Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çok incindim :(

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-09-2008, 23:50   #1
Konuk

Varsayılan çok incindim :(

11 yıllık evliyim eşimle severek evlendik fakat evliliğimizin ilk gününden itibaren eşimin ailesi beni istemedi evliliğimizin 8.senesinde oglum oldu şuan 4 yasında.ogluma bakan kadını hırsızlık yaptığı için işten çıkardım oda eşime olurolmaz herşeyi anlatmış
ben eşimin hakaretlerine tehditlerine ve şiddetine maruz kaldım..eşim bilgisayarımı cep telefonumu alıp oglumu evden kaçırdı
buarada evime 8 kişi geldiler ve ben tektim..bana kağıt imzalatmak istediler imzalamadım
eşimin elinde benim arkadaşlarımla çektirmiş oldugum fotograflarım var 2004 ve 2005 senesinin fotoğrafları ve bunları yeniymiş gibi gösterdiler
fotoğraflarda yanımızda olan arkadaşlarımızı kroplayıp çıkarmışlar ve sadece iki kişiymiş gibi fotoğrafları basıp BÜTÜN AİLEME VE ARKADAŞLARIMA fotoğrafları yollamışlar.
savcılıga gittim suç duyurusunda bulundum
fakat
evimden attılar beni
evimiz ortak tapu
kilidini değiştirdiler
ve oğlumu aldılar
bu durumda ben ne yapabilirim
teşekkür ederim
Old 24-09-2008, 09:47   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Şiddet görmektesiniz buna göre Ailenin Korunmasına İlişkin Kanun gereğince Aile Mahkemesi Yargıcından "boşanma davası açmadan" da ve sadece şiddet görmekte olduğunuzu belirterek, ispatlamadan da

a-Eşinizin size çocuğunuza yaklaşmasının engellenmesini

b-Halen oturmakta olduğunuz ortak konutun size ve çocuğunuza tahsis edilmesini, çocuğunuzun velayetini, eşinizin bu konuttan uzaklaştırılmasını

c-Ev eşyalarının sizin ve çocuğunuzun kullanımına tahsis edilmesini, ev eşyalarına zarar vermesinin engellenmesini

d-geçiminiz için gerekli nafakanın takdir ve tayinini

e-oturulan evin aile konutu olarak belirlenmesini talep edebilirsiniz.Böylelikle rızanız olmadan ev eşinize aitse satılamaz , kira da iseniz kira sözleşmesinin tarafı haline gelirsiniz.

f-yine hakimden evin kullanımından kaynaklanan giderlerin eşiniz tarafından düzenli ödenmesinin devamına ilişkin karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Koruma kararları TEDBİR niteliğindedir ve en fazla 6 ay sürelidir.Süre sonunda taleplerinizi yinelemeniz gerekecektir.

Koruma kararının verildiği tarihte başlar. Kolluk kuvveti, koruma kararının içeriğine göre ilgililere bildirimde bulunur. Bu bildirim tutanak altına alınır ve karar süresince tedbirlerin yerine getirilip getirilmediği kontrol edilir.(Yönetmelik Md.15/3)

Kolluğun izleme yöntemi de aşağıdaki gibidir.

a) Bulunduğu konutun haftada bir kez ziyaret edilmesini,
b) Birinci derece yakınları ile iletişim kurulmasını,
c) Komşularının bilgisine başvurulmasını,
ç) Oturulan yerin muhtarından bilgi alınmasını,
d) Bulunduğu konutun çevresinde araştırma yapılmasını,içerir.(Yönetmelik Md.15/3)

Savcılığa suç duyurusunda bulunmakla iyi yapmışsınız.
Fiziki şiddeti doktor raporu ile de belgelemenizde yarar vardır.

Bu arada boşanma davası da açabilirsiniz.Bu davada, çocuğunuzun velayetini ve tarafınıza teslimini isteyebilirsiniz.4 yaşındaki çocuk anne bakım ve şefkatine muhtaçtır.

Yine kendiniz için öncelikle tedbir, boşanmaya karar verilip kesinleşmesi halinde yoksulluk nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz.

Açacağınız davada, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamanız gerekecektir.Tanık beyanları, savcılığa yaptığınız suç duyurusu,doktor raporları ve varsa yazılı deliller ispat vasıtalarınızdandır.

Haklarınız oldukça çeşitlidir.Mutlaka bir meslektaşımızın hukuki desteğini alınız.Maddi durumunuzun elverişsiz olması ya da avukatlık ücreti ödeyemeyeceğinizi ispatlamanız halinde de tarafınıza avukat tayin edilecektir.Adili yardım alınız.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04169989 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.