Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

rehinle temin edilmiş alacak-kambiyo takibi-ihtiyati haciz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2011, 12:27   #1
harkan

Varsayılan rehinle temin edilmiş alacak-kambiyo takibi-ihtiyati haciz

T.C. YARGITAY
11.Hukuk Dairesi

Esas: 2009/14610
Karar: 2010/122
Karar Tarihi: 11.01.2010

ÖZET: Bonoya dayalı ihtiyati haciz isteyebilmek için alacağın muaccel olması ve rehinle temin edilmemiş olmasının yeterli olduğunun gözetilmesi gerekir.

***Baki Kuru İcra İflas El Kitabı s.883
rehin alacaklısı,önce rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapma zorunluluğu bulunmmayan hallerde ihtiyati haciz isteyebilir mesela kambiyo senedine bağlı alacağı için ihtiyati haciz isteyebilir

Soru : bu halde rehinle temin edilip aynı zamanda kambiyo senedine bağlanan alacak için ihtiyati haciz istenebilir mi?
Old 23-02-2011, 16:07   #2
Av.Serkan Arıcan

Merhaba;

Ben birkaç defa istedim ve aldım, ihtiyati haciz dilekçenizde rehinden bahsetmeyin, sadece kambiyo senedi şekil olarak sorunlu değilse derhal karar alırsınız...
Old 23-02-2011, 19:44   #3
Av.Kaan

Alıntı:
ihtiyati haciz dilekçenizde rehinden bahsetmeyin, sadece kambiyo senedi şekil olarak sorunlu değilse derhal karar alırsınız...

Tabi bu durumda ihtiyati hacze itiraz edilmesi ve teminatın iadesi sağlanamamışsa bu teminattan borçlunun zararının karşılanmasına hükmedilmesi riskini de düşünmek lazım
Old 24-02-2011, 00:00   #4
harkan

cevap veren arkadaşlara teşekkür etmekle birlikte bahsettiğim konu açılmış bir ihtiyati hacze itirazın konusudur, pratik anlamda tavsiyeleriniz için teşekkür etmekle yukarıda sunduğum birbirinin tersi karar ve yorumlarla ilgili bir içtihat veya yorum getirebilirsek daha faydalı olur..
Old 24-02-2011, 09:37   #5
Av.Serkan Arıcan

Sayın meslektaşlarım, kafanızı karıştıran ve birbiriyle çeliştiğini düşündüğünüz iki maddeyi de aşağıya yazdım.

DOKUZUNCU BAP: İHTİYATİ HACİZ

İHTİYATİ HACİZ ŞARTLARI :

Madde 257 - Rehinle temin edilmemiş ve vadesi gelmiş bir para borcunun alacaklısı, borçlunun yedinde veya üçüncü şahısta olan taşınır ve taşınmaz mallarını ve alacaklariyle diğer haklarını ihtiyaten haczettirebilir.

Ancak bu kuralın istisnası da işte budur:

III - KAMBİYO SENETLERİ ÇEK, POLİÇE VE EMRE MUHARRER SENET HAKKINDAKİ HUSUSİ TAKİP USULLERİ:

TAKİBİN KABULÜ ŞARTLARI:

Madde 167 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/80 md.)

Alacağı çek, poliçe veya emre muharrer senete müstenit olan alacaklı, alacak rehinle temin edilmiş olsa bile, bu bölümdeki hususi usullere göre haciz yolu ile veya borçlu iflasa tabi şahıslardan ise iflas yolu ile takipte bulunabilir.

O nedenle herhalükarda elinizde kambiyo senediniz varsa ve muaccel olmuşsa ihtiyati haciz alabilirsiniz...
Old 24-02-2011, 10:16   #6
Av.Kaan

Alıntı:
<H4>T.C.
Alıntı:

YARGITAY

19. HUKUK DAİRESİ

E. 2008/1094

K. 2008/2500

T. 14.3.2008

• İHTİYATİ HACZİN KALDIRILMASI ( İhtiyati Hacze İtiraz Talebi Duruşma Açılarak ve Tarafların Gelmesi Halinde Duruşmalı Olarak İncelenip Karara Bağlanması Gereği )

• İHTİYATİ HACZE İTİRAZ ( Talebi Duruşma Açılarak ve Tarafların Gelmesi Halinde Duruşmalı Olarak İncelenip Karara Bağlanması Gereği )

• DURUŞMALI İNCELEME ( İhtiyati Haczin Kaldırılması Talebi - İhtiyati Hacze İtiraz Duruşma Açılarak ve Tarafların Gelmesi Halinde Duruşmalı Olarak İncelenip Karara Bağlanması Gereği )

• EVRAK ÜZERİNDEN İNCELEME ( İhtiyati Hacze İtiraz Edilmesi Halinde İki Tarafı Davet Edip Gelenleri Dinledikten Sonra Kararını Verebileceği - İki Taraf da Gelmezse Evrak Üzerinden İnceleme Yapılacağı )

2004/m. 257, 265

ÖZET : Dava, ihtiyati haczin kaldırılması talebine ilişkindir. Mahkeme ihtiyati hacze itiraz edilmesi halinde iki tarafı davet edip gelenleri dinledikten sonra kararını verebilir. İki taraf da gelmezse evrak üzerinden inceleme yapılır.
Tarafların gelmesi halinde ise incelemenin duruşmalı yapılması gerekmektedir. Açıklanan nedenlerle duruşma tarihinden önce dosyanın günsüz ele alınıp evrak üzerinden karar verilmesi hatalıdır.
DAVA : Taraflar arasındaki ihtiyati hacze itiraz talebinin incelenmesi davasının yapılan yargılaması sonunda, kararda yazılı nedenlerden dolayı itirazın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde ihtiyati hacze iştirak eden tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
KARAR : İhtiyati haciz isteyen, beş adet bonoya istinaden ihtiyati haciz isteminde bulunmuş, talep uygun görülerek mahkemece ihtiyati haciz kararı verilmiştir.
İhtiyati hacze itiraz eden vekili, müvekkilinin satın aldığı otobüsten dolayı aracın menkul rehni ile temin edildiğini, aynı borç için Elazığ'daki taşınmazlarının da ipotekli bulunduğunu belirterek ihtiyati haczin kaldırılmasını talep etmiştir.
Mahkemece, muteriz tarafından ibraz edilen belgelerde, bonoların aracın alım-satımı için verildiğinin anlaşılamadığı, bonoların sebepten mücerret olması nedeniyle bu durumun yargılamayı gerektirdiği belirtilerek İİK'nun 365'inci maddesi kapsamında bulunmayan itirazın reddine karar verilmiştir.
İhtiyati hacze itiraz eden, kararı temyiz etmiştir.
İcra ve İflas Kanunu'nun 257/I hükmü uyarınca "Rehinle temin edilmemiş ve vadesi gelmiş bir para borcunun alacaklısı, borçlunun yedinde veya üçüncü şahısta olan taşınır ve taşınmaz mallarını ve alacaklarıyla diğer haklarını ihtiyaten haczettirtebilir." Bu maddeye göre ihtiyati haciz kararı verilmesinin şartlarından biri de, alacağın rehinle temin edilmemiş olmasıdır. İcra ve İflas Kanunu'nun m. 265/I'e göre "Borçlu kendisi dinlenmeden verilen ihtiyati haczin dayandığı sebeplere, mahkemenin yetkisine ve teminata ... itiraz edebilir." Bu hükümle muterizin hangi nedenlerle ihtiyati hacze itiraz edebileceği belirtilmiş olup, alacağın rehinle temin edildiğine ilişkin iddianın "ihtiyati haczin dayandığı sebepler" kapsamında değerlendirilmesi gerektiği açıktır. Nitekim mahkemece, 26.09.2007 tarihli oturumda bu hususun araştırılması amacıyla sözleşmenin bir örneğinin alacaklı tarafından sunulmasına karar verilerek duruşma 28.11.2007 tarihine ertelenmiştir. Ancak duruşma tarihi beklenmeden dosya re'sen ele alınarak itirazın reddine karar verilmiştir.
1- Taraflar arasında yapılan sözleşmenin temini suretiyle, ihtiyati hacze konu senetler üzerindeki senet numaraları ile sözleşme arasındaki ilişki, muterizin sunduğu ipotek belgesi ve aracın rehinli olduğuna ilişkin ruhsat örnekleri dikkate alınarak, söz konusu alacağın rehinle temin edilip edilmediğinin araştırılıp, uygun sonuç çerçevesinde bir karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır.
2- İcra ve İflas Kanunu'nun 265/IV hükmüne göre, " ... Mahkeme, itiraz üzerine iki tarafı davet edip gelenleri dinledikten sonra, itirazı varit görürse kararını değiştirebilir veya kaldırabilir. Şu kadar ki, iki taraf da gelmezse evrak üzerinde inceleme yapılarak karar verilir." Söz konusu hüküm uyarınca tarafların gelmeleri halinde, incelemenin duruşmalı yapılması yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle duruşma tarihinden önce dosyanın günsüz olarak ele alınıp, itiraz hakkında evrak üzerinden karar verilmesi de bozmayı gerektirmiştir.
SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle kararın BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine, 14.03.2008 gününde oybirliğiyle karar verildi.
yarx
</H4>
Old 24-02-2011, 14:53   #7
harkan

Sn. Kaan karar için teşekkürler, o zaman kambiyo senedi dahi olsa aynı alacak için rehin kurulmuşsa ihtiyati haciz mümkün olmayacak sonucu çıkmaktadır, ancak anlayamadığım husus gerek Baki Kuru hocanın açıklamalarını gerekse kambiyo senetlerine mahsus takip yolunda önce rehen müracaat kuralının uygulanmayacağını düşünürsek ihtiyati hacze engel bir durum olmaması gerekir, kaldı ki senetlerde banka tarafından borcun teminatı yani rehin amacıyla alınmıştır, bu halde yapılan kambiyo takibi ve alınan ihtiyati haciz rehnin paraya çevrilmesi vasfındadır,
Old 24-02-2011, 15:39   #8
Av.Serkan Arıcan

Merhaba,tabiki takdir sizindir ancak ben Kadıköy'den bu yolla defalarca takip yaptım, İstanbul' da da yapıldığını biliyorum, İİK 167 maddesi gayet açıktır. Bununla ilgili Yargıtay kararı bulamadım ama kanun hükmü var iken yargıtay kararı ikinci planda kalmaz mı? İyi çalışmalar...
Old 24-02-2011, 15:45   #9
harkan

Sn. Arıcan ben de sizin gibi düşünüyorum ancak Yargıtay aksi görüşte, bizim düşündüğümüz gibi bir karar bulabilirsek etkili olacaktır, ben aradım Baki Kuru'nun kitabındaki açıklamalardan başka birşey bulamadım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi