Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma davasında Vekaletnamenin aslının sunulması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-01-2013, 10:58   #31
İlhan_ERDEN

Varsayılan aslı olmayan vekalet - aslı kendisinde olmayan vekalet

Vekaletnamenin aslı dava dosyasına ibraz edildikten sonra, eğer o vekaletname başka bir dosyaya daha ibraz edilmek gerekiyorsa, avukatın, o vekaletin fotokopisini "aslı gibidir" onayı yaptıktan sonra ibraz edebileceğini düşünüyorum.Kanaatimce vekaletin aslının avukatın bizzat kendisinde olmaması, buna mani olmasa gerekir. Nitekim 1136 s.k. md. 56/3'te "aslı olmayan vekaletname örneğini onaylayan avukat cezalandırılır" denilmektedir. "Aslı olmayan vekaletname" ile "aslı kendisinde olmayan vekaletname" kavramları aynı değildir. Vekaletnamenin aslına uygunluğu, ilk ibraz edilen dosyadaki aslına bakılarak veyahut aslını saklayan noterden sorularak da teyit edilebilir.Bu nedenlerle, vekaletname aslı kendisinde bulunmayan avukatın, tabiki aslına uygun olmak kaydıyla, suretini onaylayıp kullanabileceği kanaatindeyim.
Old 03-01-2013, 11:11   #32
Av. Engin EKİCİ

Boşanma davalarında vekaletnamenin bir suretini, "aslı gibidir/aslının aynıdır" şeklinde yazıp imzaladıktan sonra dosyaya sunuyorum. Bir boşanma davasında sunmuş olduğum vekaletname suretine "aslı gibidir" şerhi düşmeyi ihmal etmiştim ve sayın hakim, "avukat bey aslı gibidir yapmayı unutmuşsunuz, eksikliği ikmal ediniz" demişti.

Vekaletnamenin aslını dosyaya ibraz etmek bir zorunluluk olmamakla birlikte fotoğraf ve içerik noktasında tereddüde düşüldüğünde hakimin talebi üzerine vekaletname aslının dosyaya ibrazı yeterli olacaktır. Vekaletnameye istinaden boşanma davasıyla ilgili talep ve şikayetlerde bulunulması ihtimali karşısında hem usule uygun hem de makul yolun bu olduğu kanaatindeyim.

Saygılarımla..
Old 03-01-2013, 12:08   #33
Av.Rıdvan Ergün

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Boşanma davalarında vekaletnamenin bir suretini, "aslı gibidir/aslının aynıdır" şeklinde yazıp imzaladıktan sonra dosyaya sunuyorum. Bir boşanma davasında sunmuş olduğum vekaletname suretine "aslı gibidir" şerhi düşmeyi ihmal etmiştim ve sayın hakim, "avukat bey aslı gibidir yapmayı unutmuşsunuz, eksikliği ikmal ediniz" demişti.

Vekaletnamenin aslını dosyaya ibraz etmek bir zorunluluk olmamakla birlikte fotoğraf ve içerik noktasında tereddüde düşüldüğünde hakimin talebi üzerine vekaletname aslının dosyaya ibrazı yeterli olacaktır. Vekaletnameye istinaden boşanma davasıyla ilgili talep ve şikayetlerde bulunulması ihtimali karşısında hem usule uygun hem de makul yolun bu olduğu kanaatindeyim.

Saygılarımla..
Hakim tereddüt ederse vekaletnamenin aslını ibraz edersiniz, inceleyip tutanağa aslı gibi olduğunu yazarak, size vekaletnamenizin aslını geri verirler.
Old 03-01-2013, 12:21   #34
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Boşanma davaları için çıkartılacak vekaletnamelerin iki nüsha çıkarılmasını istiyorum.Bu şekilde onaylı suretlerini de kullanıyorum.Uygulamadaki bir çok sıkınıtınında önüne geçilmiş oluyor.
Old 03-01-2013, 12:24   #35
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Rıdvan Ergün
Hakim tereddüt ederse vekaletnamenin aslını ibraz edersiniz, inceleyip tutanağa aslı gibi olduğunu yazarak, size vekaletnamenizin aslını geri verirler.
Aynen öyle.
Old 03-01-2013, 13:45   #36
garani

boşanma davası için özel vekaletname gerektiğinden ve boşanma davası için karşı tarafın vekaletnamede ismi geçtiğinden bu vekaletname ile başkaca bir dava ve iş yürütelümez kanaatindeyim(boşanmanın sonuçları olan nafaka ve icra takibi hariç tabiki)o şahsın başkaca davası var ise bence ayrı bir genel vekaletname gerekmektedir.
Old 03-01-2013, 14:01   #37
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan garani
boşanma davası için özel vekaletname gerektiğinden ve boşanma davası için karşı tarafın vekaletnamede ismi geçtiğinden bu vekaletname ile başkaca bir dava ve iş yürütelümez kanaatindeyim(boşanmanın sonuçları olan nafaka ve icra takibi hariç tabiki)o şahsın başkaca davası var ise bence ayrı bir genel vekaletname gerekmektedir.
Boşanmaya bağlı olarak ileri sürülecek talepler müstesna olmak üzere evet, işaret ettiğiniz gibidir.
Old 03-01-2013, 14:41   #39
Av.SYağmur

"Asıllarına fotoğraf yapıştırılması zorunlu noterlik işlemlerinin, çıkartılacak örneklerine de fotoğraf yapıştırılması zorunludur." bunu bilmiyordum. Öğrenmem iyi oldu. Ne var ki şimdiye dek hiçbir boşanma davasında ; hakim vekaletname örneğine 'fotoğraf' yapıştırılmamış demedi. Şüpheye düşmediler sanırım
Old 03-01-2013, 17:08   #40
Av.Cansel Göktaş

Yanıtlar için teşekkürler. Açıkca söylemek gerekirse özel bir vekalet olduğunu ben de düşünmüyorum ama işte daha önce boşanmış olan müvekkilin, bu boşanma olayında eğitim gören çocuğu için talep etmediği nafakayı talep edeceğiz. Bu sebepten arkadaşlar değişik yorumlar da yaptığından kafam biraz karıştı.Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi