Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Öğrenci bursuna e-haciz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-08-2013, 10:42   #1
handekumas

Varsayılan Öğrenci bursuna e-haciz

Merhabalar.

2004 Sayılı İİK'nun 82. maddesine, 2012 yılında yapılan değişiklikle, öğrenci burslarının haczedilemeyeceği hükmü eklenmiştir.

6183 sayılı Kanun'un 70. maddesinde de haczedilemeyen mallar , neredeyse İİK ile paralel şekilde düzenlenmiş ancak öğrenci bursları ile ilgili yeni getirilen hüküm bu maddeye eklenmemiştir.

Vakıf üniversitesinde okuyan başarılı bir öğrenciye, üniversite tarafından burs sağlanmakta ve alacaklı vergi dairesi bu öğrencinin banka hesabına e-haciz yoluyla blokaj koymuştur.

Bu durumda İİK 82. maddesinde yer alan "öğrenci bursları haczedilemez" hükmünün, 6183 sayılı Kanun kapsamında da uygulanması mümkün müdür?
Old 28-08-2013, 11:05   #2
bilal_gedikci

Sayın Handekumaş,

Öğrenci burslarının haczedilememmesi gerektiğini düşünmekle birlikte yürülükteki mevzuat açısından İİK'nda yer alan hükmün 6183 sayılı kapsamında uygulanabileceğini düşünmüyorum.

5102 Sayılı kanunun 4. maddesi gereği öğrencilere Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen burs-kredi ve nakdî yardımlar haczedilemiyor. Ancak üniversite tarafından sağlanan burs bu kapsama girmemekte.

Nacizene tavsiyem 6183 S.K'un 71 maddesine dayanarak öğrencinin aldığı bursun aylık veya ödenek niteliğinde olduğunu bu nedenle en fazla üçte birinin haczedilebileceği gerekçesiyle itiraz etmeniz. Çalışan kişilerin maaşının dahi belli bir olarndan fazlası haczedilemiyorken öğrenci bursunun tamamının haczedilmesi kanunun ruhuna aykırı olacaktır.

İyi çalışmalar.
Old 28-08-2013, 11:11   #3
handekumas

Kısmen haciz en son çare olmalı onda mutabıkız ancak 6183 sayılı Kanun'un 70. maddesi ile 2004 sayılı İİK'nun 82. maddesi neredeyse aynı.

Kanun Koyucu'nun bu değişkliği 6183 sayılı Kanun'da yapmayı atladığını düşünüyorum. Sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak öğrenci burslarının ister kamu ister genel icra hukuku gereğince haczedilememesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak bunu destekleyemiyorum
Old 28-08-2013, 11:39   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan handekumas
Merhabalar.

2004 Sayılı İİK'nun 82. maddesine, 2012 yılında yapılan değişiklikle, öğrenci burslarının haczedilemeyeceği hükmü eklenmiştir.

6183 sayılı Kanun'un 70. maddesinde de haczedilemeyen mallar , neredeyse İİK ile paralel şekilde düzenlenmiş ancak öğrenci bursları ile ilgili yeni getirilen hüküm bu maddeye eklenmemiştir.

Vakıf üniversitesinde okuyan başarılı bir öğrenciye, üniversite tarafından burs sağlanmakta ve alacaklı vergi dairesi bu öğrencinin banka hesabına e-haciz yoluyla blokaj koymuştur.

Bu durumda İİK 82. maddesinde yer alan "öğrenci bursları haczedilemez" hükmünün, 6183 sayılı Kanun kapsamında da uygulanması mümkün müdür?

Sayın handekumas,
haczedilen kişinin banka hesabındaki parasıdır, öğrenci bursu değil. Burs hesaba yatırılmakla bursluk karakterini kaybeder ve hesaptaki para olur düşüncesindeyim.

Saygılarımla
Old 28-08-2013, 11:44   #5
handekumas

Hesap ekstresinde "sosyal yardım-burs hesabı" olarak geçiyor ve burs olarak gönderilen parasdan başka hiçbir para girişi yok.
Old 28-08-2013, 11:58   #6
handekumas

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Sayın Handekumaş,

Öğrenci burslarının haczedilememmesi gerektiğini düşünmekle birlikte yürülükteki mevzuat açısından İİK'nda yer alan hükmün 6183 sayılı kapsamında uygulanabileceğini düşünmüyorum.

5102 Sayılı kanunun 4. maddesi gereği öğrencilere Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen burs-kredi ve nakdî yardımlar haczedilemiyor. Ancak üniversite tarafından sağlanan burs bu kapsama girmemekte.

Nacizene tavsiyem 6183 S.K'un 71 maddesine dayanarak öğrencinin aldığı bursun aylık veya ödenek niteliğinde olduğunu bu nedenle en fazla üçte birinin haczedilebileceği gerekçesiyle itiraz etmeniz. Çalışan kişilerin maaşının dahi belli bir olarndan fazlası haczedilemiyorken öğrenci bursunun tamamının haczedilmesi kanunun ruhuna aykırı olacaktır.

İyi çalışmalar.

Hatta 6183 sayılı Kanun'un 71. maddesinde yer alan Asgari ücreti aşmayan aylık gelirlerin onda birinden fazlası haczolunamaz hükmü gereğince ancak 1/10'unun haczedilebileceğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04460001 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.