Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kredi Sözleşmesinde Bankaya Bildirilen adreste Haciz Yapabilirmiyim ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2011, 20:09   #1
tiryakim

Mutsuz Kredi Sözleşmesinde Bankaya Bildirilen adreste Haciz Yapabilirmiyim ?

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

Kredi kartı borcundan dolayı bir şahsa Kredi sözleşmesinde bildirdiği adrese ve hesap kat ihtarının gönderildiği ödeme emri gönderdim...Ödeme Emri tebliğ alındı..Ödeme Emrine itiraz olmadı, takip kesinleşti...Takip kesinleştikten sonra kredi borçlusunun bildirdiği adrese hacze gittim... Adreste bizim kredi borçlusunun gelini oturuyormuş...Nerde dedim borçlu ? Dedi ben borçlunun geliniyim, borçlu bu adreste oturmuyor...Sonra borçluyu aradım görüştük Avukatım ben borcu en kısa zamanda kapatıcam dedi...Borçludan 6 aydır ses seda yok.. Kredi kartı dosyası küçük bir dosya ama borçlunun tavır ve hareketleri hiç hoşuma gitmedi...Bende şimdi kredi borçlusunun kredi sözleşmesinde bildirdiği , kat ihtarının gönderdiği, ödeme emrinin tebliğ edildiği, gelininin oturduğu adreste muhafazalı haciz yapmak istiyorum...
-----Bu adreste muhafazalı haciz yapsam istihkak iddiası ile karşılaşırmıyım ?
-----Bu adreste haciz yapma hakkım var mı ?
-----Bu konudaki görüşlerini belirtirseniz ve Yargıtay Kararı eklerseniz sevinirim ?

Teşekkürler...
Old 07-10-2011, 09:14   #2
nazell

bildirmiş olduğu ve tebligatın alınıp takibin kesinleşmiş olduğu o adreste haciz işlemi yapabilirsiniz
Old 07-10-2011, 10:56   #3
Av.Emel A

ödeme emrini tebliğ etmiş olduğunuz adres olduğu için haczi yapmanızda bir engel durum söz konusu olamaz haciz esnasında istikkak iddiasında bulunulduğunda eşyalara ait faturaların gösterilmesi durumunda haciz memurları muhafaza yapmaktan kacınabiliyor.elektrik faturası ,su faturası kimin adına ,bence bir şansınızı deneyin geneliklle yapılıyor.biz daha önce haciz işlemlerini yaptık benzer durumda .MerniS asdresi olması durumda sıkıntı olmaz .
Old 07-10-2011, 11:37   #4
eser_29

İstihkak iddiasında karşılaşırsınız.

Ama bana sorar iseniz adrese hacze gidin, gelini açsın kapıyı, borçluyu arayınv e ben evde muhafaza yapıyorum deyip işleme başlayın. Ciddi olduğunuzu görünce dosya çözülüyor mu çözülmüyor mu ortaya çıkar. Onlar nasılsa adreste başkası oturunca bir şey yapamazlar diye düşünüyorlar.
Old 07-10-2011, 12:19   #5
tiryakim

Alıntı:
Yazan eser_29
İstihkak iddiasında karşılaşırsınız.

Ama bana sorar iseniz adrese hacze gidin, gelini açsın kapıyı, borçluyu arayınv e ben evde muhafaza yapıyorum deyip işleme başlayın. Ciddi olduğunuzu görünce dosya çözülüyor mu çözülmüyor mu ortaya çıkar. Onlar nasılsa adreste başkası oturunca bir şey yapamazlar diye düşünüyorlar.

Bende aynen öyle yapıcam zaten...Peki 3. kişinin istihkak iddiası ile karşılaşırsam açılan istihkak iddiası davasında aleyhime birşey çıkar mı ?
Old 07-10-2011, 12:44   #6
kezzy

Alıntı:
Yazan tiryakim
Bende aynen öyle yapıcam zaten...Peki 3. kişinin istihkak iddiası ile karşılaşırsam açılan istihkak iddiası davasında aleyhime birşey çıkar mı ?
Yapacağınız hacizdeki eldeki mevcut bilgilere göre değerlendirilmelidir aleyhinize ve lehinize demek şu aşamada çok zor.Ancak tebligat adresinde borçlunun ailesiniden birinin hazır bulunmasıyla yapılacak haczi işleminde herhangi bir usulsüzlük yoktur.
Old 07-10-2011, 19:07   #7
eşitlik mi

Konuyla ilgili cevap veren meslektaşlarıma katılmakla birlikte "Sonra borçluyu aradım görüştük Avukatım ben borcu en kısa zamanda kapatıcam dedi...Borçludan 6 aydır ses seda yok.. Kredi kartı dosyası küçük bir dosya ama borçlunun tavır ve hareketleri hiç hoşuma gitmedi.." Görüşmenizdeki bu cümleler hiç yabancı gelmedi bana ))Özellikle "Avukatım ben borcu en kısa zamanda kapatıcam dedi..." Kısa zaman? Kısa zaman nedir?Neye göre kısa?Neye dayanarak kısa..Hergün bu cümlelere muhatap olmaktan daha telefonda nefes alış ritminden ,sizin görüşmenizde de geçen cümleleri borçlu kurmadan cevap verme yetisine sahip oldum Kolaylıklar dilerim.
Old 07-10-2011, 22:38   #8
AV ŞEYDA

Borçlunun TC kimliğini biliyorsanız Mernisten adresini çıkartmalarını isteyin bu adreslere yapılan tebligatlar adrese dayalı nüfus sistemine geçildiğinden 35'e göre tebliğ adresi sayılıyor.
Old 07-10-2011, 22:45   #9
concardia

Haciz sırasında evde bulunan kişiden kira kontratı, elektrik ya da su faturası istediniz mi?

İstemediyseniz ve eğer borçlunun gerçekten orada oturduğunu düşünüyorsanız ikinci kez hacze gittiğinizde bunları talep ederseniz daha doğru bir karar verirsiniz.

Ayrıca özellikle beyaz eşye faturalarını da kotrol etmenizi tavsiye ederim. Yoksa açılabilecek olan istihkak davasında ileri sürebilecek bir belgeniz olmayacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi