Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Zorunlu Mali Trafik Sigortası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2009, 13:42   #1
Av.Selim Demircan

Varsayılan Zorunlu Mali Trafik Sigortası

Saygıdeğer meslektaşlarım merhabalar;

Benim sorum şu: Site içinde forumlara, soru ve yanıtlara baktım, çok tartışılmış bir konu. Ancak benim kafam bu yazıları okuyunca karıştı... bir aracın altında ezilerek ölen bir vatandaş için, dava açıldığında; araç şoförü, araç sahibi ve ihtiyari sigorta poliçe şirketine dava yöneltiliyor. aynı zamanda vatandaşın zorunlu mali trafik sigortasına da direk başvuru hakkı var. benim anlayamadığım, dava açıldıktan sonra zorunlu trafik sigortasına başvurulamıyor mu? başvurulması halinde zorunlu mali sigortanın karşıladığı meblağı zımnen destekten yoksun kalınan miktar olarak kabul ettiğimiz şeklinde meslektaşlarımızın görüşlerine rastladım. bana göre zorunlu mali sigorta zaten cüzi bir kısmı karşılıyor, ben o kısmı alırım ama dava sonuçlanınca da daha fazla meblağa hükmedilirse, pekala bunun mahsubu mümkün... özetle:
1- dava açtıktan zorunlu mali trafik sigorta şirketine başvuruda bulunabiliyor muyuz?
2- zorunlu mali sigorta şirketinin belirleyerek gönderdiği meblağ, bizim destekten yoksun kaldığımız meblağ mı kabul ediliyor?
3- zorunlu mali sigortaya başvuru süreye bağlı mıdır?

bu konuda gerçekten ehil olan meslektaşlarımızın bizi aydınlatmasını bekliyorum. şimdiden teşekkürler...
Old 31-08-2009, 20:36   #2
Malik Eskişehirli

Sn. Av.S.DEMİRCAN.
1. ZMSS na Dava açtıktan sonra da başvurabilirsiniz.
Ancak, davanın pratiği açısından taraf veya ihbar
edilen gösterilmesi daha yararlı olabilir.

2. Destekten Yoksun Kalınan Tutar, ZMMS gösterilen
Limit- Limit Üstü veya Altı mı olduğu, ancak verilere
göre yapılan teknik bir hesaplama ile bulunabilir ve
sigortacı limit kadar sorumludur. Bakiyenin zarar
sorumlusuna ait olacağı da malumunuzdur.

3. ZMMS Genel Şartı " zararın veya zarar sorumlusunun
öğrenildiği tarihten ititbaren " Zamanaşımı 2 Yıl dır.

Teşekkür nezaketiniz için, bilgim ölçüsünde yanıtladım.
İyi Dileklerimle.
Old 01-09-2009, 09:17   #3
zeynep1969

Sn.Av.Selim Demircan;
Mevcut açılmış davanız varsa ve sigorta şirketini bu davada davalı yada ihbar olunan olarak da taraf göstermediyseniz dahi belgeleri tamamlamak koşuluyla trafik sigortacısına müracaatta bulunabilir ve şartlar oluştuysa aktüeryal hesaplama sonucu çıkan destekten yoksunluk tazminatını alabilirsdiniz.Ancak; alacağınız ödeme faizisiz olacaktır.Saygılarımla
Old 01-09-2009, 09:33   #4
Av.Selim Demircan

saygıdeğer meslektaşlarım her ikinize de teşekkürlerimi sunuyorum,
benim kafamı karıştıran, sigorta şirketi de davalı olarak gösterilmiş zaten, dava 1.5 yıldır sürüyor(ölümlü trafik kazası) ceza davası beklendiğinden hukuk davası henüz bilirkişiye dahi gitmemiş... bu aşamada sigorta şirketine başvuruda bulunmamın bir mantığı var mı?
ayrıca zaman aşımında, olay cezai anlamda da yargılanmayı gerektirdiğinden hukuk davasının zaman aşımı da ceza zaman aşımı ile parelel uzamaz mı?
Old 01-09-2009, 10:47   #5
Av.Abidin MUTLU

Sigorta şirketine şu aşamada başvurmanız bence gerekli değil. Zira ceza yargılaması devam ettiğine göre, sigortaya başvurmuş olsanız bile, sigorta şirketi mahkeme kararına dayanak olan kusur oranını görmek isteyecektir.

Zamanaşımı konusunda ise; kaza aynı zamanda cezai anlamda bir suçsa, dava zamanaşı mı da ceza dava zamanaşımı süresinde uzayacaktır.
Old 01-09-2009, 19:15   #6
Malik Eskişehirli

Sayın. Av. S.DEMİRCAN
Hukuk davası açıldığına göre, zaman aşımı ( 2 yıl )kesilmiş sayılır. Sigorta şirketi ( Hukuk ) davaya dahil
ise " talep etme " isteminizi anlayamadım.Kaldı ki, ihbar edilmek kaydıyla, yaptığımız hesaplamalar olay tarihinden
ve burada anlatamayacağım kadar uzun teknikle hesaplanır ve sonuçta, dahil tarihinin gerek Destek Tutarı açısından gerekse limitle sınırlı sigorta tazminatı açsından önemi yoktur. Ticari faizin de dava tarihinden uygulandığını hatırlıyorum. Ayrıca, kusur oranı Hukuk davasında da saptanabilir ve ceza davasının beklenilmesinini hem kusur
hem de kusurlunun saptanılması olarak anlıyorum.Büromda İnternet kullanmıyorum. Bu nedenle rapor örneklerime de bakamadan yanıtlıyorum.İyi Dileklerimle.
Old 01-09-2009, 19:23   #7
Malik Eskişehirli

Sn. Av. S.DEMİRCAN
Bir eklemeyi de belirtmek isterim. Tazminat talebinde bulunulup, çıkan tutarı şerhli ibra ile alırsanız, en azından bu kısım tutarın varislere şimdilik ( ihtiyaçları varsa ) ekonomik katkı sağlayabileceğini de düşünüyorum.
İyi Çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi