Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Senet Borçlusuna Bir Türlü Ulaşıp Tebligat Yapamıyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2011, 20:07   #1
tiryakim

Mutsuz Senet Borçlusuna Bir Türlü Ulaşıp Tebligat Yapamıyorum

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım.
Bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.Elimde icra takibi yaptığım yüksek miktarlı senet var . Senette herhangi bir usülsüzlük bulunmamaktadır. Senette Senet borçlusunun ismi ve adresi yazmaktadır. Senedi icra takibine koyduk.
İcra takibine konu yaptığımız Senette borçunun T.C Kimlik Numarası bulunmamaktadır. Borçlunun adresinin yazılı olduğu köye tebligatı çıkardım fakat iade geldi. Jandarmadan adres araştırması istedim.Gelen adres araştırma cevabında Senet borçlusunun köyde ikamet etmediği yazıyor.
Ben bu senet borçlusununun kimlik bilgilerine nasıl ulaşıp tebligat yapacam. Bu konudaki değerli fikirlerinizi bekliyorum.
Saygılar...
Old 26-03-2011, 20:51   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar Değerli Meslektaşlarım.
Bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.Elimde icra takibi yaptığım yüksek miktarlı senet var . Senette herhangi bir usülsüzlük bulunmamaktadır. Senette Senet borçlusunun ismi ve adresi yazmaktadır. Senedi icra takibine koyduk.
İcra takibine konu yaptığımız Senette borçunun T.C Kimlik Numarası bulunmamaktadır. Borçlunun adresinin yazılı olduğu köye tebligatı çıkardım fakat iade geldi. Jandarmadan adres araştırması istedim.Gelen adres araştırma cevabında Senet borçlusunun köyde ikamet etmediği yazıyor.
Ben bu senet borçlusununun kimlik bilgilerine nasıl ulaşıp tebligat yapacam. Bu konudaki değerli fikirlerinizi bekliyorum.
Saygılar...

Tebligat kanununu incelediniz mi sayın meslektaşım?

Alıntı:
BİLİNEN ADRESTE TEBLİGAT:
MADDE 10. Tebligat, tebliğ yapılacak şahsa bilinen en son adresinde yapılır. Şu kadar ki; kendisine tebliğ yapılacak şahsın müracaatı veya kabulü şartiyle her yerde tebligat yapılması caizdir.

(Ek fıkra: 19/01/2011 - 6009 S.K. / m.3)Bilinen en son adresin tebligata elverişli olmadığının anlaşılması veya tebligat yapılamaması hâlinde, muhatabın adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresi, bilinen en son adresi olarak kabul edilir ve tebligat buraya yapılır.
Old 26-03-2011, 20:56   #3
tiryakim

Varsayılan T.C Kimlik Numarası Yok

Kıymetli Meslektaşım ;
Muhatabın T.C Kimlik numarası yok . T.C kimlik numarası olmadığı için adres kayıt sistemine bakılamıyor diye biliyorum.Yoksa yanılıyormuyum ?
Old 26-03-2011, 21:09   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan tiryakim
Kıymetli Meslektaşım ;
Muhatabın T.C Kimlik numarası yok . T.C kimlik numarası olmadığı için adres kayıt sistemine bakılamıyor diye biliyorum.Yoksa yanılıyormuyum ?

O zaman siz, adı-soyadı bilinen ancak TC kimlik nosu bilinmeyen borçlunun TC kimlik numarasını nasıl bulabilirim diye soruyorsunuz.

Kişinin nüfus bilgileri de mi yok?

http://tckimlik.nvi.gov.tr/Web/QueryIdentityNumber.aspx
Old 26-03-2011, 21:11   #5
tiryakim

Kişinin dediğim gibi sadece adı ve soyadı var, nüfus bilgileri yok.
Old 26-03-2011, 21:14   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan tiryakim
Kişinin dediğim gibi sadece adı ve soyadı var, nüfus bilgileri yok.

Sahte isim olma ihtimali de yüksektir o zaman.

Alacaklı, temel ilişkiye girerken hiç mi araştırmamış, çok ilginç..
Old 26-03-2011, 21:16   #7
tiryakim

Olumlu Çözüm

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sahte isim olma ihtimali de yüksektir o zaman.

Alacaklı, temel ilişkiye girerken hiç mi araştırmamış, çok ilginç..

Demek ki hiç araştırılmamış Kıymetli Meslektaşım. Çözümü nasıl olacak bu işin ben çözemedim valla...
Old 26-03-2011, 21:25   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan tiryakim
Demek ki hiç araştırılmamış Kıymetli Meslektaşım. Çözümü nasıl olacak bu işin ben çözemedim valla...

Ad-soyad olarak belirtip,İcra müdürlüğü kanalıyla nüfus müdürlüğüne TC kimlik nosunu ve adresini bir sorun derim.
Old 26-03-2011, 21:29   #9
tiryakim

Mutsuz

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Ad-soyad olarak belirtip,İcra müdürlüğü kanalıyla nüfus müdürlüğüne TC kimlik nosunu ve adresini bir sorun derim.

Dediğinizi de yaptım kıymetli Meslektaşım. Nüfus Müdürlüğünde gelen cevap Ad soyada göre sahışların kimlik bilgisinin verilmesi mümkün değil diyor.
Old 26-03-2011, 23:26   #10
BALDIRAN

Değerli meslektaşım.Bu yolla sonuca gitmeniz zor. Mutlaka bir yerlerden bir ipucu bulmanız lazım.Mesela kullandığı bir telefon, mesela evlendiği/doğum yaptığı bir yer ve zaman vs.ancak buralardan sonuca gidebilirsiniz.Müvekkilinizle konuşun.Yüksek meblağlı bir senetse mutlaka bir iz bırakmış olması gerekir.
Old 27-03-2011, 00:42   #11
mehmetardic

Ortağı olabileceği veya yakın akrabalarının ortağı olabileceği şirketlerin sicil kayıtlarına da bakın derim.
Old 27-03-2011, 14:39   #12
wellan

Müzekere ile cevap almanız bu konuda bir hayli zordur.Çünkü UYAP veri paylaşım protokolü olsun yada diğer kamu kurumlarının adres araştırmak için kullandığı sistemler(POLNET,TAKBİS,MERNİS,VEDOP vb) hepsinde TC kimlik numarasının ibrazı gerekmektedir.Bu borçlu olan kişinin nereli olduğunu(nufusa kayıtlı olduğu yer yada olabileceği yer konusunda) biliyorsanız ve doğum tarihini hatırlayabiliyorsanız(aşağı yukarı) size ilgili kayıtlar konusunda yardımcı olabilirim.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 27-03-2011, 17:07   #13
tiryakim

Olumlu

Alıntı:
Yazan wellan
Müzekere ile cevap almanız bu konuda bir hayli zordur.Çünkü UYAP veri paylaşım protokolü olsun yada diğer kamu kurumlarının adres araştırmak için kullandığı sistemler(POLNET,TAKBİS,MERNİS,VEDOP vb) hepsinde TC kimlik numarasının ibrazı gerekmektedir.Bu borçlu olan kişinin nereli olduğunu(nufusa kayıtlı olduğu yer yada olabileceği yer konusunda) biliyorsanız ve doğum tarihini hatırlayabiliyorsanız(aşağı yukarı) size ilgili kayıtlar konusunda yardımcı olabilirim.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Teşekkürler kıymetli meslektaşım.Hala araştırıyorum.Eğer şayet bulamazsam sizi rahatsız ederim.Tekrar Teşekkürler.
Old 28-03-2011, 15:07   #14
mertt_onn

borçlunun köyde ikamet adresi verdiğini söylemişsiniz.Muhtardan da bir kayda ulaşmayı denediniz mi?denemediyseniz bizzat gidin muhtarla görüşün derim...Hatta muhtardada kaydı yoksa halkla ilişkilerinize dayanarak köy halkıyla azalarla iletişime geçerek bişeyler bulabilirsiniz diye düşünüyorum...Kolay gelsin
Old 28-03-2011, 15:44   #15
çiçek abbas

Söz konusu tebligatın yapıldığı yere gidemeyecek durumda iseniz herhangi bir muhtara gidip isim ve soy isimle arama yaptırmanız durumunda borçlunun isimine ait tüm isim ve soy isimler çıkacaktır.

borçlunuzun ismi, 'abbas çiçekligil' gibi birşey ise şansınızı deneyin derim. En fazla kaç tane olabilir ki bu isimden.
Old 28-03-2011, 16:06   #16
Burak Ülker

ben bir borçlunun facebook sayfasından bilgilerini alıp sarı sayfalardan işyeri telefon numarasına ulaşmış ve müşteri gibi arayıp adresine ulaşmıştım.alacaklı şahıs fotoğrafik bilgilere sahipse facebook hesabından bir iki ipucuna ulaşabilirsiniz..tabi bu işin şans kısmı.saygılarımla..
Old 28-03-2011, 17:06   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Burak Ülker
ben bir borçlunun facebook sayfasından bilgilerini alıp sarı sayfalardan işyeri telefon numarasına ulaşmış ve müşteri gibi arayıp adresine ulaşmıştım.alacaklı şahıs fotoğrafik bilgilere sahipse facebook hesabından bir iki ipucuna ulaşabilirsiniz..tabi bu işin şans kısmı.saygılarımla..

Bir meslektaşımız da benzer şekilde borçlu ile aynı ad-soyadda olan ve büyük bir tesadüfle aynı apartmandaki birisini gerçek "borçlu sanıp", aleyhinde takip yapmış ve hatta takibi (meslektaşımız bu durumu bilmediği halde) o kişi yurt dışında olduğu için kesinleştirip, taşınmazını bile satmıştı. Yakasını kurtarana kadar 5 yıl uğraşmıştı. Aman dikkat!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi