Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iki tarafın tacir olduğu trafik kazası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-01-2015, 17:19   #1
Av. Eelif

Varsayılan iki tarafın tacir olduğu trafik kazası

Merhabalar. Stajyer avukat olduğum için sürekli dilekçelere cevap yazıyorum vs, bu yüzden de çok fazla araştırma yapmak zorunda kalıyorum. Bu konuyla ilgili de açılmış bütün konuları okudum, kanunlara baktım fakat kendi kafamdaki sorulara cevap bulamadım.

A şirketine ait bir araç ile B şirketine ait bir araç yolda giderken kaza yapıyolar. İki tarafta tacir. Fakat aralarında herhangi bir ticari ilişki yok. Yoldan geçen birbirleriyle alakası olmayan iki araçlar yani. A şirketi; B şirketi ve şirket aracının sürücüsü hakkında Asliye Ticaret Mahkemesinde tazminat davası açıyor.
Benim takıldığım konu şu; bu olayda Asliye ticaret mahkemesi görevli oluyor mu? Yani her iki tarafta tacir olduğu zaman her hukuki uyuşmazlığa ticaret mahkemesinde bakılır mantığı bana biraz saçma geliyor.
Diğer konuları incelediğim zaman, eğer davacı, sigorta şirketi aleyhine de tazminat davası açmış olsaydı TTK 1483 vd maddeler uyarınca ticari bir ilişki oluyor ve ticaret mahkemesi görevli oluyordu. Ama benim anlattığım olayda iki şirket arasında sadece haksız fiilden kaynaklı bir uyuşmazlık var. Kaldı ki bu haksız fiil ticari ilişkiden de kaynaklanmıyor.
Bu konuda bilgisi olanlar yazarsa sevinirim. Benim kafam bayağı bir karıştı çünkü.
Şimdiden Teşekkürler.
Old 12-01-2015, 18:58   #2
Av.Tuğba Elmas

A ve B şirket olduklarından, adi sahaları yoktur. Yani A ve B'nin ilgili oldukları tüm işler ticaridir. Davaya konu olan kaza gibi haksız fiil bir eylem olsa da, adi sahaları olmayan şirketler için bu bir ticari iştir. A ve B'nin adi sahaları olmadığından Asliye Ticaret Mahkemesi görevlidir. Dava görevli mahkemede açılmıştır.
Old 12-01-2015, 22:08   #3
Av. Eelif

Oncelikle cevap verdiginiz icin tesekkur ederim. O zaman soyle bi durum mu oluyor? Mesela; bir tacir tatile giderken dinlenme tesisindeki park halinde olan bir tacirin arabasina istemeden carpiyor. Sirf tacir olduklari icin bu konuda da ticaret mahkemeleri mi gorevli??
Nedense mantigim alamiyo bu durumu
Old 13-01-2015, 09:31   #4
Av.Tuğba Elmas

Sayın Meslektaşım,
Burada tacirler için kişi ve şirket ayrımı yapmaktayız. Kişi olan tacirlerin hem adi hem ticari sahaları vardır. Kişi olan tacir örneğinizdeki gibi şahsi aracıyla tatile giderken kaza yapıyor ise bu kaza ticari iş sayılamaz. Bu kaza da Asliye Hukuk Mahkemesi görevlidir. Ancak şirketler ise sadece ticari faaliyet için kurulmuş tüzel kişiliklerdir. Bildiğiniz üzere şirketlerin kuruluş amaçları dışında faaliyet göstermeleri de mümkün değildir. Adi sahası olmayan bir şirketin tüm faaliyetleri ise ticaridir. Olayınızda da iki taraf da tacir şirket olduğundan, iş ticari iştir. Saygılarımla ...
Old 13-01-2015, 11:53   #5
Av. Eelif

Alıntı:
Yazan tug.capar
Sayın Meslektaşım,
Burada tacirler için kişi ve şirket ayrımı yapmaktayız. Kişi olan tacirlerin hem adi hem ticari sahaları vardır. Kişi olan tacir örneğinizdeki gibi şahsi aracıyla tatile giderken kaza yapıyor ise bu kaza ticari iş sayılamaz. Bu kaza da Asliye Hukuk Mahkemesi görevlidir. Ancak şirketler ise sadece ticari faaliyet için kurulmuş tüzel kişiliklerdir. Bildiğiniz üzere şirketler kuruluş amaçları dışında faaliyet göstermeleri de mümkün değildir. Adi sahası olmayan bir şirketin tüm faaliyetleri ise ticaridir. Olayınızda da iki taraf da tacir şirket olduğundan, iş ticari iştir. Saygılarımla ...

Çok teşekkür ederim. Şimdi anladım.
Old 14-01-2015, 00:32   #6
Av. Dr. V. SEVEN

TTK m. 4/1 Her iki tarafın da ticari işletmesiyle ilgili hususlardan doğan hukuk davaları .... ticari dava ve ticari nitelikte çekişmesiz yargı işi sayılır.

Kanuna bakmak zor olmasa gerek...!
Old 14-01-2015, 00:59   #7
Av. Eelif

Alıntı:
Yazan Av. Dr. V. SEVEN
TTK m. 4/1 Her iki tarafın da ticari işletmesiyle ilgili hususlardan doğan hukuk davaları .... ticari dava ve ticari nitelikte çekişmesiz yargı işi sayılır.

Kanuna bakmak zor olmasa gerek...!

Kanuna baktim, eski kanunlara baktim, butun yargitay kararlarina baktim, kitaplara baktim ve burdaki butun acilmis konulara da baktim. Dolayisiyla kanunda yazili maddeyi okudum ve biliyorum. Ben sadece duz mantik dusunmedim, ayrintili dusunmeye calistim. Bu yuzden de biseyleri mantigima kabullendiremedim. Benik mantigima uymayan biseyi baska insanlar hangi mantikla anliyo diye gorusleri merak ettim. Sagolsun bir arkadasim da AYRİNTİLİ VE ACİKLAYİCİ bicimde cevap verdi, benimde kafamdaki cogu sey aydinlandi.
Old 14-01-2015, 10:26   #8
AV.POYRAZ

Sözkonusu dava asliye hukuk mahkemesinde açılması gerekmektedir, trafik kazaları haksız fiil olmaları ve ticari iş olmamaları sebebiyle taraflar tacirde olsa asliye hukukta görülür, kanun sadece davanın sigortaya karşı da açılmış olması halinde asliye ticaret mahkemesi demektedîr, buna benzer davalar açtık ve asliye hukukta sonuçlandı...
Old 14-01-2015, 10:36   #9
Av. Eelif

Alıntı:
Yazan AV.POYRAZ
Sözkonusu dava asliye hukuk mahkemesinde açılması gerekmektedir, trafik kazaları haksız fiil olmaları ve ticari iş olmamaları sebebiyle taraflar tacirde olsa asliye hukukta görülür, kanun sadece davanın sigortaya karşı da açılmış olması halinde asliye ticaret mahkemesi demektedîr, buna benzer davalar açtık ve asliye hukukta sonuçlandı...

Benimde vurgulamak istedigim buydu iste. Sigortaya karsi acilmasi olayi. O zaman ticaret mahkemesinde acilmasi mantikli. Ben bu tara davalarin asliye hukukta acildigina dair cok fazla yargitay karari inceledim ama sadece 1 tane bulabildim. Sizin bildiginiz varsa paylasabilir misiniz?
Tesekkurler cevap verdiginiz icin.
Old 14-01-2015, 14:35   #10
Av. Koç

Ben de bir stajyerim ve bu da forumdaki ilk mesajım olacak. Herkese merhaba.

Konu hakkında görüşüm ise şöyle;
Bir işin ticari iş sayılması, o işten doğan uyuşmazlığın ticari davaya vücut vermesi için yeterli değildir. Hangi davaların ticari dava sayılacağı TTK m.4'te düzenlenmiştir. Somut dava, her iki tarafında ticari işletmesiyle ilgili hususlardan doğan bir hukuk davası niteliğinde olduğundan, TTK m.4/1 uyarınca (nispi)ticari davadır, kanısındayım.

Muhtemel meslektaşlarımın tecrübe ve bilgileriyle hatalarımı düzeltmesinden memnuniyet duyarım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi