Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

idari yargı kararlarının uygulanması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-04-2014, 08:16   #1
hukukkızı

Varsayılan idari yargı kararlarının uygulanması

Sayın meslektaşlarım, öncelikle günaydın

Bir kamu kuruluşundaki avukatlık maceram tüm hızıyla devam ediyor. Kafama takılan bir husus var, idare mahkemeleri tarafından verilen kararlar 30 gün içerisinde uygulanmalı mı yoksa idare işlemi yapmak için harekete mi geçmeli?

Yani burada önemli olan işlemleri başlatmış olmak mı yoksa işlemi tamamlamış olmak mı?

2577 sayılı kanundaki " idare,gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur.Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez." maddesini nasıl yorumlamalı ve uygulamalı?

Teşekkürler
Old 24-04-2014, 09:13   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın meslektaşlarım, öncelikle günaydın

Bir kamu kuruluşundaki avukatlık maceram tüm hızıyla devam ediyor. Kafama takılan bir husus var, idare mahkemeleri tarafından verilen kararlar 30 gün içerisinde uygulanmalı mı yoksa idare işlemi yapmak için harekete mi geçmeli?

Yani burada önemli olan işlemleri başlatmış olmak mı yoksa işlemi tamamlamış olmak mı?

2577 sayılı kanundaki " idare,gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur.Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez." maddesini nasıl yorumlamalı ve uygulamalı?

Teşekkürler
Sayın hukukkızı;

Atıfta bulunduğunuz İYUK 28/1 düzenlemesine göre idare, kararın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde mahkemece verilmiş kararı uygulamak zorundadır.

Buradan anlaşılması gereken bana göre, verilmiş iptal ve/veya yürütmenin durdurulması kararı karşısında en geç 30 günlük süre içinde idarenin ilgili kararı uygulamakla yükümlü olmasıdır.

Bir başka deyişle 30 günün hitamının ardından mahkeme kararının uygulanmış, yani işlemin tamamlanmış olduğunun görülmesi gerekir.

Aksi halde 30 gün geçmeden kararın uygulanması yönünde harekete geçilmesinin ardından kararın gereğinin tamamlanma süresi muğlak kalacaktır.

Böyle bir durumda da "en geç 30 gün" kavramının içinin boşaltılmasına zemin hazırlanmış olur ki bu da, "gecikmeksizin işlem tesisi edilmesi" gerekliliğine aykırı bir yaklaşımdır.

Saygılarımla..
Old 24-04-2014, 09:18   #3
hukukkızı

ilk defa bir dosyama yürütmenin durdurulması kararı verildi, ben de itiraz edince sürenin durduğuna dair bir gaflete düştüm

neyse ki 30 günlük süre henüz dolmadı bir haftada işlem gerçekleştirilebilir diye umut ediyorum, teşekkürler sayın EKİCİ
Old 24-04-2014, 09:22   #4
ticaretsicili

Sn.Ekici'ye tamamen katılmakla birlikte bir hususa dikkat çekmek istiyorum.Bazen mahkemece verilen kararın derhal uygulanması işin niteliği gereği mümkün olmayabiliyor.O yüzden mahkeme ilamının yerine getirilmesini her somut olayda sonuca odaklılık olarak algılamamak gerekir diye düşünüyorum.
Old 24-04-2014, 09:35   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sn.Ekici'ye tamamen katılmakla birlikte bir hususa dikkat çekmek istiyorum.Bazen mahkemece verilen kararın derhal uygulanması işin niteliği gereği mümkün olmayabiliyor.O yüzden mahkeme ilamının yerine getirilmesini her somut olayda sonuca odaklılık olarak algılamamak gerekir diye düşünüyorum.
Sayın ticaretsicili;

Elbette, bu konuda haklısınız. Belirttiğiniz gibi istisnai durumlar söz konusu olduğunda verilen kararın mahiyeti gereği nasıl davranılması gerekiyor ise idarenin bu hususa göre hareket etmesi gerekir.

Başka deyişle verilmiş karar 30 gün içinde uygulanabilir değil ise idare gecikmeksizin kararın bir an önce vücut bulması için gereğini yapmalı, idare ajanları sürüncemeye mahal vermemelidir.

Saygılarımla..
Old 24-04-2014, 09:38   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan hukukkızı
ilk defa bir dosyama yürütmenin durdurulması kararı verildi, ben de itiraz edince sürenin durduğuna dair bir gaflete düştüm

neyse ki 30 günlük süre henüz dolmadı bir haftada işlem gerçekleştirilebilir diye umut ediyorum, teşekkürler sayın EKİCİ
İdare olarak yürütmenin durdurulması kararına itiraz etti iseniz elbette ki itirazın İYUK 27/7 düzenlemesine göre 7 gün içinde karara bağlanmasının ardından itirazınız reddedilir ise 30 günlük sürenin bu tarihten itibaren başlaması gerekir.
Old 24-04-2014, 10:17   #7
hukukkızı

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
İdare olarak yürütmenin durdurulması kararına itiraz etti iseniz elbette ki itirazın İYUK 27/7 düzenlemesine göre 7 gün içinde karara bağlanmasının ardından itirazınız reddedilir ise 30 günlük sürenin bu tarihten itibaren başlaması gerekir.

karar bize tebliğ edileli 20 gün oldu, ben zaten tebliğ edildiği gün hemen göndermiştim itiraz dilekçemi.. Ancak bölge idareyle görüştük karar çıktı mı diye, daha dilekçemizi yerel mahkeme göndermemiş bile oraya şimdi bekleyelim mi uygulayalım mı ben de şaşırdım iyice
Old 24-04-2014, 11:05   #8
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan hukukkızı
karar bize tebliğ edileli 20 gün oldu, ben zaten tebliğ edildiği gün hemen göndermiştim itiraz dilekçemi.. Ancak bölge idareyle görüştük karar çıktı mı diye, daha dilekçemizi yerel mahkeme göndermemiş bile oraya şimdi bekleyelim mi uygulayalım mı ben de şaşırdım iyice
Yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararların ivedi bir şekilde uygulanması esas olmakla birlikte kararın uygulanabilirliği kesinleşmesine bağlı olduğundan, idarenin yürütmeyi durdurması için itirazın sonucunu beklemek gerektiğini düşünüyorum.

Yerel mahkemenin itirazınıza ilişkin dilekçeyi göndermemiş olması -burada idareyi temsil ediyor oluşunuz nedeniyle idarenin mağduriyeti söz konusu değil ise de- "geciken adalet adalet değildir" sözünü hatırlattı bana.
Old 24-04-2014, 11:17   #9
hukukkızı

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararların ivedi bir şekilde uygulanması esas olmakla birlikte kararın uygulanabilirliği kesinleşmesine bağlı olduğundan, idarenin yürütmeyi durdurması için itirazın sonucunu beklemek gerektiğini düşünüyorum.

Yerel mahkemenin itirazınıza ilişkin dilekçeyi göndermemiş olması -burada idareyi temsil ediyor oluşunuz nedeniyle idarenin mağduriyeti söz konusu değil ise de- "geciken adalet adalet değildir" sözünü hatırlattı bana.

Zaten kararı uygulayın diye yazdık gönderdik, itirazımızın sonuçlanmadığını da belirttik.. Zaten memurlar da bir garip biz hep uyguluyoruz sonra itiraz ediyoruz diyorlar, yani şu anda benim için çareler çaresiz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi