Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yargı paketleriyle adli para cezalarında tahliye şartları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2013, 09:00   #1
egemen48

Varsayılan yargı paketleriyle adli para cezalarında tahliye şartları

mrb.son değşikliklere göre,sanıklar adli para cezasını ödememe durumunda tahliyelerden yararlanabiliyorlar mı?uygulamada sanıkların adli para cezasını ödememeleri halinde ,bir haftayı hapishanede geçirdikten sonra tahliye edildiklerini duydum,doğru mudur?Adli para cezasının hapis cezasından çevrilmesinin ya da direk olarak uygulanması tahliyede farklılıklara yol açmakta mıdır?
Old 15-05-2013, 15:14   #2
MURAT ACER

Adli para cezasının ödenmemesi nedeniyle gün hapsine çevrilen cezanın infazında şartlı tahliye uygulaması yapılamayacaktır.Bu nedenle denetimli serbestlik tedbiri uygulanamayacağını düşünüyorum.
Old 15-05-2013, 15:24   #3
egemen48

ben de aynı şekilde düşünüyordum fakat uygulamada yararlanıyorlar(mış)
Old 15-05-2013, 16:02   #4
şahin aksu

sanığın aleyhinde adli para cezasına hükmedilmiş ise, ilam C. Başsavcılığına yollanır. Daha sonra Savcılık ilgiliye ödeme emri teblig eder. Ödeme emrini alan hükümlünün belirli süreler içerisinde adli para cezasını ödemesi gerekir. Aksi halde Savcılık kararı ile ödenmeyen kısma karşılık gelen gün miktarınca hapsedilir. Yattığı günlerin dışındaki günlere karşılık gelen parayı öderse hapisten çıkartılır. Ancak para cezası sonrası çevrilecek hapis 3 yılı geçemez. Birden fazla adli para cezasını içeren hükümde ise 5 yılı geçemez. Adli para cezasından çevrilen hapsin infazı ertelenemez, koşullu salıverilme(şartlı tahliye) hükümleri uygulanmaz. -CGTHİK m. 106-
Dolayısı ile denetimli serbestlik de uygulanamayacaktır.
Old 28-09-2013, 21:32   #5
Av. Ümit

CEZA VE GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN İNFAZI HAKKINDA KANUN İLE
DENETİMLİ SERBESTLİK VE YARDIM MERKEZLERİ İLE
KORUMA KURULLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 6291
Tarihi: 5/4/2012
MADDE 1 – (4) Adli para cezasının ödenmemesi nedeniyle, cezası hapse çevrilen hükümlülerin yukarıdaki fıkralardaki infaz usulünden yararlanmalarında, hak ederek tahliye tarihi esas alınır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi