Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şirket adına tahsilat yapan temsilciye husumet yöneltilebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-09-2023, 15:48   #1
avukat1709

Varsayılan Şirket adına tahsilat yapan temsilciye husumet yöneltilebilir mi?

merhaba,

bir anonim şirkete ödeme yapılıyor tüketici olarak. ödeme de bir kısmı şirketin banka hesabına bir kısmı da şirketin tek yetkilisinin banka hesabına yatırılıyor. bir sebeple paranın geri verilmesi gerekirken geri verilmiyor.
icra takibi yapıyor tüketici.
takipte de hem şirketi hem temsilciyi borçlu olarak gösteriyor.
şirket temsilcisi de takibe itiraz ediyor.

normalde anonim şirketlerde şirketin temsilcisi şirket borçlarından kendi malvarlığıyla sorumlu değil ancak bu olayda şirket adına tahsilat yaparken kendi banka kanalıyla tahsil ediyor.
örnek yargıtay kararı bulamadım ancak
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Esas: 2012/15-1091, Karar: 2013/398 sayılı kararda( https://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=15379):

"taraflar arasındaki istisna sözleşmesi davacı ile davalı şirket temsilcisi tarafından, kendi adına imzalanmış olmasına rağmen; şirket aleyhine açılan davanın husumetten reddinin gerekip gerekmediği; burada varılacak sonuca göre davalı şirkete yemin teklif edilmesinin mümkün olup olmadığı noktasında toplanmaktadır.

Davada husumetin sözleşmeyi kendi adına imzalayan şirket temsilcisine yöneltilmesi gerekmektedir. Buna rağmen sözleşmenin tarafı olmayan şirkete husumet yöneltilmesi ve şirkete yemin teklifi isabetli olmamıştır." diyor.

"kendi adına imzalamış olmasına rağmen" lafzının mefhumu muhalifinden anlaşılan şirket adına almış olsa husumet yöneltilebilir şeklinde anlıyorum. dolayısıyla hem icra takibinde borçlu hem de itirazın iptali vs davalarında davalı olarak gösterilmesinde bir sakınca olmaz diye düşünüyorum.

sizce ödenen toplam bedel üzerinden hem şirketi hem de temsilcisini beraber sorumlu tutmak doğru mudur?

not: şirket adına tahsil ettiğine ilişkin banka dekont açıklamaları mevcut.

şimdiden teşekkür ediyorum. herkese iyi çalışmalar.
Old 28-09-2023, 13:50   #2
Av. Suat

not: şirket adına tahsil ettiğine ilişkin banka dekont açıklamaları mevcut.

Böyle bir durum varsa belirttiğiniz üzere yetkililer zaten şirket borçlarından şahsen sorumlu değiller. Bu nedenle yetkili için de açacağınız davanın husumetten reddi ihtimali var. Riske girmeyin bence ..Olay bir hakız fiil de değil anladığımız kadarı ile..
Paranın şirket hesaplarına intikal ettirilip ettirilmediği meselesi gündeme gelecek olursa, bu, şirket ile ilgili yönetici arasındaki bir iç meseledir. 3. kişileri menfi yönde etkilemez.
Old 28-09-2023, 14:01   #3
avukat1709

kural olarak şirket borcundan sorumlu değiller ama tahsilatı şirketin hesabı varken kendi hesabına yaptığı için sözleşmenin tarafı olmuş oluyor, borcun sebebi de kişisel borç ilişkisi değil şirketle olan ilişkiden kaynaklanmış oluyor. şirketten tahsil etme imkanı olmadığını düşündüğüm için temsilciye de husumet yönelttim. bu meyanda 3. HD.nin de bir kararı var ama birisi bana sormuş olsa sizin gibi riskli olduğunu söylerdim. bakalım ne olacak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi