Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eskiye ait alacak icra talep etmeden bundan sonra nafakamın ödenmesini nasıl sağlarım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2011, 15:13   #1
Konukmemur

Acil eskiye ait alacak icra talep etmeden bundan sonra nafakamın ödenmesini nasıl sağlarım?

selamlar
ben yaklaşık 2 yıl önce boşandım.2 çocuğum için herbirine 300tl toplam 600tl nafaka bağlandı.ancak bu parayı hiç almadım.çocuklarlada aynı şehirde keyfe göre görüşüyor babaları.ben geriye dönük para talep ederek kavga gürültü icra olaylarına girmeden bundan sonraki nafakanın ödenmesi için ne yapabilirim?belirtmem gereken bir konuda eski eşimde bende 2.evliliklerimizi son 1 yıl içinde yaptık.ben develet memuruyum ve eşimde devlet memuru.toplam kazancımız iyi görünüyor.eski eşimin üzerine kredisi ödenmekte olan bir ev(belki yeni eşin üzerinedir)ve bir dükkanda ortaklığı var.kazancının benden düşüklüğü sebebiyle o benden nafaka ya da çocukları alma,nafaka vermeme,miktarı azaltma v.s bir kötülük yapabilirmi?ben srun yaşamak istemiyorum.en kestirme kavgasız yol nedir?çok teşekkür ederim şimdiden.saygılar..
Old 23-02-2011, 22:18   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Birikmiş nafakaların ödenmesini istemiyorsanız,bulunduğunuz ay ve devam edecek aylar için ödeme talepli icra takibi yapabilirsiniz ve ödememe durumunda mal verlığı üzerine haciz konmasını isteyebilirsiniz.

Yine en az bir ay nafaka ödememe durumunda icra mahkemesine şikayet edebilirsiniz.

Karşıyı nafaka ödemeye zorlamanın başka hukuki olanağı görünmemektedir.

Karşı taraf kendisinin ve sizin mali durumunuzun önemli değişiklikler gösterdiği iddiası ile her zaman nafakanın kaldırılması veya azaltılması için dava açma olanağına sahiptir.

Nafaka için icra takibi yapmakla .Çocukların velayeti konusunun hiç bir ilişkisi yoktur.Karşı taraf yine dilediği zaman velayetin değiştirilmesi için dava açabilir.

Nafakanın ödenmesi ve diğer muhtemel davalar ile ilgili bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi