Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

talimat dosyasına talepte bulunulabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2007, 07:29   #1
Av.Burçin

Varsayılan talimat dosyasına talepte bulunulabilir mi?

Sayın meslektaşlarım,
Yolun başında bir stajyer avukat olarak kafama takılan bir husus hakkında sizlere danışmak istiyoarum.Talimat dosyası ile hacze çıktığımızda gelişen durumlar karşısında talepte bulunabilirmiyiz?dün başıma böyle bir durum geldi ve icra müdürü talimat dosyasına talepte bulunamazsın dedi.Sanırım usule ilişkin bir husus çünkü araştırmama rağmen cevabi bulamadım,tecrübelerinize sunuyorum.Cevaplarınız için şimdiden teşakkürler.
Old 09-05-2007, 12:21   #2
av.m.a.g

talebinize göre değişir diye düşünüyorum, haciz esnasında icra memuru zaten sizin talebinize göre hareket edecektir.(hacizli malları muhafaza altına al-alma,kilitli yerleri aç-açma,vs...)

talebiniz neydi acaba?
Old 09-05-2007, 13:52   #3
Av.Ümit Arif Özsoy

Talimat dosyasından yeni bir talepte bulunamamanız işin doğası gereğidir.Ancak esas dosyanın bulunduğu icra müdürlüğü takibin kesinleşip kesinleşmediğine bakarak haczin yapılıp yapılmayacağına v.s. karar verebilir.Talimat icra müdürlükleri talimat doğrultusunda işlem yapmakla mükelleftir. Talimatt icra müdürlüğünün talimatta yazılı işlemleri yapmama veya yazılı olmayan başka işlemler yapma gibi herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır.
Old 09-05-2007, 14:04   #4
çınar

Merhaba Sayın Burçin,
Tecrübe edindiğim kadarıyla, haciz sırasında yaptırabileceğiniz işlemler esas icra dairesinden almış olduğunuz talimat yazınızda belirtilmiş olmalı.Örneğin mahcuz malların muhafaza altına alınmasından gerektiğinde kapının çilingirle açtırılmasına kadar. Talimatınız o nedenle olabildiğince ayrıntılı ve açık olmalıdır. Aksi halde icra müdürleri işlem yapıyorlar.
Old 09-05-2007, 15:34   #5
Noyan Yiğit

Benim bilgi ve tecrübelerime göre de talimat dosyasında talimatta yazılı bulunan talepleriniz dışında bir talepde
bulunamazsınız. Talimat icrası kendisine götürdüğünüz asıl icra dairesinin talimatı ile bağlıdır. Örneğin siz götürdüğünüz talimatta sadece borçlunun mallarının haczini talep etmiş iseniz talimat icrası ile hacze gittiğinizde borçlunun mallarının muhafaza altına alınmasını talep edemezsiniz diye düşünüyorum.
Old 09-05-2007, 17:54   #6
Av.Ayse E.

esastan alacagınız talimatta yazılı olmayan baskaca işlemlerin gerceklestirilmesi yada talimat icrada haricen talep edecegıniz işlemleri talimat icradaki memurun yapma yetkisi yoktur...

talimatın yetkisi sadece esasın verecegı talimat müzekkeresine bakarak belirlenir...

haricen yapılacak şey borclunun talimat dosyasına parayı yatırabilmesidir oda borclunun hakkıdır...iyi calısmlar...
Old 09-05-2007, 21:20   #7
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Bu demektirki; ana dosyada açılan talebe her türlü ihtimal "gerektiğinde..." diye eklenerek oldukça kapsamlı bir talimat alıp talimat dosyasını o şekilde açmalıyız. Bunların hepsi tecrübe ile gelişir.
Old 10-05-2007, 00:56   #8
Heybe Hukuk

Arkadaşlar, bildiğiniz üzere talimat müzekkeresini hazırlayan da bizleriz. Bir dosyamda talimat müzekkeremi, her türlü ihtimali tek tek kaleme almak yerine, "alacağın borçludan tahsiline yönelik her türlü iş ve işlem icrası" şeklinde yazmış ve talimat dosyası üzerinden de her türlü işlemi yürütmüştüm. Bilgilerinize..
Old 29-05-2010, 13:27   #9
delle

Sayın Meslektaşlarım bu konuda yakın bir tarihte Talimat İcrası olan Ayvalık İcra Dairesinin bir memur ile yaşadığımız bir yetki aşımı sorununu paylaşmak istiyorum. Memurda haciz mahallinde asıl icranın talimatı doğrultusunda işlem yapması için talepte bulunduk. (Haciz ve mahaldeki malların tespiti, söz konusu mahalde malların yeddiemin olarak 3. bir kişiye bırakılması) ancak memur borçlu ve dükkan sahibi olmamasına hazır olmamasına ve bu durumun talimata herhangi bir aykırılık teşkil etmemesine karşın orda çalışanların sunmuş olduğu adi bir kira kontrotosu doğrultusunda işlem yapmama yönünde takdir hakkımı kulanıyorum dedi. İstihkak vs. tamamen göz ardı edildi. Buna karşılık talimat icrasının bu usule aykırı işlemini şikayet ettik ancak mahkeme de resmen karar vermekten korkuyor ve işi açık şekilde uzatıyor. Bende yukarıda sizlerin ifade ettiği gibi Talimat İcrasının Asıl İcranın talebi ile bağlı olduğunu düşünüyorum. Bekleyip sonucu görecez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi