Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

koruma kararı sonrası yapmam gerekenler

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2012, 22:07   #1
Konuk

Neşeli koruma kararı sonrası yapmam gerekenler

iyi günler
eşimle 97 den beri evliyim. 2 çocuğum var. eşim şiddet uyguladığı için yaklaşık 10- 12 yıl önce karakola başvurmuştum. mahkeme gününe kadar barışmıştık ve eşim hakim önünde de söz vermişti.

ama eşim çok basit sebeplerle bana ve büyük çocuğuma şiddet uygulamaya devam ediyor. bu sebepten dolayı eşim hakkında şikayetçi oldum ve hemen şikayetimin ertesi günü eşimin 3ay evden uzaklaştırma kararı alınmış. 3- 4 gün sonra bana tebliğ edildi, şehir dışında olduğu için 10 gün sonra da eşime tebliğ edildi. tebliğden sonra eşim özel eşyalarını alıp evden gitti. ama bana ve çocuklarıma 5 kuruş bırakmadan.. tebliğden önceden şehir dışına gitmesiyle birlikte evden ayrılalı 2 hafta oluyor.

eşimle zaten genelde bana ve büyük çocuğuma para vermekte problem çıkarması yüzünden sorun yaşıyorduk.
eşim aldığı maaşını, harcamalarını, birikimlerini asla benimle paylaşmıyor. ben bu konularda bana şeffaf olması gerektiğini söylediğimde parayı kazananın kendisi olduğu ve onun parasının beni ilgilendirmediği gibi şeyler söylüyor. parasal ve aramızdaki diğer sorunlarla ilgili olarak konuşacağı yerin mahkeme olduğunu söylüyor.
ben de başka türlü konuşmayı başaramadığım için mahkemede konuşsun ne konuşacaksa da rahatlayalım diye başvurmuştum karakola. ama ikimizde mahkemeye çıkarılmadan eşime uzaklaştırma kararı çıkmış. şimdi araya giren arkadaşlarına da o kararın tersi bir karar çıkmadıkça ben kimseyle birşey konuşmam diyormuş. bense karar geri alınabilecekse bile kendisiyle konuşup sorunları halletmeden kararın iptali yönünde bir başvuruyu düşünmüyorum bile.

1. bu karar iptal edilebilir mi? edilirse nasıl bir yol izlenmeli ve yasal olarak bana neleri kaybettirir?

2. 2 hafta sonra okullar açılacak. büyük çocuğum ilköğretim öğrencisi. masraflarımız artacak. ben şu anda geçmiş yıllarda eşim izin vermese de çalışarak yaptığım birikimlerimden kullanıyorum ve şu an eşim çalışmam konusunda çok sorun çıkardığı için çalışmıyorum. eşimden ev ve çocuklar için yaptığım harcamalar nedeniyle ve okulun açılmasından dolayı artacak masraflar için acilen nafaka talep edebilir miyim? ( koruma kararı içinde eşimin 3 ay konuta giremeyeceği, bana ve çocuklarıma hakaret, tehdit, küfür edemeyeceği, uymazsa 3-10 gün arası hapis cezası var ama nafaka kısmı yok)
bana nafaka davası açabileceğimi ancak onun için 2-3 ay sonraya mahkeme günü verileceğini söylüyorlar. ama 2-3 ay sonra uzaklaştırma kararı zaten bitecek. bana ve çocuğumuza para vermek konusunda genelde sorun çıkaran eşime bu uzaklaştırma neredeyse ödül gibi olacak.

3. mümkünse eğer en çabuk şekilde karar verilebilmesi için bu nafaka talebini ne şekilde nereye yapmalıyım???

4. uzaklaştırma kararından sonra bilmem ve yapmam gereken yasal hak ya da yükümlülüklerim veya önerileriniz var mıdır?

şimdiden çooookkkkk teşekkürler
Old 03-09-2012, 13:36   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
1. bu karar iptal edilebilir mi? edilirse nasıl bir yol izlenmeli ve yasal olarak bana neleri kaybettirir?

Koruma kararı tarafınızca başvuru olması halinde kaldırılabilir.Karar kaldırılırsa koruma kararının sağladığı güvenceden yoksun kalırsınız ve eşinizin karara aykırı eylemleri nedeni ile onu zorlama hapsi için şikayet etme olanağınız kalmaz.

2
Alıntı:
. 2 hafta sonra okullar açılacak. büyük çocuğum ilköğretim öğrencisi. masraflarımız artacak. ben şu anda geçmiş yıllarda eşim izin vermese de çalışarak yaptığım birikimlerimden kullanıyorum ve şu an eşim çalışmam konusunda çok sorun çıkardığı için çalışmıyorum. eşimden ev ve çocuklar için yaptığım harcamalar nedeniyle ve okulun açılmasından dolayı artacak masraflar için acilen nafaka talep edebilir miyim? ( koruma kararı içinde eşimin 3 ay konuta giremeyeceği, bana ve çocuklarıma hakaret, tehdit, küfür edemeyeceği, uymazsa 3-10 gün arası hapis cezası var ama nafaka kısmı yok)
bana nafaka davası açabileceğimi ancak onun için 2-3 ay sonraya mahkeme günü verileceğini söylüyorlar. ama 2-3 ay sonra uzaklaştırma kararı zaten bitecek. bana ve çocuğumuza para vermek konusunda genelde sorun çıkaran eşime bu uzaklaştırma neredeyse ödül gibi olacak.

Yasya göre koruma kararı veren hakim tarafların mali durumları ve ihtiyaçları gözetrek nafaka kararı verebilir. Bu nafaka yükümlülüğü koruma süresiyle sınırlıdır.

3. mümkünse eğer en çabuk şekilde karar verilebilmesi için bu nafaka talebini ne şekilde nereye yapmalıyım???

Eşinizin aile giderleri için yapacağı katkı müktarının belirlenmesi için nafaka davasının açılması gerekecektir.
Davanın hızlı ilerlemesi delillerin toplanması ve karşılıklı yazışmaların tamamlanması ile ilgilidir.
Eşinizin gelirini belgeleyen delillerin dosyaya daha başlangıçta konarak talepte bulunulması durumunda duruşma günü kararlaştırılmadan bir nafaka tayin edilebilir.

Alıntı:
4. uzaklaştırma kararından sonra bilmem ve yapmam gereken yasal hak ya da yükümlülüklerim veya önerileriniz var mıdır?

Uzaklaştırma kararı eşinize yükümlülük getiren bir karardır.Sizin ayrıca bir eylemde bulunmanız gerekmez.Eğer ihlal olur ise cezalandırma için başvurabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 01-10-2012, 13:49   #3
Konuk

Varsayılan http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=76890 adresindeki sorumun devamı

Eşim 16.08.2012 tarihinde mahkeme kararıyla 3 ay uzaklaştırma cezası almıştı. o tarihten itibaren biri eğitim çağında (8. sınıf) 2 çocuğumun her türlü sorumluluğu bende kaldı. eşim maddi- manevi hiç bir desteğe yanaşmadı. ben de uzaklaştırma süresi için 19.09.2012 de nafaka talebinde bulunmuştum ve bu talep sırasında savcı uzlaşmayı kabul edip etmeyeceğimi sormuştu. ben uzlaşmayı kabul etmiştim. şimdi eşime savcılıktan uzlaşma çağrısı gelmiş. bana bir şey gelmedi.
1. bu uzlaşma çağrısı tam olarak ne demek ve neyi kapsıyor?
2. eşimle görüşüldükten sonra benimle de görüşülür mü?
3. görüşülürse 3 aylık uzlaşma nafakası dışında maddi- manevi tazminat ya da evlilik süresi içinde eşimin maaşından nafaka isteyebilir miyim? ( eşim pazar-market ihtiyaçlarını karşılıyor ama büyük oğluma ve bana çeşitli ihtiyaçlaımız için para vermekte sorun çıkarıyor.)
4.son olarak bunların dışında talep edebileceğim bir şeyler olabilir mi?

bilgileriniz için şimdiden teşekkür....
Old 01-10-2012, 21:44   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Şiddetin önlenmesi ve koruma için verilen kararda uzlaşma tartışma konusu yapılmaz.Hatta Uluslararası sözleşmeler şiddetin olduğu alanlarda uzlaştırma ve arabuluculuk faaliyeti yasaklanması önerilmiştir.

Aynı yaklaşımın savcılıkta yürütülen soruşturmalarda da geçerli olmaldır.Fakat uygulamada ev içi şiddet olaylarında şikayet sonrasında uzlaşma halen sorulmaktadır.

Bu genel açıklamadn sonra,size sorulan uzlaşma teklifi savcılık soruşturması içindir.Eğer eşiniz de uzlaşmayı kabul ederse uzlaşma görüşmeleri düzenlenecektir.
Buradaki amaç sorunun yargıya yansımadan tarafların zararlarını telafi etmektir.

Koruma kararındaki nafaka karar sona erdiğinde bitecektir.
Devamlı bir nafaka için ayrıca nafaka davası açabilirsinizBoşanmayı düşünüyorsanız nafakayı bu davada isteyebileceğiniz gibi ayrıca koşulları varsa maddi manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi