Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

KKTC'de yaşıyoruz Türkiye'deyim şu an dava açabilir miyim? Orada geçerli sayılır mı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-07-2010, 20:09   #1
Konuk

Soru KKTC'de yaşıyoruz Türkiye'deyim şu an dava açabilir miyim? Orada geçerli sayılır mı?

ben 3 yıllık evlıyım hem tc hemde eşimden dolayı kktc vatandasıyım.eşim yanlızca kktc vatandası.bır yasında bır kızım var ve 4 aylıkta hamıleyım.şiddetli geçimsızlıkten dolayı eşimden boşanmak ıstıyorum şu anda turkıyede aılemın yanındayım kıbrısta bır akrabam kalacak yerım olmadıgı için davayı burdan açmak istıyoru.boşanma davasını burdan açabılırmıyım.dava burdan gorulebılırmı ben adaya gıtmeden boşanabılırmıyım .burada açılan dava adada[kktc),kabul edılırmı velayet bu durumda kıme verılır.itiraz hakları varmı eşimin psıkolojık sorunları var bıze zarar verebılırmı.gelıp benden çocugu alıp kktcye donebılırmı boşanma olmadan.nasıl bır yol ızlemelıyım bana yardımcı olurmusuz.
Old 26-07-2010, 17:47   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Eşiniz size ya da çocuğunuza şiddet uyguluyorsa ya da şiddet görme tehlikesi ile karşı karşıya iseniz öncelikle şu anda oturduğunuz yerdeki aile mahkemesi yargıcına başvurarak 4320 sayılı yasaya göre önlem alınmasını istemenizi öneririm. Bu önlemler arasında uzaklaştırma da yer almaktadır. Böyle bir önlem alındığında eşiniz size ve çocuğunuza tedbir süresince yaklaşamaz. Şiddet sadece dayak değildir, bağırma, harçlık vermeme, küçük düşürme, cinsel zor kullanma gibi psikolojik, ekonomik, sosyal şiddet türleri de vardır. Yasa sizi bütün bu şiddet türlerine karşı korur. Ayrıca bu aşamada tedbir nafakası bağlanmasını da isteyebilirsiniz.

Türkiye'de boşanma davası açabilmeniz için Türkiye'de yerleşme niyetiyle oturmanız gerekmektedir. Eşler Türk Medeni Kanunu'na göre yerleşim yerlerindeki aile mahkemelerinde boşanma davası açabilir. Dolayısıyla Türkiye'de açacağınız boşanma davası Türkiye'de görülebilir. Bu dava sonucunda verilen kararın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde tanınması ve uygulanması için oradaki yetkili mahkemeden tanıma ve tenfiz isteminde bulunmak gereklidir. Türkiye ile KKTC arasında bu konuda yapılmış antlaşma metnine şu adresten erişebilirsiniz: http://mevzuat.kamunet.net/mmd/ulusl...%F6r%FCnt%FCle

Boşanma, velayet, nafaka gibi konularda uygulanacak hukuk kuralları Türk mahkemelerinde dava açtığınızda Türk hukukuna göre eşlerin ortak milli hukuku olacağından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yasalarıdır. Yani KKTC yasalarına göre velayetin kime verilmesi gerektiği araştırılır. Bu kuralları Türkiye'deki yetkili mahkemenin yargıcı araştırmakla ve uygulamakla yükümlüdür. Genellikle Türk hukuku ile KKTC hukuku benzerlik içinde olacağından sorun olmayacağını, çocuğun yaşının küçüklüğü nedeniyle fazlaca araştırmaya gerek duyulmadan velayetin size verilebileceğini düşünüyorum.

Eşiniz çocuğunuzu mahkemece verilmiş bir tedbir kararına rağmen götüremez, KKTC buna karşı gerekli önlemleri almakla yükümlüdür. KKTC, çocuk kaçırmaya ilişkin antlaşmaya taraf olmamakla birlikte Çocuk Hakları Sözleşmesine taraftır, şu adresten görebilirsiniz: http://mevzuat.kamunet.net/mmd/ulusl...%F6r%FCnt%FCle

Haklarınızı kullanırken zarar görmemek için bir avukattan mutlaka destek almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum. Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi