Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

aynı evde yaşayan eşe tebligat sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-07-2008, 16:30   #1
irokua

Varsayılan aynı evde yaşayan eşe tebligat sorunu

herkese iyi çalışmalar, açtığım bir davada tebligat ile ilgili bir sorun yaşıyorum. yardımcı olursanız sevinirim. Şöyle ki; evi ile ilgilenmeyen, eşine ve çocuğuna hiçbir maddi yardımda bulunmayan, 10-15 günde bir evine uğrayıp bir kaç saat sonra yine ayrılan eş hakkında tedbir nafakası istemli dava açtım. davalının sabit bir ikametgahı olmadığı için ortak haneyi adres olarak gösterdim. Tebligat muhtara yapılıp 2 no'lu haber kağıdı kapıya yapıştırıldı. (daha önce konuştuğum bir aile mahkemesi hakimi tebligatı bu şekilde yaptırmam gerektiğini söyledi) Tebligatta "muhatabın işte olduğu kızı .....'nin beyanından anlaşılmakla.." yazıyor.
Daha sonra mahkeme hakimi ile yaptığım görüşmede hakim bu tebligatı kabul etmeyeceğini, müvekkilimin ayrılık ya da boşanma talebi olmadan neden nafaka istediğini anlamadığını söyledi. Davalıyı duruşmaya getirmek mümkün değil, çünkü kimse nerede olduğunu dahi bilmiyor. şu durumda yapılacak başka neler var bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim..
Old 29-07-2008, 16:41   #2
v. Aynur

Bence öncelikle Emniyet Müdürlüğünden bir araştırma talep et. Resmi kurum ve Kuruluşlarda da bildirdiği adresler vardır. Oralardan da adres araştırması iste. Mesela Nüfus müd. yada çalıştığı şirketi biliyorsanız işyerine de tebligat yaptırabilirsiniz. Eğer tüm çabalara rağmen adresini tespit edemiyorsanız ilanen tebligat yaptırın. Zaten ilan ile birlikle tebligat yapılmış sayıldığından taraf teşkilini sağlamış olursunuz. İyi çalışmalar.
Old 30-07-2008, 10:23   #3
Av. Murat Safkalp

yaptığınız tebligatın geçerli olduğunu düşünüyorum. v. Aynur dediklerininde doğru olduğunu kabul etmekle birlikte. hakimin tebligatı kabul etmemesinin yasal bir açıklaması yok. neden nafaka talep etmediğinizi dilekçenizi okumamıştır ondan anlamamıştır medeni kanunu tekrar okuması gerekir.
Old 30-07-2008, 10:35   #4
İhsan Yıldırım

Müvekkiliniz ayrılık ya da boşanma talebi olmadan nafaka talebinde bulunabilir. Yasal olarak tabi ki bu mümkün. Hakim müvekkilinizi anlayamadığını söylemiş, ben de hakimi anlayamadım...
Old 31-07-2008, 14:46   #5
irokua

öncelikle herkese cevaplar için teşekkürler. bugün dosyaya baktığımda yeni bir müzekkere gördüm. hakim emniyete müzekkere yazarak davalının davadan haberdar olup olmadığının araştırılmasını istemiş. sanırım oradan olumsuz cevap gelmesi halinde yeniden tebligat çıkarın diyecek. bakalım duruşmada göreceğiz.
Old 01-08-2008, 09:27   #6
Av.Mürsel SARI

Merhabalar Sayın: irokua Nafaka İsteminden ziyade Sözkonusu eşin çalışma yerini biliyorsanız mahkemeden aylığının kendisine değilde eşine verilmesi hakkında istem de bulunmanız. Bana göre daha olumlu sonuç verir..

Not: tabi bunun için iş yeri adresi bilinmesi zorunlu...
Old 01-08-2008, 13:34   #7
irokua

Alıntı:
Yazan Av.Mürsel SARI
Merhabalar Sayın: irokua Nafaka İsteminden ziyade Sözkonusu eşin çalışma yerini biliyorsanız mahkemeden aylığının kendisine değilde eşine verilmesi hakkında istem de bulunmanız. Bana göre daha olumlu sonuç verir..

Not: tabi bunun için iş yeri adresi bilinmesi zorunlu...

Mürsel bey aslında ilk başta sizin bahsettiğiniz taleple dava açmayı düşünmüştüm ancak yapmadım şimdi iyi ki de yapmamışım diyorum çünkü çocuk ve annesi için istediğim nafakayı hakim çok yüksek miktarda buldu.(her ikisi için istediğim miktar davalının maaşından daha az) bir de maaşın tamamını isteseydim herhalde ilk celsede reddederdi.. bu haliyle bile hakim bana "oldu olacak maaşın tamamını isteseydin bari..size bu kadar nafaka verirsek adam neyle geçinecek, dilekçelerinizi biraz gerçekçi yazın" dedi. davayı açarken o kadar rahattım ki çok kolay bir dava diye, şimdi ise gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal alıyor. ne zaman mahkemeye gitsem hakim sürekli ihsas-ı rey anlamına gelecek şeyler söylüyor. ne yapacağımı ben de şaşırmış durumdayım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi