Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ziraat Bankası çalışanının maaşına haciz konulması - iş aktinin feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2013, 15:45   #1
tiryakim

Mutsuz Ziraat Bankası çalışanının maaşına haciz konulması - iş aktinin feshi

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

Ziraat bankasında Müdür Yardımcısı Statüsünde çalışan bir borçlum var. Ziraat bankasında çalışan borçlumun maaşına haciz yazdım. Şimdi borçlunun yakını akrabaları diyorlar ki eğer maaş haczi kaldırılmazsa borçlu işten atılacakmış. bu durum bana pek inandırıcı gelmedi. Gerçekten böyle bir durum var mı yani ziraat bankasında çalışan birinin maaşına haciz yazarsan ziraat bankası çalışanını , banka işten atar mı ? Yönetmeliklerde kanunlarda böyle bir madde var mı ? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler...
Old 09-01-2014, 16:33   #2
Av.mehmet.av

Öyle bir durum olacağına ihtimal vermiyorum ben. İşten çıkarma halleri açıkça belirtilmiştir İş Kanunu'nda. Bunun dışında işten çıkarma nedeni yaratılmaz. Bir kişi hakkında çalıştığı işyerine birden çok haciz yazısı gitmesi durumunda işten çıkarma durumu söz konusu olabilir ama o da haklı nedenle değil geçerli 18. maddede düzenlenen geçerli nedenle olur diye düşünüyorum. Kaldı ki öyle bir durum var olsa bile o halde borcu versin kurtulsun.
Old 09-01-2014, 16:41   #3
Ahmet Merve Argun

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Öyle bir durum olacağına ihtimal vermiyorum ben. İşten çıkarma halleri açıkça belirtilmiştir İş Kanunu'nda. Bunun dışında işten çıkarma nedeni yaratılmaz. Bir kişi hakkında çalıştığı işyerine birden çok haciz yazısı gitmesi durumunda işten çıkarma durumu söz konusu olabilir ama o da haklı nedenle değil geçerli 18. maddede düzenlenen geçerli nedenle olur diye düşünüyorum. Kaldı ki öyle bir durum var olsa bile o halde borcu versin kurtulsun.
Ziraat Bankasında çalışan personel devlet memuru olduğu için 657 ye tabi olup maaşına haciz konulması işini kaybetmesine sebep olmayacaktır.Bilakis sizin borçludan alacağınızı tahsil için devlet memuru olması menfaatinizedir.
Old 10-01-2014, 00:06   #4
fountain

Özel sektör çalışanları için maaş haczinin işeren için geçerli nedenle feshe imkan tanıdığına ilişkin görüşler var.
Kamu'da ise kendi kusurundan kaynaklı olarak icra takibine düşen memur hakkında disiplin soruşturması yapıldığını bir öğretmen arkadaşımdan duymuştum.
Old 10-01-2014, 13:46   #5
av.coll

Ziraat Bankası çalışanları 657'e tabi devlet memuru değildir.
Old 10-01-2014, 15:48   #6
mehmetardic

Özel sektörde (657'ye tabii olmadığını kabul ederek yazıyorum) çalışanlar için, maaşına haciz gelmesi, haklı fesih olarak kabul ediliyor. Bu yönde verilen Yargıtay kararları mevcuttur.
Old 10-01-2014, 16:12   #7
GECE

Ziraat Bankası sitesinde bilgi edilme bölümü varsa, ordan soru olarak sorulabilir
Old 10-01-2014, 17:13   #8
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan mehmetardic
Özel sektörde (657'ye tabii olmadığını kabul ederek yazıyorum) çalışanlar için, maaşına haciz gelmesi, haklı fesih olarak kabul ediliyor. Bu yönde verilen Yargıtay kararları mevcuttur.
Bir kişi hakkında sadece 1 defa gelen haciz yazısına istinaden işçinin sözleşmesi fesh edilemez. Hele haklı nedenle hiç fesh edilemez. Ancak birden fazla haciz yazısı gelmesi halinde en fazla geçerli nedenle fesih sözkonusu olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca ziraat bankası çalışanının hukuki statüsü hakkında http://karar.memurlar.net/gorus/opinion.aspx?id=2057 adresini ve 217 sayılı KHK'yı incelemenizi öneririm.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi