Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çift şeritli yolda ara geçişlerin keyfi yapılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-11-2007, 11:43   #1
Sidar

Varsayılan Çift şeritli yolda ara geçişlerin keyfi yapılması

Merhaba;
Olay çift şeritli karayolunda, karşıdan gelen aracın kontrolünü kaybedip ara geçiş yerinden terse girerek diğer araçla çarpışması sonucu gerçekleşmiştir. Olayda iki ölü bulunmaktadır.
Olay yerini incelediğimde, o bölgede birden fazla tesis ve benzinliğin olduğunu ve burdaki ara geçişlerin keyfi olarak yapıldığını gördüm. Hiç bir işaret ve geçiş levhası yok. Çok kısa bir mesafede toplam 5 adet geçiş keyfi olarak yapılmıştır. Karşıdan gelen araç bu aralardan birinden geçerek diğer araçla çarpışmıştır. Ben burada hizmet kusuru olduğunu düşünüyorum.
Elimde şöyle bir yönetmelik var;

KARAYOLLARI KENARINDA YAPILACAK VE AÇILACAK TESİSLER HAKKINDA YÖNETMELİK

Resmi Gazete Tarihi: 15/05/1997

Resmi Gazete Sayısı: 22990

Bayındırlık ve İskan Bakanlığından:
Kavşak Mesafesi

Madde 17 - Kavşak Mesafesi: Tesislere ait geçiş yolu ekseninin taşıt yolu dış kenarı ile kesiştiği noktanın kavşak başlangıcına mesafesi, aynı yönde birden fazla şeridi olan iki yönlü devletyolları ile bölünmüş devletyollarında enaz 200 metre, diğer devletyolları ile platform genişliği 10 metre ve daha fazla olan il yollarında enaz 150 metre, diğer ilyollarında enaz 100 metre ve diğer yollarda enaz 50 metredir. Geçiş yolu, giriş ve çıkış yolu olarak tesis edilmiş ise, kavşak tarafında kalan giriş veya çıkış yolu ekseni bu mesafenin tahkikinde esas alınır.

Tesislere ait geçiş yolu ekseninin taşıt yolu dış kenarı ile kesiştiği noktanın, platform genişliğinde daralma olan köprü, tünel ve menfez gibi yapıların yaklaşımlarında yol platformundaki daralmanın başladığı kesime olan mesafesi; iki yönlü devlet ve il yollarında her iki yönde ayrı ayrı olmak üzere enaz 100 metre, bölünmüş devlet ve il yollarında enaz 50 metredir.

Ancak;

a) Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının bakımı altında bulunmayan tapuda kayıtlı yollar, b) Çeşitli kamu kurum veya kuruluşların bakımı altında bulunmayan veya bu kuruluşların bakımı altında olmasına rağmen kamuya açık tutulmayan yollar,

c) Çeşitli kamu kurum veya kuruluşlarınca daha önce bakım altında iken, sonradan bakım ağından çıkarılan karayolları,

d) Geçiş yolları,

e) İlgili kuruluşlarınca yapım ve bakım altında bulundurulan sulama kanalı yolları, baraj yolları ile radyoling, radar, televizyon yayın aktarıcı istasyonları, haberleşme istasyonları, katı, sıvı veya gaz iletim hatları gibi tesislere ulaşan yollar,

f) Serbestçe girmenin yasaklandığı yollar,

g) Bölünmüş yollarda sadece, "U" dönüşleri için ayırıcı üzerinden verilen aralıkları, h) Bölünmüş yollarda, ayırıcıda aralık bırakılmaksızın tesis yeri karşı tarafındaki yol bölümüne bağlanan veya bu bölümden ayrılan yollar,

Kavşak mesafesi tahkikinde dikkate alınmaz.

Bu yönetmeliğe göre hizmet kusuru olduğunu düşünüyorum. Ancak verilmiş herhangi bir karar bulamadım.
Görüşlerinizi ve eğer elinizde bu yönde bir karar varsa paylaşmanızı bekliyorum. Şimdiden hepinize teşekkürler.
Old 01-11-2007, 13:02   #2
ISIL YILMAZ

Bu hususta ( şerit konusu ) Sn.Şehper Ferda DEMİREL'in size büyük katkısı olacağına inanıyorum. Kendisi bir dönem şerit meselesinin temel olduğu bir davasından bahsetmişti.
Old 01-11-2007, 13:16   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Sidar
Merhaba;
....ve burdaki ara geçişlerin keyfi olarak yapıldığını gördüm. Hiç bir işaret ve geçiş levhası yok. Çok kısa bir mesafede toplam 5 adet geçiş keyfi olarak yapılmıştır. ...

Sayın meslektaşım,

Evet şeritler konusunda "bir dönem" çokça çalıştığım doğrudur Şimdi dar vakitte söyleyebileceğim, sizin olayınızda keyfi de olsa , yapılmış ara geçişler var. Benim olayımda ise, bölünmüş yol çizgisi vardı ve kesinlikle geçiş izni dahi yoktu. Bölünmüş yol çizgisi üzerinde durarak karşıya (geçilmesi yasak olan şeride) geçmek üzere hareket halinde olunmasının yasal olmadığını ve kusur olduğunu dilimize pelesenk, dilekçelerimize nakarat, -yol arkadaşlarımıza da şarkı sözü ( )- ettik. Buna rağmen bilirkişiler bölünmüş yol çizgisi ve bu çizginin ne anlama geldiğine hiç dokunmayarak rapor tanzim etmeyi yeğlediler, ta ki adli tıp raporuna kadar. Esasen o raporda da başka bir nedenle müvekkilim dışındaki sair araç sürücüsüne kusur izafe edildi, hiç olmazsa eşit kusur izafe edildi ve diğer sürücü de sanık olarak uzun aradan sonra Mahkeme salonuna geldi.

Sizin olayınızda, yönetmeliğe aykırı ara geçişler verildiği belirtilerek, hizmet kusurundan söz edilebilir ve kusur izafe edilebilir inancındayım. Dayanağını zaten sunmaktasınız.

Saygılarımla...
Old 01-11-2007, 14:27   #4
Sidar

Sn. ISIL YILMAZ ve Sn. ŞEHPER FERDA DEMİREL
ikinize de çok teşekkür ederim. Ancak verilmiş bir karar bulabilirsem daha da rahatlayacam sanırım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi