Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

'' Edepsiz '' demek Hakaret Etmek midir ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-11-2011, 20:26   #1
tiryakim

Olumlu '' Edepsiz '' demek Hakaret Etmek midir ?

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

''EDEPSİZ'' kelimesi hakaret içeren bir kelime midir ?

Teşekkürler...
Old 28-11-2011, 20:30   #2
Cumhur Okyay

Hangi yerde, hangi zamanda, nasıl ve hangi kişiye karşı kullanılmış olmasına bağlıdır. Hâl böyle olunca da, anılan kelimenin lügavi manasından yola çıkmaya pek gerek yoktur, diye düşünüyorum. Kolay gelsin.
Old 28-11-2011, 20:32   #3
tiryakim

Mesela ; Facebook ' ta EDEPSİZ İNSANLAR demek Hakaret olarak sayılır mı ?
Old 28-11-2011, 20:35   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Tiryakim

Teşekkürler...

Bence hakarettir. Kimin, diğerinin edebini ölçme ve kendisinden daha edepsiz olduğunu ileri sürme hakkı ve kanıtı vardır ki..Edepsiz lafı hakarettir. Somut olarak birine direkt veya birini kastederek söylendiğinde hakarettir.
Old 28-11-2011, 20:38   #5
tiryakim

Olumlu Edepsiz

Türk Dil Kurumu Sözlüğüne Göre EDEPSİZ ;

Utanılacak işleri sıkılmadan yapan, utanmaz, sıkılmaz, terbiyesiz kimseye '' EDEPSİZ '' denmektedir.
Old 28-11-2011, 20:38   #6
Cumhur Okyay

Facebook; Esasen karşı taraf edepsizlik yaptığından veya bunun açık ve net olması karşısında, bir vakıanın tesbiti olup, suç sayılamayacağı gibi, sayılsa dahi, hakaret karşılıklı olup, taraflardan birinin cezası kaldırılır veya iki tarafa da ceza verilmez. Eskiden verilse de bir şey olmaz deniliyordu, şimdi ciddi ceza veriliyor.
Old 28-11-2011, 20:39   #7
ilkay efe

Varsayılan Tahkir amacı varsa hakarettir.Eleştiri ise değildir.

şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat etme,
ya da
yakıştırmalarda bulunmak
veya
sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırılması.

bunlar somutlaşmamamış ise maddi unsur yoktur.Amaç ne?

Türk Dil Kurumuna göre edep" Toplum töresine uygun davranma" olarak belirtilmiş. Ama toplum töresi tanımlaması bile bugün için ayrı bir tartışma konusu.
Old 28-11-2011, 20:43   #8
Cumhur Okyay

Edep, adap; adabı muaşeret kaideleri vs. Edep ya huu.
Old 28-11-2011, 23:56   #9
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan tiryakim
Aşağılama kastı varsa hakaret var demektir. Bu kural, aşağılamak amacıya söylenmiş her sözcük için, sözcüğün anlamına ve doğru olup olmadığına bakılmaksızın geçerli olmalıdır. Kanun'un cezalandırdığı şey sözcük değil, aşağılama eylemidir.

Ne var ki uygulamada çok değişik kararlar verilmektedir.

TCK
HAKARET
MADDE 125. - (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilât ederek işlenmesi gerekir.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.
Old 29-11-2011, 09:38   #10
eser_29

Sn. Konyalı'nın bahsettiği gibi sözcük anlamına değil onu ne şekilde kullandığına bakmak gerek. Buna benzer bir çok örnek günlük hayatımızda karşımıza çıkabilir. En masum sözcüğü dahi hakaret niteliğine sokabilirsiniz.

Uygulamada "Edepsiz İnsanlar" sözünün ne maksatla, neye binaen söylediğini belirttikten sonra mesele kalmaz sanırım.
Old 29-11-2011, 13:27   #11
Av.Dr.Yahya DERYAL

"Edepsiz"sözcüğü, bir çocuğu severken kullanıldığı durum dışında hemen her halde bir kimsenin "onur, şeref ve saygınlığını" rencide eder, kanaatindeyim.
Old 29-11-2011, 13:27   #12
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Aşağılama kastı varsa hakaret var demektir. Bu kural, aşağılamak amacıya söylenmiş her sözcük için, sözcüğün anlamına ve doğru olup olmadığına bakılmaksızın geçerli olmalıdır. Kanun'un cezalandırdığı şey sözcük değil, aşağılama eylemidir.

Ne var ki uygulamada çok değişik kararlar verilmektedir.

TCK
HAKARET
MADDE 125. - (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilât ederek işlenmesi gerekir.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Sayin Av.Armağan Konyalı,
yazdiklariniz alinti yaptiginiz madde ile celismiyor mu?
Madde nitelikten bahsederken, sözcük ve eylemin niteligini göz önünde bulundurmuyor mu?

SAYGILARIMLA
Old 29-11-2011, 14:03   #13
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan tiryakim

Teşekkürler...

Edepsizin kelime anlamı utanılacak durumlarda utanmayan,sıkılmayan demektir.Bariz bir şekilde utanılacak bir durum var ve kişi hiç bir şekilde utanmıyor,sıkılmıyor bu durumda hakaret olmaz bence.Örneğin hırsızlık yaparken yakalandı,yüzünde en ufak bir renk değişimi yok üstelik çok rahat tavırlar sergiledi.Bu kişi gerçekten edepsizdir.Hırsızlık yüz kızartıcı bir suçsa ve karşı tarafın yüzü kızarmıyorsa edepsizdir.Ama konuyu çok çok dar yorumlamak lazım diye de düşünüyorum...
Old 29-11-2011, 14:06   #14
Av.Ömer Güntay

Aşağılamaya matuf fiil ve olgu isnadı sözcük, simge ve sair bir surette yapılabilir.
Yasa, sözcüğü değil, isnad edilen fiil ve olgunun mahiyetini dikkate alır.
Ezcümle 9 no.lu görüşe bütünüyle katılıyorum.
Saygılar.
Old 29-11-2011, 15:16   #15
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

"edepsiz insanlar"gerçekten edepsizlik yapmışsayani söyleyen kişi tepki olarak bunu kullanmışsa hakaret olacak mı?
Old 29-11-2011, 15:56   #16
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
"edepsiz insanlar"gerçekten edepsizlik yapmışsayani söyleyen kişi tepki olarak bunu kullanmışsa hakaret olacak mı?
"edepsiz insanlar"gerçekten edepsizlik yapmışsa;
Bu edepsizlik mahkemece, "hakaret" olarak telakki edilirse,hakaret "karşılıklı" kabul edilecek, ya iki tarafa da ceza verilmeyecek veya taraflardan birinin cezası kaldırılacaktır.
" gerçekten edepsizlik" hakaret olarak kabul edilmez de ona edepsiz diyenin lafı, hakaret olursa, bu takdirde edepsiz diyen, tahrik indiriminden yararlanacaktır.
Birbirine hakaret yerine, en iyisi birbirini dövmek!
Zira, bu kadar teknik incelemesi olmadığı gibi, dövmenin cezası, hakaretten daha az.
Old 29-11-2011, 16:54   #17
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayin Av.Armağan Konyalı,
yazdiklariniz alinti yaptiginiz madde ile celismiyor mu?
Madde nitelikten bahsederken, sözcük ve eylemin niteligini göz önünde bulundurmuyor mu?
Sayın Gemici

Maddeye göre sözcüğün önemi bulunmadığı kanısındayım:

''Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek'' çok şık sözcüklerle yapılsa bile eylem gerçekleşmiş olur.

Aşağılama kastı yerine sözcüklere bakarsak maddenin amacına ulaşamayız.

Daha önce verilen güzel bir örneği tekrar ediyorum: Karşısındakine ''Ananı s.k edeyim'' diyeni cezalandırırız ama ''Muhterem validenizi cinsel açıdan mutlu etme arzusu uyandırıyorsunuz.'' diyene ceza veremeyiz.

Aynı tartışma daha önce önce de yapılmıştı:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=50414

Saygılarımla
Old 30-11-2011, 11:31   #18
Admin

Sayın Konyalı'nın da işaret ettiği Kadın demek hakaret mi başlıklı konuda hakaret suçunu etraflıca tartışmıştık. O tartışmadan benim çıkardığım sonuç şu: Sözlükteki hiçbir kelime için "X demek hakaret mi" şeklinde bir soruya TCK açısından kesin evet, ya da kesin hayır diye yanıt vermek mümkün değildir. Sözcük nasıl bir ortamda, kim tarafından, kimse karşı, nasıl bir iletişim içinde, nasıl bir amaçla söylenmiş ayrıntılarının mutlaka irdelenmesi gerekiyor. Bu nedenledir ki, çoğu kez bu davalarda bilirkişiden rapor alınması yolu tercih edilebiliyor.

Bu açıdan Sayın tiryakim'in "edepsiz demek hakaret mi" sorusuna ben kendi adıma yanıt veremem. Bu soruya bir yanıt verebilmek için, başından itibaren tüm iletişimin detaylarının, olaya katılanların niteliklerinin, birbiriyle olan tanışıklık, samimiyet ve geçmişlerinin, ifadenin kullanıldığı ortamın özelliklerinin bilinmesi gerekiyor.

Somutlaştırmak gerekirse: "Edepsiz demek hakarettir!" diyen meslektaşlarımız, bir anne 15 yaşındaki kızına "edepsizlik yapma" dediği zaman, kızın şikayeti üzerine Anneye ceza verilmesi gerektiğini savunacak mı? "Edepsiz demek hakaret değildir!" diyen meslektaşlarımız, bir davada hakim kürsüden kendilerine "Avukat Avukat! Edepsizlik yapma!" derse "olabilir, edepsiz hakaret anlamına gelmez zaten" mi diyecek? Her iki durumda da bu sonuçlara varmanın oldukça güç olduğuna inanıyorum, bu nedenlerdir ki, hakaret suçu kapsamında sözcüğün kendisini tartışmak bence sonuç alıcı değil, "tüm yönleri ve taraflarıyla birlikte olayın bütününü" tartışmak gerekiyor diye düşünüyorum.
Old 30-11-2011, 11:44   #19
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın Konyalı'nın da işaret ettiği Kadın demek hakaret mi başlıklı konuda hakaret suçunu etraflıca tartışmıştık. O tartışmadan benim çıkardığım sonuç şu: Sözlükteki hiçbir kelime için "X demek hakaret mi" şeklinde bir soruya TCK açısından kesin evet, ya da kesin hayır diye yanıt vermek mümkün değildir. Sözcük nasıl bir ortamda, kim tarafından, kimse karşı, nasıl bir iletişim içinde, nasıl bir amaçla söylenmiş ayrıntılarının mutlaka irdelenmesi gerekiyor. Bu nedenledir ki, çoğu kez bu davalarda bilirkişiden rapor alınması yolu tercih edilebiliyor.

Bu açıdan Sayın tiryakim'in "edepsiz demek hakaret mi" sorusuna ben kendi adıma yanıt veremem. Bu soruya bir yanıt verebilmek için, başından itibaren tüm iletişimin detaylarının, olaya katılanların niteliklerinin, birbiriyle olan tanışıklık, samimiyet ve geçmişlerinin, ifadenin kullanıldığı ortamın özelliklerinin bilinmesi gerekiyor.

Somutlaştırmak gerekirse: "Edepsiz demek hakarettir!" diyen meslektaşlarımız, bir anne 15 yaşındaki kızına "edepsizlik yapma" dediği zaman, kızın şikayeti üzerine Anneye ceza verilmesi gerektiğini savunacak mı? "Edepsiz demek hakaret değildir!" diyen meslektaşlarımız, bir davada hakim kürsüden kendilerine "Avukat Avukat! Edepsizlik yapma!" derse "olabilir, edepsiz hakaret anlamına gelmez zaten" mi diyecek? Her iki durumda da bu sonuçlara varmanın oldukça güç olduğuna inanıyorum, bu nedenlerdir ki, hakaret suçu kapsamında sözcüğün kendisini tartışmak bence sonuç alıcı değil, "tüm yönleri ve taraflarıyla birlikte olayın bütününü" tartışmak gerekiyor diye düşünüyorum.
Bu tür davalarda, bilirkişiden rapor alınmasını, dikkat çekici ve düşündürücü buldum.
Old 30-11-2011, 12:57   #20
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Admin

Annenin çocuğu üzerinde tedip hakkı vardır.
Oysa medeni hakları kullanma ehliyetine sahip kişilerin birbirlerine "edepsiz" demelerini hakaret olarak görüyorum..Şakalaşma da sayamayacağım )))

Saygılarımla,
Old 30-11-2011, 18:13   #21
Admin

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Annenin çocuğu üzerinde tedip hakkı vardır.
Oysa medeni hakları kullanma ehliyetine sahip kişilerin birbirlerine "edepsiz" demelerini hakaret olarak görüyorum..Şakalaşma da sayamayacağım )))
Tedip hakkı velayet ilişkisinden kaynaklanır ve rüştle sona erer. Verdiğim örnekte yaşı 15'ten 18'e yükseltirsem veya küçüğü evlendirip reşit kılarsam, edepsizlik etme diyen annesine hakaretten ceza verecek misiniz?

Bu örnek çok yerinde de olmayabilir ancak örneğin kendisine çok takılmamak gerek diye düşünüyorum. Neticede amacım edepsizlik etme sözcüğünün bazen hakaret suçunun kapsamına girmeden de kullanılabileceği durumlar olabileceği arz etmekti.

Şakalaşma da sayamayacağınızı belirtmişsiniz ancak olayın gelişimini ve kimin kime söylediğini bilmeden böyle bir sonuca ulaşmanın da mümkün olmadığını düşünüyorum ki, esasında benim altını çizmeye çalıştığım da tam olarak buydu: yani kesin bir karar verebilmek için olayın gelişiminin bütün olarak bilinmesi gerektiğiydi.

Ancak eğer "edepsiz demek TCK kapsamında hakaret midir" konusunu değil de, "birbiriyle fazla bir samimiyeti olmayan kişilerden birinin diğerine toplum içinde edepsiz demesi onu rencide eden veya saygınlığına saldıran bir durum mudur" konusunu tartışacaksak, benim görüşüm de çoğu kez bu kelimenin böyle bir sonuç yaratacağı yönünde.
Old 30-11-2011, 22:51   #22
Av.Ömer Güntay

Edepsiz sözcüğünün latife beyanı ve samimiyetten kaynaklanan durumlarda kullanımında konu ceza hukukunun karasularına dahi girmez.

Ebeveyn çocuk iletişimi ve uslandırma hakkı veya eşler arası muzip sevgi sözcüğü olarak kullanımı gibi durumlarda konu ceza hukukunun kapsamı dışındadır.

Bunun dışında, ceza hukuku anlamında edepsiz kelimesi her daim hakaret addedilmelidir. Zira edepsiz sözcüğü, içerdiği anlam itibariyle kişilerin kişisel, ailevi, sosyal konum ve birikimlerini, geçmişiyle birlikte ele alan oldukça güçlü ve sarsıcı bir saldırı sözcüğüdür.

Saygılarımla.
Old 30-11-2011, 23:38   #23
Gemici

'Edepsiz' kelimesinin ceza hukuku bakımından suç sayılabilmesi için kasıt, en azından olası bir kasıt olması gerekir. Yasanın öngördüğü bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırma eylemi kasıt veya olası kasıt olmadan gerçekleşmez.

Kasıt, olası kasıt, unsurunu araştırmadığınız zaman ceza hukuku dışında kalması gereken durumların, örneğin anne ve babanın çocuklarının terbiyesi için sarf ettikleri sözlerin veya şaka yollu sözlerin hangi gerekçe ile hakaret dışı olduklarını açıklamakta zorluk çekilir.

Saygılarımla
Old 30-11-2011, 23:57   #24
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Gemici
'Edepsiz' kelimesinin ceza hukuku bakımından suç sayılabilmesi için kasıt, en azından olası bir kasıt olması gerekir.

Kasıt, olası kasıt, unsurunu araştırmadığınız zaman ceza hukuku dışında kalması gereken durumların, örneğin anne ve babanın çocuklarının terbiyesi için sarf ettikleri sözlerin veya şaka yollu sözlerin hangi gerekçe ile hakaret dışı olduklarını açıklamakta zorluk çekilir.

Saygılarımla

Sayın Gemici, bu her suç açısından geçerlidir. Ceza sorumluluğu kasta dayanır. Kast yoksa suç yoktur. (Bkz:TCK.m.21) Kastın aranmayacağı suç yoktur zaten. Kast ceza yargıcının elifbasıdır. Bu anlamda ifade ettiğiniz hususlar malumun ilamı...
Taksiren sorumluluk ise sınırlı olup, ancak kanunda taksirli davranışın cezalandırılacağı açıkça belirtilmişse cezalandırılabilir.
Öte yandan bu suçun sadece doğruda kastla işlenebileceği, "olası kast" ile işlenemeyeceği kanısındayım.
Old 01-12-2011, 00:52   #25
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Öte yandan "olası kast" ile hakaret suçunun işlenemeyeceği kanısındayım.
Sayın Av.Ömer Güntay,

Alman ve İsviçre ceza kanunları olası kast ile suç işlenebileceğini kabul eden iki ceza yasası. İsviçre Ceza Yasası'nın hakaret suçu bakımından olası kast kabul edip etmediği konusunda elimde herhangi bir bilgi yok. Olası kast (dolus eventualis) kavramı bu hukukta 2007 senesinden beri var.

Buna karşılık Alman hukuku 'dolus eventualisin'(olası kast) hakaret suçunun işlenmesinde yeterli olacağını kabul ediyor. Buna göre kişi söylediklerinin diğeri tarafından bir kötüleme ve aşağılama olarak algılanıp algılanmadığını göz önünde bulundurmak zorundadır.

'Edepsiz' sözünün muhatabı bu kavramı kendisi için bir sevgi beyanı olarak kabul ediyorsa ortada hakaret yoktur bence.

Saygılarımla
Old 01-12-2011, 09:12   #26
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Gemici
'Edepsiz' sözünün muhatabı bu kavramı kendisi için bir sevgi beyanı olarak kabul ediyorsa ortada hakaret yoktur bence.
Saygılarımla

Sayın Gemici,
Doğrudan kastla işlenen suçlar dolaylı kastla da işlenebilir. Ancak hakaret suçu gibi neticenin hareket yapılır yapılmaz meydana geldiği suçlarda eylem bilerek ve isteyerek yapılmış sayılır ve doğrudan kast içerir. Kast yoksa, taksirle işlenebilen bir suç olmadığına göre, bu durumda manevi unsur yokluğunun söz konusu olduğu söylenebilir. Olası kastla hakarete ben katılmıyorum.
Alıntı:
kendisi için bir sevgi beyanı olarak kabul ediyorsa
Öyle algılıyorsa zaten şikayetçi olmaz. Ancak kamu davası görülüyorsa artık sözcüğün hakarete elverişli olup olmadığı objektif olarak da irdelenecektir. Mağdurun geniş bir insan olması, hakarete vs. alışkın biri olması suçun oluşumunu etkilemez.

Saygılar.
Old 01-12-2011, 21:30   #27
Av.Mehmet Saim Dikici

Mevlananın bir sözü de var Edepsizlerle ilgili... O sözü ima yoluyla söyleyen kişinin durumu ne olacak?
Old 01-12-2011, 22:07   #28
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Mevlananın bir sözü de var Edepsizlerle ilgili... O sözü ima yoluyla söyleyen kişinin durumu ne olacak?

Bahsettiğiniz durum şu maddeye göre değerlendirilmelidir:

Alıntı:
Mağdurun belirlenmesi
MADDE 126. (1) Hakaret suçunun işlenmesinde mağdurun ismi açıkça belirtilmemiş veya isnat üstü kapalı geçiştirilmiş olsa bile, eğer niteliğinde ve mağdurun şahsına yönelik bulunduğunda duraksanmayacak bir durum varsa, hem ismi belirtilmiş ve hem de hakaret açıklanmış sayılır.

Sayın Dikici, ben sizinle, çok sevdiğim başka bir şiiri paylaşayım:

Edeb bir tac imiş, Nur-ı Huda'dan,
Giy ol tacı, emîn ol her beladan.
Ehl-i irfan meclisinde aradım, kıldım talep;
İlim en geridedir, illâ edeb, illâ edeb...

Saygılar...
Old 01-12-2011, 22:10   #29
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Bahsettiğiniz durum şu maddeye göre değerlendirilmelidir:

Sayın Dikici, ben sizinle, çok sevdiğim başka bir şiiri paylaşayım:

Edeb bir tac imiş, Nur-ı Huda'dan,
Giy ol tacı, emîn ol her beladan.
Ehl-i irfan meclisinde aradım, kıldım talep;
İlim en geridedir, illâ edeb, illâ edeb...

Saygılar...

Teşekkürler Sayın Güntay.

Eklediğiniz şiir edebi olmakla birlikte çok da edepliymiş.
Old 02-12-2011, 02:57   #30
Av.PUDY

Konu sanırım edebiyatın bir parçasına dönüşerek devam ediyor ve farklı bir boyut kazanıyor Ehhh benden de hadi bakalım;
Saygı ve sevgilerimle...

elleriyle örttü
açıkta kalan kelimeleri...
edepsizliğin ağzına
heceleri tepti...
gözlerine siyah bir bant
şehvetini sansürledi...
lastik gibiydi Türkçe
ne tarafa çeksen
geliyordu
onların içi fesattı hadi
ya onun?
belki de sonu yoktu
bu oyunun...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi