Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Malİkİn Tapu KÜtÜĞÜnden AnlaŞilmamasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-09-2008, 13:29   #1
Mefkure

Dikkat Malİkİn Tapu KÜtÜĞÜnden AnlaŞilmamasi

Merhabalar.Kafama takılan bir konuda görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.Müvekkilerime babalarından kalan bir arazi var ve bu arazinin tapusu kendi üzerlerine değil.Babaları 1964 yılında tesbit davası açmış ve bu tespit davası ile şu şekilde karar verilmiştir.Sözkonusu arazinin 2/3 'nün Girit muhacirlerinden Ahmet ve Adile oğlu Mehmet'e ,1/3 üde Mehmet ve Adile kızı Dilber adına tapuya tescili sureti ile tesbit icrasına,üzerindeki bağın davacı ....... tarafından 12 sene evvel yetiştirildiğinin tapuda düşünceler hanesine şerhine karar verilmiştir.

Ben burada M.K 713 /2 'ye göre mülkiyetin müvekkilerim üzerine geçirilmesine çalışmaktayım.Ancak burada ;

1) Mailki tapu kütüğünden anlaşılamayan şartına dayansam farklı Yargıtay içtihatları buldum.Bazı kararlarda Ahmat oğlu Mehmet'i tapu kütüğünden anlaşılamayan kişi olarak kabul etmiş iken bazı kararlarında ise aksi yönde kararlar vermiştir.

2)Haklarında 20 yıl önce ölmüş ya da gaipliğine karar verilmesi hali var ,bunda ise tapuda nüfus kayıtlarına dair hiç bir bilgi olamadığından dolayı bu durumuda tespit edememekteyim. Nüfus kayıtlarına ulaşamadığımdan dolayı mirasçılarına da ulaşamıyorum ve bu halde Yargıtay kararlarına göre arazi hazineye kalıyor.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum....
Old 23-09-2008, 09:33   #2
erdemanl

Bence Yargıtay'ın Ahmet oğlu Mehmet'i anlaşılamayan kişi olarak kabul edip etmemesi olayın özelliklerine göre değişkenlik göstermiştir. Yani Ahmet oğlu Mehmet denildiğinde arazinin bulunduğu çevrede insanlar için hala bir kişiyi ifade ediyorsa pek tabiiki Yargıtay anlaşılır bir kayıt kabul edecektir. Ancak bu ismin kim olduğu artık olağan bir araştırmayla anlaşılamıyorsa çok rahat bir şekilde sonuç alacağınız inancındayım.
Old 23-09-2008, 11:02   #3
Yücel Kocabaş

713/3 madde " malikin tapu kütüğünden anlaşılmaması " koşulunu getiriyor.
Çevredekilerin, bilirkişilerin tapu malikinini tanımamaları yeterli görülmüyor.

Tapu kaydında ; "Girit muhacirlerinden Ahmet ve Adile oğlu Mehmet ve,
Mehmet ve Adile kızı Dilber " yazdığına göre tapu malikinin kim olduğunun tapu kütüğünden anlaşılamadığını söylemek imkanı bulunmamaktadır.

Ancak bu isimlerin hayali kişilere ait olduğu iddia edilebilir ki, somut olayda böyle bir durum herhalde yoktur.

Dava malikin tapu kütüğünden anlaşılamaması nedenine dayandırılırsa Yargıtaydan geçmeyeceği kanısındayım.

Bence ; diğer nedenler üzerinde durulmalı. kadastro tutanağı, dayanak kayıtları, gerekirse bir tapucu bilirkişi vasıtasıyla incelettirilmeli. Girit muhaciri dendiğine göre iskan kayıtları sorulmalu ,incelenmeli, hudut komşularına, kadastro bilirkişilerine ulaşılabilinirse bunlardan sorulmalı. Bunun gibi tapu maliklerinin nüfus kayıtları ve mirasçıları adresleri yönünden bilgi toplanıp değerlendirmeli .

Diye düşünüyorum.
Old 23-09-2008, 11:25   #4
Mefkure

Öncelikle verilen yanıtlar için teşekkür ediyorum.Sayın Kocabaş ile aynı şekilde düşünüp tapuya kadastro tutanaklarının bir fotokopisinin tarafıma verilmesi için yazılı olarak daha önce müracatta bulunmuştum.Tutanakların tarafıma verilmesini bekliyorum.Ancak sayın Kocabaş iskan tutanaklarına acaba nerden ulşabilirim.Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. M.K 713/3 şartlarında farklı içtihatlar bulduğum için siteye yazmış görüşlerinize başvurmaya ihtiyaç duymuştum.Tekrar teşekkür ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi