Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şiddet ve boşanma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-11-2012, 20:41   #1
Konuk

Varsayılan şiddet ve boşanma

eşimden şiddet gördüm, darp raporum var, ceza davası açıldı ve boşanma davası da açtım,çalışmaktaydı fakat dava sürecinde işten çıkarıldı. ceza davasında şikayetçi olmadıgımı söyledim çünkü siciline işlenirse işe giremeyecegini v o zaman da kızıma ve bana maddi yardımda bulunamayacagını belirttim, hakime hanım boşanma davam da herhangi bir hak kaybına ugramamam için tutanaklara "bunun bir af olmadıgını ama maddi kaygılar nedediyle şikayetimden vazgeçtigimi belirtti. tehtidden beraat, darp suçundansa hükmün geri bırakılmasına hükmetti, ve 5 senelik bir şerhin oldugunu söyledi.bu sırada ikinci bir olay yaşandı eşim benim yanımda kız arkadaşıma ölümle tehtid etti. küfür etti. onunla ilgili de ceza davası açıldı tabiki hem arkadşım hem de ben şikayetçi oldugumuz için. sorum:
1. arkadaşımla ilgili ceza davasında davacı olarak ben de belirtilmişim. yani hem arkadaşım hem de ben davacı olarak geçiyoruz. arkadşaım mahkeme de davayı geri alacagını söylüyor, 5 sene içinde bu 2. dava oldugu için ben de vazgeçtiğimde yine de ceza alırmı? derdim onun ceza alması degil umarım anlatabilmişimdir, eger siciline işlerse kızım maddi zorluk içne girecek.

2. boşanma davamızın ilk celsesi görüldü. maddi durumum uygun olmadıgından baronun bana sagladıgı bir avukat tarafından temsil ediliyorum.davada nafaka talebimizi avukatım söylediğinde hakime hanım biz kararı çoktan çıkarttık nafakaya çoktan hükmedildi dedi. avukatımın bundan haberi nasıl olmaz? 300tl bana 200 tl kızıma olmak üzere 500 tl nafaka bağlanmış. avukatım bu kararı 10 gün sonra gidip aldı, sürekli gidecegini ama gidemedigini söyledi, hatta bana 250 tl nafaka baglandıgını söyledi bir telefon konuşmamızda. bir kaç gün sonra beni aradı nafakanız 500 tl imiş idi. ama siz 250 dediniz dedigimde ben adliyeye sordurtmuştum telefonda mübaşir bana öyle demişti dedi. avukatımın belli ki bir ihmali yalanı sözkonusu. hak kaybına ugramaktan çok korkuyorum. baroya gidip avukatımı degiştirmek istedigimi söyleme hakkım varmı?bu avukatıma herhangi bir zarar verir mi ? aynen bu olayları anlatıp barodan degişiklik talep edebilirmiyim?
davada hakim "siz tanıkların adreslerini bildirmediniz bana" dedi avukatıma. ben defalarca vermiştim adresleri. lütfen beni yönlendirirmisiniz?
3. 500 tl nafaka bağlandı bana. eşim şu an çalışmıyor. sizce işe girmesini beklemem mi gerekiyor, çünkü şu an ekmek alacak parası yok, yoksa direkt icraya mı vermem gerekiyor? mahkemenin açılış tarihinden beri işleyen nafakalarımı toplu mu alıcam? hemen mi? yani 6 ay oldu ise mahkeme açıldıgı kaba hesapla 3000 tl mi alıcam ilk önce toplu olarak? eşim bu nafakaya itiraz edebilir mi? çocuguna ödeyecegini ama bana asla nafaka ödemeyecegini söylüyor.
4. hakkında birisi bana darp yaptıgı için ikincisi de arkadaşıma tehtid ettiği için iki tane ceza davası olan(biri sonuçlandı) bir babaya çocugu verme ihtimalleri nedir? kızıma bakamıyorsan ver bana diyor, alkolik bir ortamda babasıyla yaşıyor. bense evliliğin sürdügü evde yaşıyorum. 3.5 yaşında kızım. avukatım "iş bulamazsanız sizden alabilirler" gibi bişiler söyledi. bu dogrumu?
çok uzun oldu, okudugunuz cevapladıgınız için şimdiden teşekkür ederim.
bilge
Old 08-11-2012, 12:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

1-Sizin veya arkadaşınızın açılan tehdit suçundan şikayetinizi geri almanız halinde sanık hakkında açılan dava düşecektir. Hiç olmamış gibi işlem görür. Sözünü ettiğiniz 5 yıllık denetim süresine etkisi olmaz.

2- Avukatlar davanızı takipte isizin dediklerinizi, sizin gördüğünüz biçimde yapmazlar. Hukukta usul ve esaslar vardır, herşey sırası geldiğinde yapılmalıdır. Avukatınızla endişeleriniz hakkında konuşabilirsiniz. Sonrasında gerekirse Barodan yeni bir avukat talebinde bulunursunuz. Talebiniz haklılığına göre Baro tarafından olumlu veya olumsuz biçimde değerlendirilir.

3-Nafaka ödememek SUÇTUR. Bu suçun oluşması için İCRA TAKİBİ yapmak zorundasınız. Yapılan takibe rağmen nafaka ödenmemişse, icra ceza mahkemesinde açılacak ceza davası ile sanığın cezalandırılması sağlanır. Alınacak Hapis cezası ancak nafakanın ödenmesi ile kalkar.

Nafakalar dava tarihinden itibaren verilirler. Birikmiş nafakanız olması gerekir. Birikmiş nafakalar ve aylık işleyecek nafakalaı takip talebine konu edilmeyidir.

Ancak tüm bu işlemler ayrı hukuki adımlardır. Bu icra takibi için de Boradan yeni görevlendirme istemeniz gerekir.

4- Velayet konusundaki endişelerinize gelince; 2 yaşındaki bir çocuk anne bakım ve şefkatine muhtaçtır. Sizin bir kusurunuz, kastınız olmadığı müddetçe velayet için öncelikli düşünülürsünüz. Babanın eksi özelliklerinin oluşu dava içinde dile getirilip, ispatlanabilir. Şiddet eğilimi gösteren, çocuk için huzurlu güvenli bir ortam sağlayamayacağı aşikar birine velayet elbette verilmeyecektir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediriz. Doğrudan hukuki destek almaya devam ediniz.

Saygılarımla,
Old 08-11-2012, 14:48   #3
Konuk

ilginiz ve cevabınız icin cok tesekkur ederim.son sorum: koruma kararım var,şiddet olayından beri esim babasında bense kızımla evli oldugumuz evde kalıyorum.karsi taraf bosanmak istemedigi icin olaydan bu yana kiramı ödedi.simdi birikmis nafakamı ödememek icin 6 aydır kirasını ödedim diyip mahkemede hak talep edebilirmi? tesekkurler
Old 08-11-2012, 15:36   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Birikmiş nafakanızı ödememek için kiraları ödediğini ve bunun mahsubunu, takasını vs.. isteyemez.

Nafaka ayrıdır. Birikmiş nafakalar ve devam edecek nafakalar için bir an önce icra takibini başlatınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi