Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Açık Alan ve Aynı Parsel İçersinde iki ayrı kiracı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2015, 16:42   #1
director

Varsayılan Açık Alan ve Aynı Parsel İçersinde iki ayrı kiracı

Merhabalar,

Açık alan işgali fabrikanın malzemelerini koymuş olduğu alanda söz konusu mudur? kiralanan yer bir fabrika binası bu bina dışında kalan yere zaman zaman malzemeler konuluyor,kaldırılıyor. Açık alan işgali olduğunu düşünüyorum. Hukuksal olarak da verilere ihtiyacım var.

Ayrıca aynı parsel içersinde birden fazla fabrika kiracı olabilir mi? Çok araştırdım ancak yanıt bulamadım.
Old 23-02-2015, 18:03   #2
Av.Nehir

merhabalar,

Kira sözleşmesinde kiralanan alan tanımına bakılmalıdır. açıklık var ise yazana itibar edilmelidir. Örneğin kiralanan alan ... sayılı parseldeki taşınmaz olarak veya .. adresindeki taşınmaz olarak tanımlı ise kiracı tüm alanı kullanabilir. Ancak sözleşmede kiralananla ilgili bu şekilde bir belirtme yok ise ve kiralanan alan sadece "fabrika binası" olarak belirtilmişse kanaatimce fabrikanın kiralama amacı kapsamında açık alanın da kullanımı zorunluluğuna göre durum değerlendirilmelidir. Örneğin fabrikanın yükleme-boşaltmaya elverişli kapısı önündeki boş alan araç parkı ile yükleme boşaltma yapılması kapsamında zorunlu olarak kiralanan alan olarak kabul edilmeli ve bu alanın da kiralamaya dahil olduğu düşünülmelidir. Buna karşın fabrika binasından herhangi bir kapı çıkışının söz konusu olmadığı ve de başka bir nedenle de zorunlu olarak kiralanan alana dahil edildiğinin açıklanamadığı "açık alan" kiralama amacı çerçevesinde kullanımı zorunlu olmamakla kiralanan alan olarak kabul edilmemelidir düşüncesindeyim.
İyi çalışmalar.
Old 23-02-2015, 18:05   #3
Av.Nehir

İkinci sorunuzu yanıtlamadığımı fark ettim. aynı parselde iki ayrı kiracı olması mümkündür. Her bir kiracı ve kiralama için kiralanan alan tanımı yapılıp sınırları açıkça belirtilerek iki ayrı ve daha fazla kiralama yapılabilir.
Old 02-03-2015, 14:13   #4
director

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim meslektaşım.

Açık alan ile ilgili söylediklerinize katılıyorum. Ben de bu şekilde ihtara cevap verdim. Ancak aynı parsel içerisinde iki ayrı yerin kiraya verilebilceğine dair normal kiralar için uygulanmayan özel bir durum vardır. Araştırmalarım sonucu bulmuş olduğum bu bilgiyi sizinle paylaşıyorum;

Söz konusu fabrika Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer almakta olup Arsa sahibi, bu kanuna istinaden çıkartılan OSB Uygulama Yönetmeliklerine uyulacağı peşinen kabul edilmektedir.Bu yönetmeliğin 173. maddesinde "Tesisin sanayi parselinde bulunması halinde, tesisin bağımsız bölüm oluşturmadan bir bütün halinde kiraya verileceğine dair beyan" verileceğini belirtmiştir.

Bu sebeple mal sahibi uygulama yönetmeliğine aykırı taahhütname verilmiş oluyor.
Old 02-03-2015, 14:41   #5
Av.Nehir

Merhabalar Sayın Meslektaşım,

Paylaşımınız için teşekkürler. Organize Sanayi Bölgesi olması halinde yazınızdaki husus doğrudur. Ancak bu gibi yerlerle ilgili uygulamada bizzat karşılaştığım şöyle bir durum var ben de onu sizinle paylaşmak istiyorum. Bu tip alanlarda kalan taşınmazlarda birden fazla hissedar var ise(müşterek mülkiyet elbette) her biri diğerinin, taşınmazın belirlenebilir bir alanını kiraya vermesine muvafakat ettiğini Organize Sanayi Bölgesine verdiği yazıyla bildirdiğinde(ki bu yazıyı bizzat organize Sanayi Bölgesi yönetimi istiyor) her bir paydaş taşınmazın bir bölümünü, dolayısıyla bu gibi yerlerde dahi uygulamada kısmi ve birden fazlaya kiraya verilebiliyor.
Bu durum dikkate alındığında bu gibi yerlerde tek kişiye ait mülkiyet var ise kiralayanın uymayı taahhüt ettiği uygulama yönetmeliğine aykırı da olsa kısmi kiralanabileceğine delalet edebilir düşüncesindeyim.
Ama elbette açıkladığım durum birden fazla mülkiyet hakkı sahibine her biri kendi hissesinden yararlanabilmesi bakımından yönetmelikte de belirlenmiş olabilir. yönetmeliği iyi incelemek gerekir.

İyi çalışmalar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi