Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

''Kazma'' Hakaret midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-10-2018, 11:13   #1
hülya er

Varsayılan ''Kazma'' Hakaret midir?

Merhaba,

Başlıkta da belirttiğim gibi "Kazma" demek hakaret midir?

Daha önce Yargıtay'ın bazı kelimeleri (çingene, sarı kafa, lanet olsun, yürü git lan...) hakaret değil, nezaket dışı hitap tarzı diye değerlendirdiğini gördüm.

Özel olarak bu kelimeyi de öyle sayan bir Yargıtay kararı ben bulamadım. Bilen, bulan varsa paylaşabilir mi?

Teşekkürler.
Old 30-10-2018, 11:18   #2
yeditepelişehir

Kazma, futbolda yeteneği kısıtlı olan ve daha çok defansta oynayan oyuncular için kullanılan bir tabir. Sizin olayınızda kime karşı ne şekilde kullanılmış bilmiyorum ama hakarete girmez kanaatindeyim
Old 30-10-2018, 17:20   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Kazma tabiri argoda kaba saba, az yetenekli manasında kullanılıyor. Bu ifade bir eleştiridir, en fazla kabalıktır ama hakaret değildir kanaatindeyim.
Old 30-10-2018, 19:06   #4
guney1988

Meslektaşlarıma katılıyorum hakaret kapsamında değerlendirilemeyeceğini düşünüyorum olsa olsa kaba, incitici söz olabilir.
Old 30-10-2018, 19:28   #5
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Kazma tabiri argoda kaba saba, az yetenekli manasında kullanılıyor. Bu ifade bir eleştiridir, en fazla kabalıktır ama hakaret değildir kanaatindeyim.

YARGITAY Hukuk Genel Kurulu
ESAS NO : 2017/4-1421
KARAR NO : 2018/78

• KOMŞU ESNAFLAR ARASINDA PARK YERİ TARTIŞMASI,
• HAKARET (ŞEREFSİZ) NEDENİYLE HÜKMEDİLEN MANEVİ TAZMİNATIN MİKTARI

Eldeki davada ise, davalı tarafından davacıya yönelik olarak sarf edilen “ ŞEREFSİZ” sözünün davacının kişilik haklarına saldırı teşkil eden bir eylem olduğu hususunda herhangi bir uyuşmazlık bulunmamaktadır. Öte yandan davacı lehine hükmedilen manevi tazminat miktarına bakıldığında olay tarihi, taraflar arasındaki olayların gelişim şekli, sarf edilen söz, davacı tarafça gerçekleştirilen iş yeri dokunulmazlığının ihlali eyleminin daha ağır bir kişilik hakkı ihlaline yol açmış bulunması ve tarafların ekonomik ve sosyal durumları dikkate alındığında, hükmedilen manevi tazminatın fazla olduğu kanaatine varılmıştır.

ZANNIMCA ANILAN SÖZCÜK HAKKINDA, UYGULAMADA GÖRÜŞ BİRLİĞİ YOKTUR.
Old 30-10-2018, 20:38   #6
Admin

"X sözcüğü/ifadesi hakaret midir?" başlıklı her konu altına yazdığım gibi, bir ifade için kesin olarak hakarettir veya hakaret değildir nitelendirilmesi yapmak bence mümkün değil. İfadenin kim tarafından kime karşı hangi koşullarda hangi amaçla söylendiğini değerlendirmek gerek. Hakaret gibi gözüken bir sözcük, hakaret saikiyle söylenmemişse suç olmayabilir, hakaret gibi gözükmeyen bir sözcük hakaret saikiyle söylenmişse suç olabilir.

Yine daha önce farklı başlıklarda paylaştığım gibi bir avukatın bir başka avukata "esnaflık yapıyor" demesini hakaret kabul eden HGK kararı mevcut. Burada esnaflığın küçültücü bir kelime olmadığı tartışmasız ancak HGK kararında da ifade edildiği gibi burada suç teşkil eden kelimenin kendisi değil, kullanan kişinin bu kelimeyi kullanma amacı.

Nitekim kazma kelimesi de bence hakaret olacak şekilde de kullanılabilir, hakaret olmayacak şekilde de. Bir futbolcu için bir spor yorumcusunun kazma ifadesi muhtemelen hakaret teşkil etmeyecektir ancak davalı kürsüdeki hakime derse muhtemelen hakaret olacaktır. Bilmiyorum katılmaz mısınız?
Old 31-10-2018, 09:17   #7
Av.Can

Admin in de dediği gibi bir sözcük hakarettir ya da değildir denemez. yöresel anlayıştan tutalım kişilerin sosyal yapısına dünya görüşüne kadar gider. kim kime hangi şartlarda nasıl söylemiş bu önemli.

Kendimizden örnek verecek olursak bir duruşma çıkışı avukatından memnun olmayan bir müvekkil amma kazma avukatsın sen de yaa dese diğer meslektaşların ve çevredekilerin duyacağı şekilde. bu hakarete olur mu olmaz mı. bana olur gibi geliyor. Ya da "bizim oğlanın öğretmeni de tam bir kazma okuma yazmayı öğretemedi bir türlü" cümlesi hakaret değil midir. Ama bir yorumcu tv de bir futbolcu için "tekniği yok düz kazma futbolcu" dese bu hakaret olmaz bana göre. O yüzden kazma lafı nerede nasıl kullanılmış duruma göre hakaret olabilir de olmayabilir de düşüncesindeyim. o yüzden somut olayı yazarsanız daha doğru yorumlar gelecektir diye düşünüyorum
Old 31-10-2018, 10:09   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Can
Admin in de dediği gibi bir sözcük hakarettir ya da değildir denemez. yöresel anlayıştan tutalım kişilerin sosyal yapısına dünya görüşüne kadar gider. kim kime hangi şartlarda nasıl söylemiş bu önemli.

Kendimizden örnek verecek olursak bir duruşma çıkışı avukatından memnun olmayan bir müvekkil amma kazma avukatsın sen de yaa dese diğer meslektaşların ve çevredekilerin duyacağı şekilde. bu hakarete olur mu olmaz mı. bana olur gibi geliyor. Ya da "bizim oğlanın öğretmeni de tam bir kazma okuma yazmayı öğretemedi bir türlü" cümlesi hakaret değil midir. Ama bir yorumcu tv de bir futbolcu için "tekniği yok düz kazma futbolcu" dese bu hakaret olmaz bana göre. O yüzden kazma lafı nerede nasıl kullanılmış duruma göre hakaret olabilir de olmayabilir de düşüncesindeyim. o yüzden somut olayı yazarsanız daha doğru yorumlar gelecektir diye düşünüyorum

Hakaret konusunda karar verirken çok dikkat etmek, kavramı genişletmemek doğru olur. Aksi durumda her cümleyi bir şekilde hakaret kapsamına sokmak mümkün olabilir, eleştiri, fikir özgürlüğü gibi kavramlarla hakaret kavramını ayrılamaz noktaya getirmiş oluruz. Türkiye ‘de hakaretin cezai boyutunun varlığı da nazara alındığında, ve hatta hakaret konusunda yaygın şekilde aşırı bir alınganlık yaşandığı ve bazan kötüye kullanılabildiği gözetildiğinde sonuçlarının hukuk adına vahim olabileceğini de düşünmemiz gerekir.

Avrupa’da ceza hukuku bakımından sonuçları olmamasına rağmen hakaret algısının çok çok düşük kaldığı gerçeği karşısında, bizim algı hassasiyetimizin yüksekliği ve cezai boyutu önemsenmelidir.
Old 01-11-2018, 09:53   #9
Av. Alper

Sayın meslektaşlarım,

Konuyu dağıtmak amacında değilim, ancak hakaret hususunda savunduğum naçizane bir düşünce var.

Hakaret, suç olarak düzenlenmemeli diye düşünüyorum. Sadece tazminat hukukunun konusu olmalıydı. Anayasa'da ifade özgürlüğü tanımlaması varken, ceza kanununda hakaret suçuna yer vermek, bunu özgürlüğü kısıtlayıcı bir yaptırıma bağlamak benim hukuk algımla bağdaşmıyor.

Saygılarımla.
Old 09-11-2018, 11:00   #10
Av.Can

Alıntı:
Yazan Av. Alper
Sayın meslektaşlarım,

Konuyu dağıtmak amacında değilim, ancak hakaret hususunda savunduğum naçizane bir düşünce var.

Hakaret, suç olarak düzenlenmemeli diye düşünüyorum. Sadece tazminat hukukunun konusu olmalıydı. Anayasa'da ifade özgürlüğü tanımlaması varken, ceza kanununda hakaret suçuna yer vermek, bunu özgürlüğü kısıtlayıcı bir yaptırıma bağlamak benim hukuk algımla bağdaşmıyor.

Saygılarımla.

İnsanların onurunu zedeleyen laflar söylemekle ifade özgürlüğünün hiçbir ilgisi yok bana göre meslektaşım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi