Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mal Rejimi Tasfiyesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2010, 16:01   #1
krizantem

Varsayılan Mal Rejimi Tasfiyesi

Değerli Meslektaşlar...Aklıma takılan ve acaba? dedirten bir haber üzerine sizlerle paylaşmak ve değerli fikirlerinizi almak istiyorum.Bu gazete haberi " Tuğba-M.Ali ERBİL çiftinin boşanmak için mahkemeye başvuru haberi idi. Buna göre, davacı eş mahkemeye verdiği dilekçede " MAL REJİMİNİN DE TASFİYESİNİ " istemekteydi. bilindiği gibi, mal rejiminin tasfiyesi boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içerisinde açılacak bir dava ile istenebilir, acaba ben mi yanlış biliyorum ya da ünlü kişiler için ayrı bir uygulama (!) mı var?Değerli yorum ve fikirlerinizi bekliyorum.Saygıyla...
Old 22-03-2010, 16:11   #2
idilika

Bildiğimiz gibi basın her haberi olduğundan farklı yansıtma yeteneğine sahip. Örneğin, "Yargıtay horlamayı boşanmak için haklı sebep kabul etti" gibi bir başlık atıyor ama esasen başka bir sebeple boşanma davası kabul edilmiş ama dilekçe de davacı bu hususu da yazmış olabiliyor. İkinci ihtimal de avukatları yanlışlıkla öyle bir talepte bulunmuş olabilir. Bu durumda mahkeme davaları ayıracak ve mal rejiminin tasfiyesi davası boşanma kararının kesinleşmesini bekleyecektir.
Old 22-03-2010, 22:26   #3
Av.Hasan Uğur

Mal rejiminin tasfiyesi boşanma davası ile birlikte istebilceği gibi boşanma davası açıldıktan sonra da, ama en geç boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde istenebilir.
Old 23-03-2010, 12:23   #4
krizantem

Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi, boşanmada ; boşanma tarihinin açıldığı tarihte ( TMK m.225/2 ) sona erer.Ancak boşanmaya karar veren " Aile Mahkemesi "'nin bu hususta karar vermesinin dava kesinleşmeden mümkün olmadığını düşünüyorum.Çünkü; katılma alacağının istenebilmesi için, eşler arasındaki edinilmiş mallara katılma rejiminin sona ermesi gerektiği Yargıtay içtihatları ile de sabittir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi