Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Beraber yaşayıp ayrıldığım erkeğin ölümle tehditleri, hakaretleri / ortak çocuğumuz

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2009, 15:50   #1
Konuk

Varsayılan Beraber yaşayıp ayrıldığım erkeğin ölümle tehditleri, hakaretleri / ortak çocuğumuz

ben biriyle 2yıl birlikte yaşadım bana bekar oldunu ailesinin çok mütasıp kapalı oldunu benimde başım açık olduğu için ailesinin tepki gösterdiğini zamanla onların inatlarının kırılıcanı ve onlarında rızasıyla resmi nikahla evleneceğimizi söyledi.ekonomik durumum olmadığından işimde yoktu kabulettim ve böyle yaşamaya başladık.2005doğumlu bir oğlum var kendisinden birlikteliğimizin 2.yılında eşinin beni aramasıyla evli oldunu öğrendim ve çok hakarete maruz kaldım.anında ilişkimi bitirdim.fakat bu kişi 3yıldır peşimi bırakmaddı sürekli beni takip ediyor izliyor hakaret küfür ve ölümle tehdit ediyor.hayatımı kurmama izin vermiyor.yanımda bir erkek arkadaşımı görse saldırıp dövüyor.aynı şekil yaşamaya zorluyor.gece kapıma dayanıp eve kimi aldın aç kapıyı diyeçevreme rencide ediyor.155polis imdatı aradım ekip gelip kapımdan aldı ama artık dayanamıyorum bu baskılara.psikolojim bozuldu sokağa çıkamaz oldum.ablamların yanında kalıyorum çocuklarına bakıyorum.herkes huzursuz oldu.çocuğumu yurtdışına kaçırmakla tehdit ediyor.görüşmesine hiç yasak koymamıştım her haftasonu alıp eşiyle oturdukları eve götürüp 2gün misafir ediyordu çocuğumuzu ama artık görüştürmüyorum savcılığa şikayette bulundum.acaba bu kişi ceza alırmı nasıl hakkımı arayabilirim.kokruyorum hayatımı tekrar düzene sokmak istiyorum ama yapamaıyorum.çocuğum başkasına baba diyemez seni öldürürm diye kapıma dayanıyor.değişik arabalarla kapıma park edip sabaha kadar evimi gözetliyor.onun benim hayatıma bukadar hükmetmeye hakkı varmı.özgürlüğümü kısıtlamaya ablamın evine tecavüz etmeye hakkı bulunuyormu??bu kişi tutklanmazmı ceza almazmı?sonuçta evli eşiyle anne babasıyla yaşıyor benim hayatımdan sorumlumu??çocuğumun velayetini alabilirmiyim?nüfus cüzdanı var anne adı olarakta benim adım geçiyor mahkeme çocuğumu bana verirmi??baroyla görüştm grev var 6ay avukat ataması yok dedi.avukat masraflarınıda bilmiyorum beni aydınlatırmısınız.
Old 03-12-2009, 22:27   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Hiç kimsenin ,başkasının hayatını denetlemeye,onu sosyal ve ruhsal bakımdan zararlandıracak biçimde tehdit etmeye hakkı bulunmamaktadır.Süphelinin çocuğunuzun babası olması,geçmişte birlikte bir yaşamınız olması ona bu hakkı vermez.

Her bir eylem için ayrı ayrı suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Savcılık gerekli soruşturmayı yapacak ve gerekli görür ise ceza davası açacaktır. Aksi bir "Takipsizlik" kararına karşı itiraz hakkınız olduğunu unutmayınız.

Ayrıca kişisel görüşüm ,asıl amacı kadının ve çoocuğun korunması olan Ailenin Korunması Kanunundan da yararlanmak için Aile Mahkemesine başvurabileceğinizi düşünüyorum.

Bu arada evlilik dışı doğan çocuk baba nüfüsuna kaydedilse ve onun soyadını alsa dahi velayet hakkı annededir.Bu nedenle çocuğunuzun velayetini almak için dava dahi açmanıza gerek bulunmamaktadır.

Çocuğun babası çocukla kişisel ilişki kurulması için dava açmalıdır.

Barolardaki grev ceza soruşturması ve kovuşturmasına ilişkindir.Adli Yardım servisi grevde değildir.Ailenin korunması kararı almak için baroya başvurabilirsiniz.

Paranız olmadığı için ceza soruşturması ve kovuşturması aşamalarında barodan destek alamamanızın sebebi devletin ödeme yükümlülüğünü gereği gibi yerine getirmemesinden kaynaklanmaktadır.Bu da aslında aile hayatı ve özel hayatınızın korunması hakkını kullanamaz hale gelmenize yol açmaktadır.

Bu durum taraf olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırılık oluşturmaktadır.

İstanbul Barosu 2009 01.07.2009-31.12.2009 dönemi tavisye niteliğindeki en az ücret tarifesi için:

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Doc...ret07_2009.htm
Old 04-12-2009, 04:21   #3
Konuk

çok teşekkür ediyorum beni bilgilendirdiniz.benim çocuğum için velayet davası açmama gerek kalmdı değilmi velayeti benim.diğer konular içinde savcının vereceği kararımı bekleyeyim yoksa bir avukata başvurmalıyım??
Old 04-12-2009, 13:57   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Yukarıda Sayın Meslektaşımın da açıkça belirttiği gibi, çocuğunuzun velayeti zaten sizindir.

Baba çocuğu görmek istiyor ise, mahkemeden çocuğu ile şahsı ilişkisinin düzenlenmesini talep etmelidir. Aksi halde siz, o her istediğinde çocuğunuzu vermek zorunda değilsiniz.

Yukarıda da belirtildiği gibi, Ailenin Korunmasına yönelik kanundan yararlanmak için en yakın aile mahkemesinden TEDBİR kararı talep edebilirsiniz.

Örnek tedbirler kanunda sıralanmıştır. Yargıç talep edeceğiniz veya uygun gördüğü tedbirlerin birine veya birkaçına karar verebilir.

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Bu kararları talep etmek için YOKSUL iseniz barodan ücrettsiz avukat talebinde bulunabilirsiniz.

CEZAİ soruşturmalar ve konularla ilgili kendi imkanlarınız ile bir avukat ile görüşmeniz gerekecektir. Sayın Habibe Yılmaz Kayar nedenini yukarıdaki mesajda açıklamış bulunmaktadır.

Saygılarımızla,
Old 05-12-2009, 15:06   #5
Konuk

bildiğim kadarıyla ben kendime nafaka talep edemiyorum ama çocuğuma talep etme hakkım varmı?bunun yüzünden tehditlernden dolayı hiçbiryere girip çalışamıyorum tazminat isteme hakkım varmı?
Old 05-12-2009, 20:50   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
bildiğim kadarıyla ben kendime nafaka talep edemiyorum ama çocuğuma talep etme hakkım varmı?bunun yüzünden tehditlernden dolayı hiçbiryere girip çalışamıyorum tazminat isteme hakkım varmı?

Sayın Katılımcı,

1) Çocuk için nafaka davası açabilmeniz için, - ilk yanıt mesajında da belirtildiği gibi- öncelikle çocukla baba arasındaki bağın HUKUKEN kurulması gerekmektedir.

Bunun için de babalık davası açılmalıdır.

2) Siz nafaka talep edemezsiniz.

Ancak, kişinin hukuka aykırı eylemleri nedeni ile kişilik haklarınızın zarar gördüğünü kanıtlamanız ile manevi tazminat davası açma hakkınız vardır.

3) Tüm bu dava ve hukuki işlemleri tek başınıza yürütmeniz mümkün değildir. Hak kaybına uğramamak için açacağınız davalar için MUTLAKA avukat yardımı alınız.

4) Bizlerin, buradan, size daha fazla yardımı olmayacağını hatırlatırız. Amacımız haklarınızı size göstermektir. Uygulamada hak kaybına uğramamak için profesyonel destek alınız.

Saygıyla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi