Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Apostille Sorunu Ve Mahkeme Kararlarının Niceliği

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 1,67 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-05-2002, 23:10   #1
aristo

Varsayılan Apostille Sorunu Ve Mahkeme Kararlarının Niceliği

Mahkeme kararlarımız ne yazık ki Avrupa'da beğenilmiyor.Ülkemiz de halen çoğu mahkemeler bilgisayar kullanmıyor. bozuk daktilolarla kararlar çıkartılmaya çalışılıyor.Suretleri ince pelur kağıda çıkartılıyor ki okunmaları için bazen mercek gerekiyor.Ya mühürler, eskimiş ve sahici görünmeyen halde bazen belli belirsiz duruyor.Avrupa'ya bu tür kararları kullanmak zorunda kalan vatandaşlarımız olmadık tepkilerle karşılaşıyor zor durumda kalıyor tabii artık Apostılle'yapılmayan kararları kabul etmeme durumuna gelinmiş.
Geçenlerde boşanmasını yaptığım bir müvekkilime bilgisayarla yazılmış ve kesinleşmiş boşanma kararını gönderdim bir hafta sonra bana geri gönderdi Alman makamları bunu sen mi yazdın demişler mühür belli belirsiz basit bir şey demişler ve apostılle istemişler mühür konusunda yapacak birşeyim olmadığını söyledim Bağlı olduğumuz adalet komisyonu başkanlığına kırmızı mühürlü ve komisyon başkanınca imzalı apostillesini yaptırdım ve geri gönderdim.on gün sonra müvekkil beni Almanya'dan tekrar aradı bunu da beğenemediler şüpheli bakıyorlar ne yapacağız dedi
Artık ne yapılır bilmiyorum Bu gidişle herhalde yakında mahkeme kararlarımıza adalet bakanının onayını isterlerse şaşırmıyacağım.
Old 08-05-2002, 22:07   #2
Rechtsanwalt

Rahatsiz ACABA??

Sayin... (aristo)

Mahkeme kararlarimizin zaman zaman düzgün cikmadigi dogru. Ancak siz bile kendi yaziniz icinde celiskiye düsüyorsunuz. Diyorsunuzki;

ALINTI
Suretleri ince pelur kağıda çıkartılıyor ki okunmaları için bazen mercek gerekiyor.Ya mühürler, eskimiş ve sahici görünmeyen halde bazen belli belirsiz duruyor.Avrupa'ya bu tür kararları kullanmak zorunda kalan vatandaşlarımız olmadık tepkilerle karşılaşıyor zor durumda kalıyor

Öte taraftan Yaziyorsunuz;
ALINTI
bilgisayarla yazılmış ve kesinleşmiş boşanma kararını gönderdim bir hafta sonra bana geri gönderdi Alman makamları bunu sen mi yazdın demişler

O zaman diyebilirizki, Avrupa'da ki ler bizim eski usul daktilo ile yazilan kararlarimiza alismislar madem öyle birakalim. O zaman daha iyi.

Ayrica, ben Almanya'da türklerin yogun yasadigi bir bölgede yasiyorum ve zaman zaman mahkeme kararlarinin tercümesini de yapiyorum. Eger Tercümesi düzgün yapilmis ise ve Tercüman Alman Makamlari tarafindan kabul edilen yeminli tercüman ise, hic bir problem yasanmiyor. Müvekkliniz problem yasamis olabilir. Belki istisnadir. Ama genellemek dogru degildir diyorum.

Selam ile
M.Dilbirligi
Köln/ALmanya
Old 08-05-2002, 23:40   #3
aristo

Önemli

Sayın Rechtsanwalt,
sizin bu konunun proplem teşkil etmediğini görmeniz beni de menmun etti.Ancak ben mahkeme kararlarımızın daktilo ile yazılmış,okunaklı olmayan kopya kağıtları ve mühür konusunda çok şikayet aldım belki sizin bölgede olmayabilir ama Almanya'nın diğer bölgelerinde,Hollanda, Fransa ve İngiltere'de bu tür sorunlar çıkabiliyor hatta önceki yıl Hollanda da yaşayan bir müvekkilim bahsettiğim şekilde bir kararı ilgili makamlara sunduğunda apostıllasi de yapılmış olduğu halde karar bu nedenle inandırıcı gelmemiş yeniden karar istenmiştir bunun üzerine ilgili hakime rica edip okunaklı olmayan kararı bilgisayara geçirdikten sonra mührünü de okunacak şekilde bastıktan sonra göndermiştik ancak o şekilde kabul edilmişti
çelişkili olduğum konusuna gelince ben adliyelerin çoğunda halen bilgisayar kullanılmamaktadır demiştim bu cümleden nasıl olurda bilgisayar kullanan hiç hir adliye yokmuş şeklinde bir anlam çıkartıyorsunuz? (siz tercümelerinizide böyle yapıyorsanız yandık.=bu şaka)
İlginize teşekkür ederek saygılar sunarım
Dileğimiz tabi ki adliyelerimizin de avrupa standatlarında olmasıdır.
Old 25-12-2007, 14:24   #4
ilke

Varsayılan mutlu oldum :)

Neyse ki artık bilgisayar teknoloji kullanılıyor. Ve yukarıda 5 sene öncesine ait yazdığınız sorunların hiçbirisi yaşanmıyor Hatta ne mutludur ki artık avukatların dahi önünde ekranlar bulunuyor ve böylece yazılanları birebir görebiliyoruz. Kimbilir bizim çocuklarımız daha neler görecek (2005 mezunuyum ve mezun olduğum tarihte daha yeni bilgisayar kullanımına geçiliyordu.)

Teknoloji gelişirken eski tarihli yargıtay kararlarına bakınca insanın içi de cız etmiyor değil. Keşke şimdiki hakimlerimiz de o zamanki gibi kararlar yazabilseymiş de taş üstüne yazsalarmış..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi