Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik dışı çocuk

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2011, 16:29   #1
merveo

Önemli evlilik dışı çocuk

Ben 15 yaşımda hamile kaldım ve 18ime kadar resmi nikah olmadan evli kaldım.Daha sonra resmi nikah yaşım yaklaştığında eski eşim nikah yapmak istemedi ve ayrıldık.Kızım evlilik dışı doğmuş oldu.Ayrıldığımız için de bana 3 senedir kızımı göstermiyor.Edindiğim bilgilere göre herhangi bir dava açmam söz konusu olursa anne ve babamın cezalandırılacağı söylendi.Bu durumda kızımı alabilmek için ne yapmam gerekiyor?Eşim ve ailesi tehdit ediyorlar ve kızımı bana göstermiyorlar.Yardımlarınızı bekliyorum.
Old 07-03-2011, 20:20   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-15-18 yaş arasındaki kişilerin kendi istekleri kurdukları ile cinsel ilişki şiksyete bağlı suçtur.Bu konuda şikayet yokse ceza da yoktur.

2-Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti anneye aittir.Babası ile ayrı olmanız çocuğunuzdan ayrılmanızı gerektirmez.Yargıya başvurarak çocuğun teslimi için gereken hukuki girişimlerde bulunabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 08-03-2011, 15:53   #3
Av.Suna SOYDAŞ

Türk Ceza Kanunu 103/1-a maddesi gereğince 15 yaşını tamamlamamış çocuklara yapılan cinsel davranış çocuğun cinsel istismarıdır ve takibi şikayete bağlı değildir. Eğer 15 yaşını doldurmadan cinsel beraberlik yaşanmış ve de hamile kalmış iseniz şikayet hakkınız halen vardır. !5 yaş doldurulup 16 yaşından gün alınmış hallerde bu durum şikayete tabi kabul edilmiştir.

Haklarınızı savunmak anlamında bir avukattan destek almanız sorununuzu çözümde yardımcı olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi