Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanma Konusunda Kararsizim-korkuyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-04-2011, 19:21   #1
Konuk

Varsayılan Bosanma Konusunda Kararsizim-korkuyorum

ben 3 yıllık evlıyım 6 aylık kız cocugum var esımle anlasamıyorum hep kavga edıyoruz sozlerıyle benı rencıde edıyor hep huzursuz sorumluluk sahıbı degıl bosanmak ıstıyorum ama o ıstemıyor benı cocugumu vermemekle tehdıt edıyor ayrıca aıleme zarar vermekle 4-5 defa eve ıcra getırdı ınternette baska kızlarla konusmalarını yakaladım bosanmak ıstıyorum ama korkuyorum nasıl bır yol ızlemelıyım bana yardımcı olurmusunuz?
Old 28-04-2011, 08:10   #2
sosyologyusuf

Sayın Konuk Evlilik nasıl normal ise boşanmakta normal ve bu nedenle korkmanıza gerek yoktur. Önemli olan bu boşanma kararı kendiniz vermenizdir ve kararlı olmanızdır. Bu nedenle bağlı bulunduğunuz Barodan avukat talep edebilirsiniz ve ilerde mağdur olmamanız açısından haklarınızı size verilecek avukat tarafından en iyi şekilde değerlendirecektir.

Velayet Hususuna gelince
çocuğunuzun henüz 6 aylık olması ve bu dönem de temel besini olan anne sütüyle beslenmesi nedeniyle ayrıca çocuğun anneye olan gereksinimi bu dönem de anneye çok bağımlı olduğu bir gelişim dönemindedır. Bu yaş grubundaki çocuklar anneye derin duygusal bağlarla bağlıdır. Çocuk bütün yaşantısını annesinin çevresinde kurmuştur. Başkalarının kendisine yaklaşmasını annenin uzaklaşması olarak değerlendirir. çocuklarda en kötü etkiler bu yaşlarda anneden yoksunluktan kaynaklanmaktadır Ancak yine de annenin yakınlığına çok gereksinimi vardır. Anneye bakım ve sevecenliğine muhtaç bulunan çocuğun velayetin babaya verilmesi çocukta ruhsal ve psikolojik yönden olumsuz etkiler yaratabilir. Çünkü alışmış olan annenin yerini baba veya babaanne alacağından dolayı psikolojik yönden çocuğun olumsuz vakalarla karşılaşması mümkündür. Bu nedenle Çocuğun 0-3 yaş grubunda kişisel gelişim içersinde anneye en fazla gereksinim duyduğu bir dönem olması nedeniyle çocuğun yüksek menfatinden dolayı velayeti size verileceğini düşünüyorum
saygılarımla
Old 28-04-2011, 11:33   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Ek olarak..

Boşanma kararı tamamen size ait olmakla;

Eşinizin tehditleri, hakaretleri ve varsa fiziki şiddeti için Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Ya da en yakın aile mahkemesine giderek "şiddet" gördüğünüzü belirtip korunma kararı verilmesini isteyebilirsiniz. Eşinizin tehdidi başlıbaşına şiddettir. Çocuğu alacağım demesi , korkutması şiddettir. Tanığınız varsa belirtiniz. Ancak mahkeme tanık dahi aramamak zorundadır. Kanun ihbarda bulunmayı "yeterli" görmektedir.4320 sayılı kanun 1. maddesi açıklıkla bu durumu ifade etmiştir.

Aile mahkemesi en kısa süre içinde, eşinizin eve yaklaşmaması, size ve çocuğunuza zarar vermemesi, evden ve ev eşyalarından sizin ve çocuğunuzun yararlanması gibi tedbirleri alacaktır. Eşiniz bu kararlara uymazsa cezalandırılır.

Boşanma davası açarsanız, çocuğunuzun velayetini, çocuğunuz ve kendiniz için önce "tedbir" boşanma kesinleştikten sonra da yoksulluk ve işitrak nafakaları olarak devamını isteyebilirsiniz. Maddi tazminat isteyebilirsiniz. Manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunu kanıtlamanız halinde tüm talepleriniz olumlu karara bağlanabilecektir.

Eşinizin kusurlu olduğunu ise, anne babanızın tanıklığı dahil en yakın akrabalarınızın, komşularınızın, arkadaşlarınızın ifadelerinden yararlanabilir, varsa doktor raporu, savcılık şikayeti, aile mahkemesi korunma kararı, telefon ayrıntıları, mektip gibi her tür delili dosyaya sunabilirsiniz. Mahkemeden budelillerin toplanmasını isteyebilirsiniz.

Hak kayıbna uğramamak için lütfen hukuki desteği DOĞRUDAN alınız.

Yoksululuğunuzu kanıtlamanız halinde bulunduğunuz yerin il Baro'su (avukatlık örgütü) size ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti sağlayabilecektir. Adliye binalarıdan da bilgi alabilirsiniz bu konuda.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi