Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

'markamızı kullanmayın' diye çekilen haksız ihtar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-11-2007, 13:55   #1
SINIRSIZ

Varsayılan 'markamızı kullanmayın' diye çekilen haksız ihtar

Merhabalar, bir müvekkil şirkete, 'şirtimiz adında tescilli ve hukuki koruma altında olan markamızın ve logomuzun şirketiniz tarafından haksız ve izinsiz olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Buna son verin' içeriğinde bir ihtar çakilmiş.. Müvekkilimin böyle bir kullanımı zaten olmadığı için keşideci şirket yetkilisini aradım ve sordum.. Bu tedbiren çekilmiş bir ihtar, tüm müşterilerimize çektik.. bu konuda duyum alıyoruz.. eğer bu şekilde markamızı ve logomuzu kullanan varsa bıraksın diye gönderdik ihtarı dedi.sizce bu uygun mu ? ya da bana gerçeği söylemediler ve başka bir amaçları olabilir mi ? yüzlerce şirkete ortada hiç bir şey olmadan ihtar çektiklerini iddai ediyorlar. Bu külfetli ve emek isteyen bir iş.. Bunu ancak bir menfaatleri olması halinde yapmaları gerekir diye düşünüyorum. Bana bir öneriniz olabilir mi acaba? ihtara cevap ihtarı çekip 'biz kullanmıyoruz zaten' demekten başkaca bir şey düşünemiyorum ben. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. Kolaylıklar diliyorum..
Old 16-11-2007, 14:35   #2
Av.Suat Ergin

İhtarı keşide edenin niyetini anlamak mümkün değil tabii ki...Müvekkilinizin bir tecavüzü vaki değilse, endişe etmeye gerek yoktur. Hatta cevabi ihtarnameye dahi gerek yoktur. Neticede, markaya tecavüz iddiasında bulunan kişi, iddiasını kanıtlamak zorundadır.

Saygılarımla
Old 16-11-2007, 15:34   #3
SINIRSIZ

haksız yere böyle bir şeye maruz kalmış olmamız sebebiyle yapabileceğimiz bir şey yok mudur acaba ? iftiradan suç duyurusunda bulunsak,tespit istesek, sonra tazminat davası açsak mesela? biraz fazla mı abartmış olurum ?
birilerinin kendi menfaatlerini koruma amacıyla, haksız yere birilerini rahatsız etmesine, huzurunu kaçırmalarına göz mü yummalıyız ?
Old 16-11-2007, 15:39   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan SINIRSIZ
haksız yere böyle bir şeye maruz kalmış olmamız sebebiyle yapabileceğimiz bir şey yok mudur acaba ? iftiradan suç duyurusunda bulunsak,tespit istesek, sonra tazminat davası açsak mesela? biraz fazla mı abartmış olurum ?
birilerinin kendi menfaatlerini koruma amacıyla, haksız yere birilerini rahatsız etmesine, huzurunu kaçırmalarına göz mü yummalıyız ?

Bizim hukuk sistemimizde, suç duyurusunda bulunmanız halinde "hukuki ihtilaf" gerekçesiyle kovuşturmasızlık kararı verilmektedir.

Saygılarımla
Old 17-11-2007, 09:24   #5
Av.Nur Hayat BURAN

Yeni Fikir cevabi ihtar çekiniz

Alıntı:
Yazan SINIRSIZ
Merhabalar, bir müvekkil şirkete, 'şirtimiz adında tescilli ve hukuki koruma altında olan markamızın ve logomuzun şirketiniz tarafından haksız ve izinsiz olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Buna son verin' içeriğinde bir ihtar çakilmiş.. Müvekkilimin böyle bir kullanımı zaten olmadığı için...

Merhaba, aynı olay bizim de başımıza gelmişti. Müvekkil böylesi bir kullanımı olmadığından ihtarı bize gönderme gereği dahi duymamış ve dolayısıyla cevabi ihtar da gönderilmemişti.
Cevabi ihtar göndermeyenlerin hepsine karşı hem kullanım dolayısıyla hem hukuk hem de ceza davası açtılar... "Bak cevap da vermediler, demek ki kullanıyorlar" dediler üstelik dava aşamasında... Tamam sonunda kanıtlayamadılar kullanımı ama müvekkil çok üzüldü cevabi ihtar çekmediğimize... Bu sebeple size tavsiyem cevabi ihtar göndermeniz yolunda... İyi çalışmalar dilerim...
Old 17-11-2007, 10:17   #6
korayoz

hukukumuzda ihtara cevap vermek gibi bir yükümlülük bulunmamaktadır. taraflar birbirlerine cevabını mahkemede verirler. ayrıca bir hukuki işlemden kendi lehine hak çıkaran kimsenin bunu ispatlaması gerekir yani ispat yüküde sizin üzerinizde değil. ancak sayın alameti farika nında belirttiği gibi herhangi bir yükümlülük altında olmasanızda sonradan bu şekilde haksız savunmalarla karşılaşmamak için ihtar çekebilirsiniz.
Old 17-11-2007, 22:19   #7
ali ekmekçi

sevgili meslektaşım bence cevap vermeyiniz bile....zira cevap vermemek inkar anlamına gelmektedir..
Old 19-11-2007, 09:59   #8
SINIRSIZ

Tüm cevaplar için çok teşekkür ediyorum.. Daha sonra daha çok yorulmamak için cevabi ihtarı çekeceğim. Herkese kolaylıklar diliyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi