Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat Maliklerin Sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-01-2014, 23:40   #1
Av.Reha

Varsayılan Kat Maliklerin Sorumluluğu

Bugün gerçekleşen bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Müvekkilim (kiraya veren ) kiracısı ile yaptığı telefon görüşmesi neticesinde kiraladığı dükkandan da geçen pis su atık borusunun patladığını ve dükkanın içinde bulunduğu 2ton kuru kayısının heba olduğunu beyan etmiştir.Bu beyana istinaden kira sözleşmesini feshetmek istemiş ve ödediği yıllık kira bedelinin iadesini isteyerek dükkanı tahliye edeceğini söylemiştir.
1) Müvekkilim kiracının daha fazla mağdur olmadan bu olayın çözülmesini istemektedir.Ancak sözleşmenin derhal fesih hakkı var mıdır?
2) Delil tespiti yaparak müvekkilimin kat maliklerine karşı herhangi bir rücu etme amacı ile dava açma hakkı var mıdır?
3) Delil tespiti yapmak bizi çözüme ne kadar yakınlaştırır?
Saygılarımla.
Old 08-01-2014, 09:07   #2
Meral83

Ben malikin binadaki tüm kat malikleriyle aynı şekilde sorumlu olacağı görüşündeyim, öncelikle kiracının bir delil tespiti yaptırıp ardından da tüm kat maliklerine karşı (bina yönetimine) tazminat davası açması gerektiği kanaatindeyim. Ayrıca tahliye nedenini mahkeme haklı görebilir, fakat kira bedelini talep edemez diye düşünüyorum, çünkü burada sadece malikin sorumluluğu söz konusu değildir, tüm kat maliklerinin sorumluluğu eşittir. Dolayısıyla kiracı mal sahibine karşı tazminat davası açarsa, bu durumda diğer kat maliklerine davayı ihbar edebilirsiniz, ki bu durumda husumetin onlara da yönlendirilmesi gerekir, özetle kiracı sinirlendiği için söylemiştir, 2 ton kayısı 6-7Bin TL gibi bir rakam yapıyor bunun için tüm kat maliklerinden tazminatını alabilmesi için hem çaba sarf edilmesi hem de masraf edilmesi gerekiyor. Saygılarımla
Old 08-01-2014, 09:32   #3
Av.Reha

Kiracının burada tek derdi sizin de bahsettiğiniz gibi tahliye etmek burada tazminat davası açmayı isteyen ve zararın kat maliklerinden giderilmesini isteyen kiraya verendir büyük ihtimal kiracı kira bedelini geri alıp tahliye etmek isteyecektir.
Old 08-01-2014, 09:59   #4
Meral83

Kiraya veren kiracının tahliyesinden kaynaklı kira kaybından dolayı tazminat davası açabilir diye düşünüyorum, ama bunun için elinde delil olması lazım kiracının bu zarar nedeniyle tahliye ettiğine dair ihtarnamesi, kiracının uğradığı zararın en azından delil tespiti, tanık gibi unsurlarla delillendirilmesi gerekiyor. fakat kiracının maddi zararını mal sahbii dava yoluyla maliklerden talep edemez, bunu sadece kiracı talep edebilir. Kolay gelsin..

Alıntı:
Yazan lejant
Kiracının burada tek derdi sizin de bahsettiğiniz gibi tahliye etmek burada tazminat davası açmayı isteyen ve zararın kat maliklerinden giderilmesini isteyen kiraya verendir büyük ihtimal kiracı kira bedelini geri alıp tahliye etmek isteyecektir.
Old 08-01-2014, 10:20   #5
Av.Reha

Çok teşekkür ederim üstadım.İyi çalışmalar,saygılar
Old 08-01-2014, 13:42   #6
fatihuc

Ben tecrübelerme dayanarak burada en önemli kısmın boru olduğunu düşünüyorum.Zira bir binanın borularının dikey geçenleri apartmanın sorumluluğunda yatay geçenleri yani ana borudan ayrılıp daireye ait olanları bina malikinin sorumluluğundadır eğer yatay geçen ki işyerlerinde özellikle bodrum katlarda çok sık oluyor açıktan geçiyor ise bu durumda bakım ve onarım yükümlülüğü gereği somut olayın durumuna göre kiracının da sorumluluğu söz konusu olabilir ki bu durumda sorduğunuz soruların her birine alternatif cevaplar vermek gerekir.
Old 09-01-2014, 15:51   #7
Av.Reha

Somut olayda borular yatay değil ana borudan ayrılıp geçmekte bu durumda yükümlülüklere kiracı mı katlanmak zorundadır?Şu anda kiracı peşin ödenen kira bedelini iade alarak tahliye etmek istemektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi