi reddettiği takdirde herhangi bir süreye tabi olmadan icra hukuk mahkemesinden memur muamelesini şikayet yoluyla 150/c şerhinin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Kimsenin kafasının karışmasına gerek yok.
İlgili Sayın Hakimin bu yolda lehinizde karar vereceği muhakkaktır. Saygılarımla.. Avertaga
Old 28-03-2008, 14:30   #10
sborten

ilgi gösteren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.
nihayet dün icra hukuk hakimliği beklediğimiz kararı verdi.
şikayetimizin kabulüne, icra müdürlüğünün ret kararının iptaline, şerhin silinmesi için tapuya yazı yazılmasına karar verildi.
kararın verilmesi 8 gün sürdü.
sayın hakimin de tabi iş yükü vs. haklı gerekçeleri vardı ama bu süre benim için epey uzun geçti.
nihayet kararı aldık dün akşam üzeri.
konuya katılan herkese saygılarımla.
Old 11-07-2008, 14:55   #11
Av.Nuri Keserci

Varsayılan Acil!

merhabalar.sayın sborten benimde böyle bir sorunum var ve meslekte yeni olduğum için fazla birşey yapamadım.bana gelen olayda 150/c şerhini koyduran alacaklı alacağını haricen almış ancak tapuya bildirmediği gibi icra dairesinede bildirmemiş.benim müvekkilim bu gayrı menkulü satın almış ve sizin olayınızda olduğu gibi kredi çekmek istiyor ancak bu sebepten alamıyor şimdi alacaklıyı arıyoruz ancak 17 yıl ceza aldığı için ortalıkta görünmüyor. İİK 150/e maddesini ileri sürerek icra müdüründen talep etmeme rağmen kabul edilmedi.Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir bana açıklarsanız sevinirim.saygılarımla
Old 14-07-2008, 09:03   #12
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan nuri
merhabalar.sayın sborten benimde böyle bir sorunum var ve meslekte yeni olduğum için fazla birşey yapamadım.bana gelen olayda 150/c şerhini koyduran alacaklı alacağını haricen almış ancak tapuya bildirmediği gibi icra dairesinede bildirmemiş.benim müvekkilim bu gayrı menkulü satın almış ve sizin olayınızda olduğu gibi kredi çekmek istiyor ancak bu sebepten alamıyor şimdi alacaklıyı arıyoruz ancak 17 yıl ceza aldığı için ortalıkta görünmüyor. İİK 150/e maddesini ileri sürerek icra müdüründen talep etmeme rağmen kabul edilmedi.Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir bana açıklarsanız sevinirim.saygılarımla

Sn Nuri öncelikle meslekte başarılar dilerim. Alacaklı alacağını haricen almış demişsiniz. Buna ilişkin herhangi bir makbuz vs. . var mı ?
Old 14-07-2008, 15:06   #13
Av.Nuri Keserci

Varsayılan teşekkürler(ACİLL!)

Sayın nebi öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum.Haricen tahsile ilişkin elimizde herhangi bir belge yok.Ancak ben,bir belge olmas sa dahi 150/e maddesine dayanarak alacaklı talep etmemiş olsada başvuru halinde iki yıl (ki bizim olayımızda ipotek 2003 te tesis edilmiş)geçmiş ve gayrımenkul satışı gerçekleşmemiş ise ipoteğin düşürülmesi gerekirken icra müdürünün aksi yönde diretmesini anlamıyorum.Sayın sbortenin açtığı dava ile bu olay örtüşüyor ve sayın sborte sekiz gün içinde mahkeme den talebinin kabulü yönünde bir cevap almış.bende yarın bu konuda tekrar ilgili icra müdürü ile görüşmeye gideceğim kabul etmediği taktirde dava açacağım.bu konuda önereceğiniz bir yol varmı?yardımcı olursanız sevinirim.saygılarımı sunuyorum.
Old 08-03-2010, 14:10   #14
Av.Çellik

Varsayılan Selam

Sayın Meslektaşım Ben Şanlıurfadan Av. Orhan. Sizin bu 150/C Şerhinin kaldırılması ile ilgili icra mahkemesine şikayet yoluyla başvurmanız sonucu almış olduğunuz kararın bir suretini bana yollayabilirmisiniz. Şimdi aynı durumla bende karşı karşıyayım. O karar burda ki icra mahkemesine emsal olabilir. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 03-09-2010, 16:25   #15
thanatos

İİK 150/e uyarınca ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takibe geçildiğine dair şerh ödeme emrinin tebliğinden itibaren 2 yıl içerisinde satış istenmezse takip düşer, dolayısıyla İİK 150/c şerhi yani ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takibe geçildiğine dair şerh de düşer. Ama ipotek hakkı devam eder. ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takibe geçildiğine dair şerhin kaldırılmasının size pratik bir yararı olacağını sanmıyorum. ama madem şikayet yoluna gitmişsiniz devam edin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi