Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çalışma Yaşamında Dine Dayalı Ayırımclık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-05-2004, 09:03   #1
Uzlaşan

Mesaj Çalışma Yaşamında Dine Dayalı Ayırımclık

Bilinceği üzere Anayasamızın 10. maddesi genel olarak dine dayalı ayırımcılığı yasaklarken, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 5. maddesi de çalışma yaşamında dine dayalı ayırımcılık yapılamayacağını belirtmektedir.

Bir çok uluslararası sözleşmede de yer alan bu nevi ayırımcılığın engellenmesine ilişkin hükümlere son olarak 2000/78 sayılı Avrupa Birliği Konseyi Direktifinde de yer verilmiştir. Başka bir deyişle ilk kez bölgesel bir düzenleme ile bireylere bu konuda hak arama imkanı doğmuş bulunmaktadır.

Yapmakta olduğum akademik bir çalışmada kullanmak üzere, bu konuda özellikle Türkiye ile ilgili kararlara, makalelere vs ihtiyacım var.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Old 14-05-2004, 09:18   #2
Armağan Konyalı

Sayın Uzlaşan,

Çok zor bir konu seçmişsiniz. Bu konuda yazılı bir şey bulabileceğinizi sanmıyorum. Ben Ege Bölgesinde sanayi, ticaret ve esnaf çevresinde bilfiil iş yaparak yaşadım; dine dayalı ayrımcılık yapıldığını görmedim. Diğer bölgelerde de böyle bir ayrımcılık yapıldığını sanmıyorum.

Bence siz çalışma konunuzu değiştirin Yoksa boş kağıt vermek zorunda kalacaksınız

Saygılarımla

Bir Dost
Old 14-05-2004, 11:22   #3
Uzlaşan

Sayın Bir Dost,

Ayırımclık yapılğına dair hiç bir bulguya rastlanılmadı demek de yeterli benim için. Herhangi bir yargı kararında dine dayalı ayrımcılık iddiası dayanaktan yoksundur gibi bir karar varsa elinizde, bildirmenizden memnun kalırım.
Old 14-05-2004, 11:35   #4
Gemici

Konu ile ilgili yazılı kaynak bulunup bulunamıyacağını bilmiyorum.

Dine dayalı ayırımcılığın muhakkak negatif olması gerekmez. Kendimize yakın birisini kayırmakta bir ayırımcılıktır, pozitif ayırımcılık. Bu türden pozitif ayırımcılığa günlük yaşantımızda çokça örnek gösterebiliriz. Yazılı kaynak bulmakta zorlukla karşılaşılcağı için konu hayli zor bir konu, ama araştırmaya değer bence.

Saygılarımla
Old 31-10-2013, 10:07   #5
Armağan Konyalı

Aradan geçen on yıl sonunda konuyu bir daha irdelemekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Yukarıda 2 nolu mesajımdaki görüşlerim yıldan yıla değişmiş olup, bugün için geçerli olmaktan çıkmıştır.

Saygılarımla
Old 31-10-2013, 14:27   #6
namutenahi

Önemli olan, 2004 yılı öncesine dair görüşleriniz mi değişti, yoksa o günden sonra insanların dini inançlarından dolayı baskı görmeye başladıklarını mı düşünüyorsunuz?
Old 31-10-2013, 23:59   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan namutenahi
Önemli olan, 2004 yılı öncesine dair görüşleriniz mi değişti, yoksa o günden sonra insanların dini inançlarından dolayı baskı görmeye başladıklarını mı düşünüyorsunuz?
- 2004 yılı öncesine ilişkin görüşüm o yıl için doğruydu ama şimdi yanlış hale geldi.

- Ben insanların dini inançları nedeniyle baskı gördüklerini ya da görmediklerini söylemiyorum çünkü başlıktaki konu o değil. Başlıktaki konu, ''çalışma yaşamında dine dayalı ayrımcılık yapılması.'' Ayrımcılık baskı olmadan da yapılabilir.

On yıl önceki düşüncemin değişmesinin nedenini somut bir örnekle açıklamak gerekirse: Basın sektöründe gazetelerin hemen hepsi dindar patronlar tarafından satın alındı. Dindar patronlar dindar gazetecileri yeğlediler. Dindar olmayan genç gazeteciler işe alınmadılar. Hatta pek çok deneyimli gazeteci işsiz kaldı.

Bu örnek başlıktaki soruya yanıt olmamıştır ama benim eski yanıtımı değiştirmem için yeterlidir.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi