Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Teminat senedi, borç ikrarını içerirmi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-09-2015, 11:06   #1
avukatt19

Varsayılan Teminat senedi, borç ikrarını içerirmi?

Degerli Meslektaşlarım Teminat olarak verilen bir senet ile, itirazın kesin kaldırılması yoluna gidilebilir mi? Teminat senedi İİK m. 68 anlamında borç ikrarını içeren imzası borçlu tarafından ikrar olunmuş senet sayılırmı?

icra mahkemesi, sözleşmeden kaynaklı yükümlülüklerin icra edilip edilmediğini incelermi yoksa teminat senedine dayanarak, karşı taraf bir belge sunamaz ise hemen itirazı kaldırırmı?
Old 19-09-2015, 14:51   #2
parezer3447

Aslında diğer mesajınızda cevap verdim ama burda da yaZayım. Karşı tarafın kanıtlamak zorunda olduğu hususlarla siz kafa yormayın. Kambiyo takibi yapın varsa karşı tarafın itirazı, o dava açsın. Ayrıca kambiyo takibinde bildiğiniz üzere itiraZ takibi durdurmaz. Elinizde böyle bir imkan varsa neden ilamsız düşünüyorsunuz. Somut örnekte vereyim ki tereddütünüz kalmasın. Geçen sene üzerinde 'teminat senedir' ibareli bir bonoyu icraya koydum. Karşı taraf teminat senedidir, diye itiraz etti. Yerel mahkeme senedin hangi ticari ilişkiye karşı teminat verildiği senet metninde belirtilmediği için davayı reddetti. Karşı taraf kararı Temyiz etti yüksek mahkeme yerel mahkemenin kararına onama verdi iş bitti.
Old 19-09-2015, 15:11   #3
avukatt19

Verdiginiz cevap için teşekkür ederim. Sayın meslektaşım, karşı tarafın elinde bulunan sözleşme senede atıf yapmaktadır ve senedin teminat senedi olduğunu belirtmektedir. Bu sözleşme ile iddiasını ispat edip takibi iptal ettirebilir mi?
Old 19-09-2015, 15:17   #4
parezer3447

Eğer olay müvekkilin size aktardığı şekilde vuku bulmuşsa takibi iptal edemez. Teminat senedi olsa bile karşı taraf sözleşmeye aykırı davranmış. Bu durumda senedin teminat senedi olup olmamasının bir önemi yoktur. Eğer ki karşı raraf bu teminat senedidir ve söz konusu sözleşme gereği ödememizi yaptık alın bu da size makbuzu derse o zaman sonuç alırlar. Ama hem sözleşmeye aykırı davranıp hem de bu teminat senedidir diyip işin içinden çıkamazlar.
Old 20-09-2015, 14:40   #5
Av.Denizcan Sarıkaya

Karşı taraf sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirdi mi ?
Old 22-09-2015, 15:12   #6
avukatt19

Cevaplar İçin Teşekkür ediyorum. Karşı taraf sözleşmeden doğan yükümünü yerine getirmiyor ve dolayısıyla sunacak bir belgeleri yok. o zaman itirazın kesin kaldırılmasına yoluna gidebiliriz diye ümit ediyorum

İtirazın kesin kaldırılması yolu harcı maktu olarak biliyorum. Umarım nisbi değil
Old 22-09-2015, 16:05   #7
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan avukatt19
Cevaplar İçin Teşekkür ediyorum. Karşı taraf sözleşmeden doğan yükümünü yerine getirmiyor ve dolayısıyla sunacak bir belgeleri yok. o zaman itirazın kesin kaldırılmasına yoluna gidebiliriz diye ümit ediyorum

İtirazın kesin kaldırılması yolu harcı maktu olarak biliyorum. Umarım nisbi değil

Evet maktu harç yatırılır.
Old 27-09-2015, 13:20   #8
Av. Nevzat Yağız

Senedin üzerine sadece teminat senedi yazılı olması borçluyu bu borçtan kurtarmaz ve senedin kambiyo vasfı devam eder. Söz konusu olayda borçlu taraf gerçekten bu senedin neyin teminatı olduğunu ispat etmek zorundadır. Eğer edimini yerine getirmediyse bu senedi sizin müvekkile ödemek zorunda kalacaktır.

Ancak, taraflar arasındaki sözleşme her iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme ise ve karşılıklı edimlerin yerine getirilmesi halinde borçluya iade edileceği koşulunu ihtiva ediyorsa ve borçlu ile birlikte sizin müvekkil de edimini yerine getirmemiş ise, bu durumda verilme nedeni de ortadan kalkacağından, borçlu tarafın itirazı geçerli olabilecektir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi