Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Yönetim Plânı ilişkisi. Genel Kurul Oy Hakkı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-06-2010, 00:37   #1
BOZDOGAN

Soru Kat Mülkiyeti Kanunu ve Yönetim Plânı ilişkisi. Genel Kurul Oy Hakkı

Merhaba sayın meslektaşlarım;
Sizlere bir sorum olacak. Kat Mülkiyeti Kanunu'nda her bir bağımsız bölümün 1 oy hakkı olduğu ancak ne kadar bağımsız bölüm olursa olsun toplam oyun üçtebirinden fazla oy hakkına sahip olunamayacağı düzenlenmiş (KMK Md. 31)
ELimde bir apartmanın yönetim plânı bulunmakta. Bu planda ise "Malik olunan bağımız bölümün sayısı ne olursa olsun en fazla bir kişi 3 oy kullanabilir." denilmekte. Bu durumda 12 daireli bir yerde KMK'ya göre 4 oy hakkı en fazla olabilecekken Yönetim Plânına göre ise 3 oy hakkına sahip olunabilmektedir. Şahsi kanaatim Kat Mülkiyeti Kanunu'nda belirtilen üçtebirlik oran üst sınır teşkil etmektedir. Akdi kararlaştırılamaz. Yani üçtebire denk gelen oy hakkından fazlası Yönetim Plânıyla bile düzenlenemez. Ancak üçtebire denk gelen oy hakkından daha azı düzenlebilir.
Yine Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 28'de "Yönetim Plânında hüküm bulunmayan hallerde, anagayrımenkulün yönetiminden doğacak anlaşmazlıklar bu kanuna ve genel hükümlere göre karara bağlanılır" denmektedir. Bu durumdan da KMK'nın emredici hükümlerine aykırı olmayan yönetim plânındaki düzenlemeye ilk bakılmasın gerektiği anlamı çıktığı görüş ve kanaatindeyim.
Elimde öncelikle yönetim planına bakılması gerektiğini belirten Hukuk Genel Kurulu Kararı mevcut.
Sizce KMK Md 31'deki düzenleme sadece oy hakkının üst sınırını mı düzenlemekte yoksa olması gereken oy hakkı oranını mı bnelirtmekte?
Bu konuyla ilgili öncelikli uygulanacak kural Yönetim Planındaki kural mı yoksa KMK üst norm olduğundan KMK mı?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkir ederim.
Old 08-06-2010, 12:19   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan BOZDOGAN
Merhaba sayın meslektaşlarım;
Sizlere bir sorum olacak. Kat Mülkiyeti Kanunu'nda her bir bağımsız bölümün 1 oy hakkı olduğu ancak ne kadar bağımsız bölüm olursa olsun toplam oyun üçtebirinden fazla oy hakkına sahip olunamayacağı düzenlenmiş (KMK Md. 31)
ELimde bir apartmanın yönetim plânı bulunmakta. Bu planda ise "Malik olunan bağımız bölümün sayısı ne olursa olsun en fazla bir kişi 3 oy kullanabilir." denilmekte. Bu durumda 12 daireli bir yerde KMK'ya göre 4 oy hakkı en fazla olabilecekken Yönetim Plânına göre ise 3 oy hakkına sahip olunabilmektedir. Şahsi kanaatim Kat Mülkiyeti Kanunu'nda belirtilen üçtebirlik oran üst sınır teşkil etmektedir. Akdi kararlaştırılamaz. Yani üçtebire denk gelen oy hakkından fazlası Yönetim Plânıyla bile düzenlenemez. Ancak üçtebire denk gelen oy hakkından daha azı düzenlebilir.
Yine Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 28'de "Yönetim Plânında hüküm bulunmayan hallerde, anagayrımenkulün yönetiminden doğacak anlaşmazlıklar bu kanuna ve genel hükümlere göre karara bağlanılır" denmektedir. Bu durumdan da KMK'nın emredici hükümlerine aykırı olmayan yönetim plânındaki düzenlemeye ilk bakılmasın gerektiği anlamı çıktığı görüş ve kanaatindeyim.
Elimde öncelikle yönetim planına bakılması gerektiğini belirten Hukuk Genel Kurulu Kararı mevcut.

Bu konuyla ilgili öncelikli uygulanacak kural Yönetim Planındaki kural mı yoksa KMK üst norm olduğundan KMK mı?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkir ederim.

KMK 31 inci maddedeki hükmün amacı, azınlığın çoğunluğa tahakkümünü engellemektir. Bu doğrultuda yapılan yönetim planının kanuna aykırı olmadığını düşünmekteyim.

Alıntı:
Sizce KMK Md 31'deki düzenleme sadece oy hakkının üst sınırını mı düzenlemekte yoksa olması gereken oy hakkı oranını mı bnelirtmekte?

Üst sınırı göstermektedir.
Old 09-06-2010, 03:19   #3
BOZDOGAN

Üstadım, değerli görüşünüz için çok teşekkür ederim.Söz konusu olayda da zaten azınlığın çoğunluğa baskısı durumu söz konusu. Bu konu ile ilgili elinde Yargıtay Kararı olan meslektaşlarım özeti dahi olsa burdan yayınlarsa sevinirim.
Old 09-06-2010, 08:07   #4
avmurat

Sayın Bozdoğan 1970 yılına ait bir karar var.Ne kadar geçerlidir bilemem ancak sizin görüşünüzün tersini söylüyor.Kararı yazmaya çalışayım, saygılarımla.
"Dava, yönetim planının imzalanması için davalılara ihtarat yapılmasından ibadettir.Dosya münderecatına ve kararda yazılı gerekçelere göre diğer temyiz itirazları yerinde değilse de, yönetim planının 19.maddesindeki birden fazla bağımsız bölümü olan malikler ne suretle olursa olsun 3'den fazla oy sahibi olamaz ibaresindeki 3'den fazla sözünün 634 sayılı kanunun emredici hükmü olan 31.maddesinin fıkrası hükmüne aykırı olduğu düşünülmeksizin ve ara kararı ile düzeltilmesine işaret edildiği halde düzeltilmeden davalıların kanuna aykırı olan yönetim planını imza etmelerine karar verilmesi doğru değildir" Y.5.H.D.02.03.1970 gün, E.774 K.1083 (Ali Haydar Karahacıoğlu, Ahmet Velioğlu-Kat Mülkiyeti Kanunu ve ilgili kanunlar.Gen.4.Baskı)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi