Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Takibinden Sonra Müvekkilin Alacağını Alması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-03-2008, 15:04   #1
sagalife

Varsayılan İcra Takibinden Sonra Müvekkilin Alacağını Alması

Arkadaşlar bu müvekkillerle başım dertte..
Başlattığım bir icra takibi sonucu müvekkil borçlunun mekanına gidiyor ve karşılıklı anlaşıyorlar -herhade biraz da tehtit var- ve müvekkil icra dosya nın numarasını da belirterek bu dosyayla alakalı hiç bir hak ve alacağım kalmamıştır diye bir belge imzalamış.Müvekkil şu an da benim telefonuma cevap vermiyor.
Bu belge icra dosya numarası belirtildiği için vekalet ücreti yönünden karşı tarafa yüklenen vekalet ücretini de aldığı anlamına geliyor mu?Yani karşı yana yüklenen vekalet ücretini benim aynı dosyada devam edip tahsil edebilme olanağım ortadan kalktı mı?
Ayrıca müvekkilden alacağım vekalet ücreti tahsil edebilmem için en kısa hangi yolu izlemeliyim?
Yazılı sözleşmemiz olmadığı için müvekkilden hangi oranda vekalet ücreti talep edeceğim?
Old 19-03-2008, 16:36   #2
me_as

Müvekkilinizle aranızda ücret sözleşmesi yapmadıysanız yasal vekalet ücretinizi talep edebilirsiniz.Müvekkiliniz sizin adınıza bir belge veremeyeceği için siz kendi borçlu vekalet ücretiniz için borçluya gidebilirsiniz.Ahh bu müvekkiller bizlere az çektirmiyorlar
Old 19-03-2008, 16:40   #3
edcelik

icra takibinin devamını sağlayarak sırf kendi alacağınız için borçlunun mallarını haczedebilirsizin.
Old 19-03-2008, 16:52   #4
sagalife

Arkadaşlar ilk önce teşekkür ederim.
Yanlız dikkat edilecek bir nokta müvekkil icra müdürlüğü ve dosya numarasını belirterek hiç bir hak ve alacağı kalmadığına dair imza atmış .Bu durumda karşı tarafa yüklenen vekalet ücret alacağı da müvekkilin sayılacağından onu da almış sayılmaz mı?Yani dosya da karşı tarafın ödemek zorunda olduğu vekalet ücreti dahil dosyayla alakalı hiç bir borcu kalmamış sayılmıyoır mu?Tabi bu durumun tam tersi benim lehime ama sizlerinde bu duruma da bile benim karşı taraftan vekalet ücreti alabileceğimi destekleyen ygörüşlerinizi ve varsa yargıtay kararı bekliyorum..Saygılar
Old 19-03-2008, 16:55   #5
me_as

karşı yanın ödemesi gereken vekalet ücreti hiçbir zaman müvekkilin olmaz,o her zaman sizindir ve sizin adınıza tahsil edemez.
Old 20-03-2008, 05:19   #6
erk42

her ne kadar vekalet ücreti alacaklı adına hükmedilsede, vekalet ücreti avukata aittir. Bana düşüncem hem borçlu hemde alacaklı aleyhine kanuni vekalet ücreti için icra takibi yapmanız.
Old 20-03-2008, 14:24   #7
Pınar

1-Dosyaya tahsil harcı yatmış mı? sanırım bu bir çıkış noktası olabilir,İcra dosyasının kapanabilmesi için,dosya borcunun vekalet ücreti ve gereken harçlar dahil tamamının tahsil olması gerekeceğinden eğer tahsil harcı yatmadıysa dosya borcu zaten kapanmış sayılmamamalı.

2-Bence de, vekalet ücreti hernekadar alacaklı lehine hükmedilen bir ücret olsa da tahsil hakkı avukatındır.Bu durumda, siz vekalet ücreti alacağınız yönünden takibe devam edebilirsiniz.Olaki itiraz vs olursa ve müvekkiliniz yine dosya borcunun tamamı tarafıma ödenmiştir derse bu defa işte sözkonusu vekalet ücreti miktarını da kendi yeddinde bulundurmuş sayılacağından size ödemekle mükelleftir.borçludan alamasanız bile müvekkilinizden alabileceğinizi düşünüyorum.çünkü dosya borcunun tamamı tarafıma ödenmiştir dediğinde bu sizin vek.ücretinizi de kapsar ve size ödemek zorundadır.
Old 20-03-2008, 18:02   #8
Av. Reşit Altunışık

Yukarıda meslektaşlardan biri daha değinmiş sanırım,siz müvekkiliniz adına başlattığınız icra takibinde yasa gereği müvekkilinizden de almanız gereken vekalet ücreti alacağı bulunmakta.Yani vekalet ücretine hak kazanmak için alacağın tamamının tahsil edilmesi diye bir şart yok.İcra takibini başlatmış olmanız yeterli. Karşı taraftan alınacak vekalet ücreti konusunda benim de uygulamada meslektaşlar arasında ben de dahil olmak üzere gördüğüm kafa karışıklıkları var. Ancak bugün elime geçen gerekçeli mahkeme kararında hükmedilen vekalet ücretinin açıkça 'davacı taraf vekiline ödenmesi' ibaresi yer alıyor.Toparlayacak olursak müvekkilinizin dosya borçlusuna vermiş olduğu ibraname sizin yasal vekalet ücretinizi kapsamadığı kanaatindeyim.Dosya henüz uyap ortamında infaz olmamışsa vekalet ücretiniz üzerinden takibe devam edin,size bu davranışı yapan müvekkiliniz aleyhine de vekalet ücretinin değerine göre sulh veya asliye hukuk mahkemesinde alacak davası açın derim.Kolay gelsin.
Old 21-03-2008, 18:55   #9
sagalife

Arkadaşlar değerli görüşleriniz için çok teşekkürler.
Old 21-03-2008, 19:09   #10
Alp_aslan

Kesinleşen bir icra takibinde , takip miktarı icra müdürlüğüne ödenmediği veya haricen tahsil edilmediği ya da haricen tahsil edilse dahi icra müdürlüğüne bu konuda bilgi verilmediği sürece takip devam eder.Karşı taraf takip borcunu ödediğini iddia ederse, icra mahkemesinde takibin iptali davasını açması gerekmektedir.
Bir icra takibinde 4 alacak kalemi vardır. Birincisi asıl alacak, ikincisi faiz, üçüncüsü vekalet ücreti , dördüncüsü ise icra masrafı ve harçlarıdır.Alacaklının buradaki hakkı sadece asıl alacak ve asıl alacağa işletilecek faizdir.Dolayısıyla vekalet ücreti ile icra masraf ve harçları kalemi hala tahsile muhtaçtır.
Old 24-01-2011, 18:11   #11
Heradres

Mahçup Peki müvekkilin alacağına konan tedbir vekalet ücretini de kapsar mı?

Merhaba, benimde şu anda başımda Sayın Sagalife'ın durumuna banzer bir problem var.
Müvekkil adına yürüttüğümüz bir icra takibinde borçluya ait gayrimenkulleri sattırdık, parasıda icranın kasasına girdi, fakat borçlu hem ihalenin feshi davası hem de menfi tespit davası açtı. Menfi tespit davasıyla beraber de icra dosyasına yatan paraya tedbir koydurdu. Şimdi gelinen noktada borçlu ihalenin feshi davasını kaybetti fakat karar henüz kesinleşmedi. Ancak menfi tespit davasını çok büyük ihtimalle müvekkil kaybedecek. Müvekkilde yan çizmeye başladı, vekalet ücretini menfi tespit davasının sonunda kazanırsak verelim diyor ama ben bu tavır karşısında o davaya kesinlikle bakmayacağım.

Benim sormak istediklerim şunlar:

1) Açılan menfi tespit davası ile icra dosyasına yatan paraya tedbir konsa dahi, bu tedbir vekalet ücretini de kapsar mı? Yani biz gidip vekalet ücretimizi alabilirmiyiz?

2) Bir avukat asgari avukatlık tarifesi madde 5 "icra takibini kabul eden avukat tarife hükümleri ile belirlenen ücretin tamamına hak kazanır" diyor. Peki bu vekalet ücreti için müvekkile bir icra takibi yapsam ve faiz işletmek istesem, hangi tarihten itibaren faiz işletebilirim. Bir ihtar çekmedim ama tarife de çok açık. bu nedenle dosyaya vekalet koyduğum günden beri işletebilir miyim, yoksa takip tarihinden itibaren mi faiz işeltmem gerekir?
Old 09-01-2012, 16:26   #12
terina

Bende aynı dertten muzdarip bulunmaktayım.Müvekkilim ile borçlu anlaşmışlar.Borçlu müvekkilime asıl borcu ve faizi ödemiş avukatlık ücretini ödememiş.Şimdi müvekkil kendi alacağını aldığı için rahat .nem müvekkilden vekalet ücreti almadım şimdi kendi cebimden para verip haciz işlemi yapmak aptallık gibi geliyor.Bu durumda %12 olan vekalet ücretimi yalnız borçludanmı tahsil edebiliyorum müvekkilime icra takibi yapamazmıyım.açıkçası onun bu yaptığının cezasını çekmesini istiyorum.Peki ücret sözleşmesi yapmadığımız zaman kanuni olarak yalnızca borçludanmı vekalet ücreti alabiliyoruz?
Old 09-01-2012, 16:44   #13
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan terina
Bende aynı dertten muzdarip bulunmaktayım.Müvekkilim ile borçlu anlaşmışlar.Borçlu müvekkilime asıl borcu ve faizi ödemiş avukatlık ücretini ödememiş.Şimdi müvekkil kendi alacağını aldığı için rahat .nem müvekkilden vekalet ücreti almadım şimdi kendi cebimden para verip haciz işlemi yapmak aptallık gibi geliyor.Bu durumda %12 olan vekalet ücretimi yalnız borçludanmı tahsil edebiliyorum müvekkilime icra takibi yapamazmıyım.açıkçası onun bu yaptığının cezasını çekmesini istiyorum.Peki ücret sözleşmesi yapmadığımız zaman kanuni olarak yalnızca borçludanmı vekalet ücreti alabiliyoruz?

Değerli meslektaşım ücret sözleşmesi yapın yada yapmayın,(Siz yapmayı alışkanlık haline getirin gerçi de) müvekkiliniz adına bir icra takibi yaptığınızda 2 avukatlık ücretine hak kazanırsınız

1- İş sahibi ile aranızdaki avukatlık ücreti,
2- Yargılama(daha doğrusu icra) gideri olarak karşı taraf yükletilen avukatlık ücreti.

1. maddedeki avukatlık ücreti taraflar arasında geçerli bir ücret sözleşmesi varsa ona göre tayin ve tespit edilir.Yoksa da Avukatlık Kanunu 164/4'e göre takip miktarına göre % 10 ile 20 arasında ücret uyuşmazlığını götüreceğiniz mahkemece tayin ve takdir edilir.

2. Maddedeki avukatlık ücreti iş sahibi adına gider olarak hükmedilir(daha doğrusu icra takibi olduğu için icra müdürünce hesap edilir) ve sahibi müvekkildir.Ancak Avukatlık Kanunundaki açık hüküm karşısında bu avukatlık ücreti dahi avukata aittir.İç ilişkide bunu da müvekkilinizden talep edebilirsiniz bu ücret asgari ücret tarifesine göre nisbi olarak hesaplanır.

Somut olayda taraflar sizin dışınızda haricen anlaşarak takibi sona erdirmiş olduklarından avukatlık kanunu gereği her ikisine karşıda yukarıda saydığım avukatlık ücretlerinizin tamamını müteselsilen ödenmesi hususunda takip ve dava hakkınız vardır.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi