Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dosyanın Görevsiz Hukuk Dairesine Gönderilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-10-2011, 13:25   #1
Nil Şeker

Varsayılan Dosyanın Görevsiz Hukuk Dairesine Gönderilmesi

Hem davalı hemde bizce temyiz edilen dosya Yazı İşleri Müdürünce Yargıtay 9.Hukuk Dairesine Gönderilmiştir.Dava konusu İŞ KAZASI SEBEBİYLE TAZMİNAT TALEBİDİR.Dosya Yargıtaya gideli tam tamına 1 yıl olmuştur.İnternet sitesinde yaptığım sorguda 9.Hukuk Dairesinin bir yıl sonra ele aldığı dosyayı görevsizlik kararıyla 21.Hukuk Dairesine gönderdiğini gördüm.
Müvekkilin boyundan aşağısı felç, yatalak ve çok hasta.Yüklü miktarda tazminat icra dosyasında, tehiri icra kararı sebebiyle yargıtay sonucu beklenmekte.Bu durum size sıradan bir olay gibi gelebilir ama bence çok dramatik ve acaip.Bu durum yatalak olan ve o paraya ümit bağlamış müvekkile nasıl izah edilir.Görevsiz olduğunu anlamak için 1 yıl bekleyen 9.hukuk dairesinden hesap soramayacağıma göre, yazı işleri müdüründen mi hesap sormalıyım.Sizce 21.hukuk dairesininde 1 yıl bekletme ihtimali var mıdır.Lütfen durumu bir tartışalım.Görüşlerinizi yazın.Teşekkür ederim...
Old 07-10-2011, 13:35   #2
üye38190

Sizi anlamamak mümkün değil, üzülerek belirtmeliyim ki benimde başıma benzer olay 1 ay kadar önce geldi. 9. hukuk dairesine gönderilen tespit davasına ilişkin temyiz talebim 1,5 yıl sonra görevsizlik nedeniyle 7. Hukuk dairesine gönderildi. Tabi burada değerlendirme yapılması gereken iki husus var.
1-Neden ilgili hukuk dairesi görev hususunu ivedelikle değerlendirmeden dosyayı bekletir?
2-Tekrar beklemek zorunda kalan avukat, müvekkil kimden hesap soracaktır?
Old 07-10-2011, 13:48   #3
Nil Şeker

Alıntı:
Yazan Av. Uğur İHTİYAROĞLU
Sizi anlamamak mümkün değil, üzülerek belirtmeliyim ki benimde başıma benzer olay 1 ay kadar önce geldi. 9. hukuk dairesine gönderilen tespit davasına ilişkin temyiz talebim 1,5 yıl sonra görevsizlik nedeniyle 7. Hukuk dairesine gönderildi. Tabi burada değerlendirme yapılması gereken iki husus var.
1-Neden ilgili hukuk dairesi görev hususunu ivedelikle değerlendirmeden dosyayı bekletir?
2-Tekrar beklemek zorunda kalan avukat, müvekkil kimden hesap soracaktır?

...Ve İş Mahkemelerinin muhatap olduğu topu topu 3 yargıtay dairesi varken Müdür böyle bir hatayı nasıl yapar ve bu hatanın bir bedeli var mıdır?
Old 07-10-2011, 16:05   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Nil Şeker
Hem davalı hemde bizce temyiz edilen dosya Yazı İşleri Müdürünce Yargıtay 9.Hukuk Dairesine Gönderilmiştir.Dava konusu İŞ KAZASI SEBEBİYLE TAZMİNAT TALEBİDİR.Dosya Yargıtaya gideli tam tamına 1 yıl olmuştur.İnternet sitesinde yaptığım sorguda 9.Hukuk Dairesinin bir yıl sonra ele aldığı dosyayı görevsizlik kararıyla 21.Hukuk Dairesine gönderdiğini gördüm.
Müvekkilin boyundan aşağısı felç, yatalak ve çok hasta.Yüklü miktarda tazminat icra dosyasında, tehiri icra kararı sebebiyle yargıtay sonucu beklenmekte.Bu durum size sıradan bir olay gibi gelebilir ama bence çok dramatik ve acaip.Bu durum yatalak olan ve o paraya ümit bağlamış müvekkile nasıl izah edilir.Görevsiz olduğunu anlamak için 1 yıl bekleyen 9.hukuk dairesinden hesap soramayacağıma göre, yazı işleri müdüründen mi hesap sormalıyım.Sizce 21.hukuk dairesininde 1 yıl bekletme ihtimali var mıdır.Lütfen durumu bir tartışalım.Görüşlerinizi yazın.Teşekkür ederim...

9.Hukuk Dairesinde benzer olayı ben de yaşadım. Tavsiyem, durumu özetleyen "Öne alma dilekçesi" ile 21.HD'ne gidip bizzat ilgilenmeniz. Bazen işe yarıyor.
Old 07-10-2011, 18:25   #5
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan Nil Şeker

Sayın Nil Şeker;

Suat Bey'e katılıyorum. Daha önce benzer durumla karşılaştım. Müvekkilinizin son sağlık ve maddi durumunu gösterir resmi belgeleri de ekleyip 21. H.D.'ne "bu sebeplerle dosyanın incelenmesinin öne alınması" konusunda bir dilekçe yazın ve bizzat görüşüp sunun. İşe yarayabilecektir
Old 01-12-2011, 14:35   #6
Nil Şeker

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Sayın Nil Şeker;

Suat Bey'e katılıyorum. Daha önce benzer durumla karşılaştım. Müvekkilinizin son sağlık ve maddi durumunu gösterir resmi belgeleri de ekleyip 21. H.D.'ne "bu sebeplerle dosyanın incelenmesinin öne alınması" konusunda bir dilekçe yazın ve bizzat görüşüp sunun. İşe yarayabilecektir

21.Hukuk Dairesinin 'ortalama' hızı ile ilgili bir fikriniz var mı?Bazı daireler genelden çok hızlı olabiliyor sanırım..
Old 01-12-2011, 14:57   #7
Cumhur Okyay

Temyiz edilen iş davaları çok çok fazla olduğundan, "ortalama iş hızı" ndan ziyade, Sn. Av. Caner Arıcı'nın fikri doğrultusunda işlem yapılması, bundan sonraki çözüme katkı sağlayacaktır. Kolay gelsin.
Old 01-12-2011, 15:02   #8
Av.Nevra Öksüz

Varsayılan Öneri

Konuyu görünce iki öneride bulunmak istedim

Forum konusuyla ilgili durum çok sıklıkla yaşandığından ben, (gecikmesini istemediğim durumlarda )temyiz dilekçemi "Yargıtay ( ) Hukuk Dairesi Başkanlığı'na" şeklinde değil temyiz ettiğim kararın konusuna göre örn: "Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanlığı'na" şeklinde yazıyorum, böylece zaten yeterince geç gelen dosyalar hiç olmazsa bir de bu şekilde geciktirilmemiş olur (diye düşünüyorum ). Bu şekilde yazmasanız da yargıtay sayfasından takip ederseniz yanlış daireye gittiğini fark ettiğiniz anda bu daireye "yanlış dairede olduğuyla ilgili" dilekçe verirseniz en geç bir-iki hafta içinde doğru daireye gönderiyorlar.

P.S: Öne alma dilekçeniz konusunda da özellikle başkanla görüşmenizi öneririm; durumun hassasiyetine binaen eminim yardımcı olunacaktır.

Saygılar...
Old 20-04-2015, 16:16   #9
Av.Nevra Öksüz

2797 sayılı Yargıtay Kanunu m.17/1-b.2: "Hukuk daireleri Başkanlar kurulunun görevi:
Hukuk daireleri arasında meydana gelen görev ve işbölümü uyuşmazlıklarını karara bağlamaktır." şeklindeki düzenlemesi 11.4.2015 tarih ve 29323 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 6644 S.K. m.1 ile yürürlükten kaldırılmış ve aynı Kanun'un 2.maddesi ile değişik 2797 sayılı Kanun m.60: " Adliye mahkemelerinden Yargıtay hukuk dairelerine temyiz incelemesi yapılmak üzere gönderilecek dava dosyalarının temyiz dilekçesinde gösterilen daire ismiyle bağlı kalınmaksızın mahkeme hâkimi tarafından Kanunun 14 üncü maddesi uyarınca yapılan işbölümüne göre görevli dairesi de belirtilerek ilgili daireye gönderilmesi sağlanır.

Temyiz üzerine gelen dosyalarda çıkabilecek görev ve işbölümü uyuşmazlıklarını çözmekle görevli, Hukuk Genel Kurulu Başkanı olarak görevlendirilen Yargıtay Birinci Başkanvekilinin başkanlığında, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulunca aynı daireden birden fazla olmamak kaydıyla Yargıtay üyeleri arasından bir yıllık süre için görevlendirilen dört asıl ve dört yedek üyeden oluşan Hukuk İşbölümü İnceleme Kurulu oluşturulur. Bu Kurul bünyesinde bir büro kurulur; burada çalışmak üzere yeteri kadar tetkik hâkimi ve personel görevlendirilir.

Birinci fıkra uyarınca dosya kendisine gönderilen ilgili hukuk dairesi, bir ay içinde yapacağı ön inceleme sonucunda işbölümü bakımından kendisini görevli görmez ise gerekçesiyle birlikte dosyayı Hukuk İşbölümü İnceleme Kuruluna gönderir. Bir aylık sürenin bitiminden sonra gönderme kararı verilemez. Kurul tarafından yapılan ön inceleme sonucunda verilen işbölümüne ilişkin karar kesindir.

Kurul, Başkanvekili ve dört asıl üyenin katılımıyla toplanır ve oyçokluğuyla karar verir. Başkanvekilinin bulunmadığı durumlarda asıl üyelerden en kıdemlisi toplantıya başkanlık eder; asıl üyelerin eksikliği yedek üyelerin katılımıyla tamamlanır.

Kurul, ayda en az iki hafta çalışır. Bu süre zarfında Kurul üyeleri dairelerindeki çalışmalara katılmaz."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi