Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tarafı olmadığımız dosyaya dilekçe...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-08-2014, 15:21   #1
SINIRSIZ

Varsayılan Tarafı olmadığımız dosyaya dilekçe...

Merhabalar,

Bir başkasının alacaklı olduğu dosyaya iştirak hacizlerimizi bildirdik. İştirak hacizlerimize rağmen menkuller alacağa mahsuben dosya alacaklısına satıldı ve teslim edildi.

Teslimi öğrenince bu alacak dosyasına talepte bulunduk. İştirak hacizlerimizin bulunduğunu, menkullerin alacağa mahsuben teslim edilemeyeceğini bildirdik. İcra dairesi de talebimizi kabul ederek alacaklıya menkullerin bedelini sıra cetveli yapılana kadar dosyaya ödemesini bildirdi.

alacaklı taraf İcra müdürünün bu kararını şikayet etti. Davacı bu şikayet davasında bizi taraf göstermedi fakat Biz şikayetten haberdar olunca 3. kişiler vekili olarak davaya cevap verdik.. Mahkeme duruşmasız olarak lehimize karar verdi. Şimdi alacaklı vekili ' Taraf olmayan kişi kafasına göre dilekçe vermiş ve bu kişinin dilekçesi hükme esas alınmıştır' diye dosyayı temyiz etmiş..... Ve bu temyiz dilekçesi bize gönderilmedi..

Evet biz dosyada taraf değiliz fakat verilecek kararın bizzat etkileneniyiz.. Ben bu durumda temyize de cevap vermek istiyorum.. Sizce haklı mıyım? Taraf olmayan 3. kişinin de İcra Mahkemelerinde memurun muamelesinin şikayetine ilişkin davalarda taraf gibi katılabileceğine ilişkin yargıtay kararı ya da bir uygulama var mıdır acaba?

Sadece Bu uzun sorumu okuduğunuz için bile şimdiden teşekkür ederim
Old 19-08-2014, 15:34   #2
AvukatHakan

Yerel Mahkeme, sizin verdiğiniz dilekçeye göre değil, kendi içinde bir karar vermiştir.

Kannatimce, karşı taraf usulen temyiz etmiş kararı. Aleyhinize bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum.

Temyize cevap hususunda ise emin olmamakla birlikte, sadece davaya taraf olanların temyiz ve temyize cevap hakkı olduğunu düşünüyorum.
Old 19-08-2014, 15:45   #3
Luck

Sayın SINIRSIZ,

Bağımsız bir şikâyet hakkı mevcut olduğu için şikâyet yargılamasına 3. kişilerin müdahalesi kabul edilmemektedir. Ancak, şikâyet yargılaması sonunda verilen karar sadece şikâyet edeni değil, diğer 3. kişilerin de hukukî durumunu etkileyebilecek nitelikteyse bu kişilerin de tek başına dahi temyize başvurabileceği kabul edimektedir. Bu hususu aynen belirten 1977 tarihli bir karar var (12. HD, 5.4.1977, 3391/3457 - Uyar, Talih: İcra Hukukunda Yetki, Görev ve Yargılama Usulü, s. 590). Bu yönde yeni tarihli kararlar var mı açıkçası bilemiyorum, ancak gerek bu karar gerekse bu kararın arkasındaki düşünce gereği hukuî yararı olan diğer kişilerin de temyiz edebileceğini/temyize cevap verebileceğini düşünüyorum.

Saygılar,
Old 19-08-2014, 16:41   #4
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan Luck
Sayın SINIRSIZ,

hukuî yararı olan diğer kişilerin de temyiz edebileceğini/temyize cevap verebileceğini düşünüyorum.

Bence mantık ta böyle olmasını gerektiriyor... Karar için çok teşekkür ediyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi