Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mecliste kabul edilmiş, onaylanmamış yasalara nereden ulaşırız?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2014, 22:41   #1
gaius

Varsayılan Mecliste kabul edilmiş, onaylanmamış yasalara nereden ulaşırız?

Arkadaşlar,

Gündemde internete ve HSYK'ya ilişkin mecliste kabul edilen yasalar var malumunuz. Henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadılar. Yasaların kabul edilmiş son haline nereden ulaşabileceğimizi biliyor musunuz?

tbmm.gov.tr'de uğraştım durdum ama muhteşem bir sorgu sistemi yapmışlar sağolsunlar, bulamadım.

Cuhmurbaşkanlığı sitesinde yasama faaliyetine ilişkin hiçbir şey bulamadım. Bol bol gezi ve ziyaret içeriği mevcut.

mevzuat.gov.tr'de yer almıyor henüz yasalaşmadığı için bunlar.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Old 17-02-2014, 09:21   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan gaius
Gündemde internete ve HSYK'ya ilişkin mecliste kabul edilen yasalar var malumunuz. Henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadılar. Yasaların kabul edilmiş son haline nereden ulaşabileceğimizi biliyor musunuz?
HSYK ile ilgili Kanun metnine TBMM sayfasından ulaşılamıyor ama meclis tutanaklarını takip ederseniz kabul edilmiş halini tutanaklardan süzebilirsiniz.

TBMM anasayfasından TUTANAKLAR başlığından girerek 14.2.2014 tarihli tutanağın 35.sayfası ve sonrasına bakınız.

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
24. Dönem 4. Yasama Yılı
62. Birleşim 14 Şubat 2014 Cuma
Old 17-02-2014, 11:28   #3
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan gaius
...tbmm.gov.tr'de uğraştım durdum ama muhteşem bir sorgu sistemi yapmışlar sağolsunlar, bulamadım...
http://www2.tbmm.gov.tr/d24/2/2-1929.pdf

www.tbmm.gov.tr
sayfasından "YASAMA" kısmına gelip "Tasarı ve Teklifler" kısmında aşağıdaki bilgilerle arattığınızda da ulaşabilirsiniz:

Dönemi ve Yasama Yılı: 24/4
Esas No: 2/1929
Başkanlığa Geliş Tarihi: 07/01/2014
Teklifin Başlığı: Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

Sonradan Eklenen Not:
Adalet Komisyonu Raporu için:
http://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem24/yil01/ss523.pdf
Old 17-02-2014, 13:06   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
http://www2.tbmm.gov.tr/d24/2/2-1929.pdf

www.tbmm.gov.tr
sayfasından "YASAMA" kısmına gelip "Tasarı ve Teklifler" kısmında aşağıdaki bilgilerle arattığınızda da ulaşabilirsiniz:

Dönemi ve Yasama Yılı: 24/4
Esas No: 2/1929
Başkanlığa Geliş Tarihi: 07/01/2014
Teklifin Başlığı: Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
Sayın Av.Nevra Öksüz'e verdiği adres için teşekkür ederiz. Teklif metni için doğru ve yararlı bir kaynak. Ancak teklif genel kurul'da değişikliğe uğrarsa değişiklikleri görmek bu adreste mümkün olmuyor.

Saygılarımla
Old 17-02-2014, 21:49   #5
gaius

Yararlı cevaplarınız için teşekkür ederim.

Bir yasayı ararken, Dönemi ve Yasama Yılı, Esas No, Başkanlığa Geliş Tarihi, Teklifin Başlığı gibi tarama unsurlarını nereden öğreniyoruz?

Mesela internete düzenleme getiren son torba yasa için bu verileri nasıl, nereden öğrenebiliriz? Bunların kolay bir şekilde bulunabildiği bir kaynak var mı yoksa genel arama motorlarından bulduğumuz haberlerden ipuçları mı yakalamaya çalışacağız?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi