Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Polisin 24 Saat Görevli Olmadığı Yönünde Yargıtay Kararı Arıyorum.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-08-2014, 13:44   #1
suskun_juliette

Varsayılan Polisin 24 Saat Görevli Olmadığı Yönünde Yargıtay Kararı Arıyorum.

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi günler diliyorum.

Yürütmekte olduğum bir ceza dosyasında trafik denetlemede şef olan bir polis memuru kendi evinin önünde gece sularında yaşanan bir tartışmaya müdahil oluyor. Müşteki polis elindeki telsizi göstererek polise haber vereceğim diyor, akabinde sözlü tartışmadan sonra çatışma yaşanıyor.

Polisin 24 saat görevli olmadığına, istirahat süresinde sivil kıyafette müdahale edemeyeceğine, kendi görev bölgesinde ve kapsamında olmayan suçlarla ilgili telsizden anons geçmesi gerektiğine ilişkin elinde yargıtay kararı olan ya da böyle bir dava yürütmüş meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.

Cevap ve yorumlar için şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-09-2014, 11:07   #2
Gariban_Lawyer

İyi günler Sayın meslekdaşım,
Öncelikle polisin genel görevine baktığımızda PVSK Madde 1 'Polis, asayişi amme, şahıs, tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini korur.Halkın ırz, can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatini temin eder.Yardım isteyenlerle yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eder. Kanun ve nizamnamelerinin kendisine verdiği vazifeleri yapar.'şeklinde düzenlenmiştir.
Konuyla ilgili yasal düzenlemelerin yer aldığı PVSK maddelerine baktığımızda PVSK Ek Madde 6'da bu durum 'Polis, bir suça ilişkin olarak kendisine yapılan sözlü ihbar ve şikâyetleri ve görevi sırasında
öğrendiği suça ilişkin bilgileri yazılı hale getirir.
Edinilen bilgi veya alınan ihbar veya şikâyet üzerine veya kendiliğinden bir suçla karşılaşan
polis, olay yerinde kişilerin ve toplumun sağlığına, vücut bütünlüğüne veya malvarlığına zarar
gelmemesi ve suçun delillerinin kaybolmaması ya da bozulmaması için derhal gerekli tedbirleri alır.
Bir suç işlendiği veya işlenmekte olduğu bilgisini edinen polis, olay yerinin korunması,
delillerin tespiti, kaybolmaması ya da bozulmaması için acele tedbirleri aldıktan sonra el koyduğu
olayları, yakalanan kişiler ile uygulanan tedbirleri derhal Cumhuriyet savcısına bildirir ve Cumhuriyet
savcısının emri doğrultusunda işin aydınlatılması için gerekli soruşturma işlemlerini yapar. 'şeklinde düzenlenmiştir.
Tüm bu nedenlerle ben dediğinizin tam tersini düşüyorum.Genel asayiş ve düzenin sağlanması açısından önleyici kolluk olarak her zaman görev yapabileceği kanaatindeyim.Nitekim Prof. Dr. Feridun Yenisey hocanın “Tehlikeyi Önleyici Polis” ve “Adli Polis” adlı makalesini de bu konuda önerebilirim.
Old 08-09-2014, 16:24   #3
suskun_juliette

Sayın Gariban_Lawyer,
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bense aksine polisin değil kurumun 24 saat görevli olduğunu düşünüyorum. Polislerin istirahat süreleri ve görev bölgeleri var. Önümdeki olayda trafik polisi, istirahat saatinde olaya müdahil oluyor ve akabinde daha büyük olay çıkıyor.

PVSK'da gerek bireysel gerekse kurumsal olarak polisin hangi sınırlar dahilinde hareket edeceği belirtilmiş. Birey olarak polisin 24 saat görevli olması olağan akışa aykırı, 24 saat görevliyse belli saatlerde iş görmeme işi savsaklamaya, görevi ihmale bile götürülebilir. Kanunun amacı uygulamada yanlış yorumlanıyor. Bazı hakimler benim gibi düşünüyor, kimileriyse sizinle aynı fikirde. Bizim hakim de yargıtay kararıyla gel diyor :S
Old 10-09-2014, 14:55   #4
AV. COŞKUN ÖZBUDAK

Sorunuzun cevabı bakımından belirleyici olan hüküm 2559 sayılı PVSK'nın Ek 4. maddesinde bulunmaktadır.
"Ek Madde 4 - Polis, görevli bulunduğu mülki sınırlar içinde, hizmet branşı, yeri ve zamanına bakılmaksızın, bir suçla karşılaştığında suça el koymak, önlemek, sanık ve suç delillerini tesbit, muhafaza ve yetkili zabıtaya teslim etmekle görevli ve yetkilidir.

Bu madde hükmü gereğince bir suça müdahale eden polise karşı işlenen suçlar görevli memura karşı işlenmiş suç; müdahalede bulunan polisin işlediği suçlar ise görevli memurun işlediği suç sayılır."
Kolaylıklar
Old 10-09-2014, 16:38   #5
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan AV. COŞKUN ÖZBUDAK
Sorunuzun cevabı bakımından belirleyici olan hüküm 2559 sayılı PVSK'nın Ek 4. maddesinde bulunmaktadır.
"Ek Madde 4 - Polis, görevli bulunduğu mülki sınırlar içinde, hizmet branşı, yeri ve zamanına bakılmaksızın, bir suçla karşılaştığında suça el koymak, önlemek, sanık ve suç delillerini tesbit, muhafaza ve yetkili zabıtaya teslim etmekle görevli ve yetkilidir.

Bu madde hükmü gereğince bir suça müdahale eden polise karşı işlenen suçlar görevli memura karşı işlenmiş suç; müdahalede bulunan polisin işlediği suçlar ise görevli memurun işlediği suç sayılır."
Kolaylıklar

Yanıtınız için teşekkür ediyorum.
Somut olaya göre değişkenlik arz edebilir. Deneyimli bir polisin her karşılaştığı sözlü tartışmaya suç şüphesiyle yaklaşmayacağı malumunuzdur.

Polisin olaya müdahale şekli de sanırım burada ayrı bir öneme sahiptir. İhtarda bulunmaksızın silahına davranıp çatışmaya giren bir polisin burada mukavemet ve meşru müdafaadan bahsedemeyeceğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi