Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal Paylaşımı/Mal Rejimi Tasfiyesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-07-2011, 18:19   #1
Konuk

Varsayılan Mal Paylaşımı/Mal Rejimi Tasfiyesi

22.10.2002 tarihinde arsa tapulu bir evim var.tapusu benim üzerimde eşime dava açmayı düşünüyorum. ama evde hiçbir hakkı olmadığını düşünüyorum.evlendikten sonra 7 yıl çalıştım iş yerimden ve babamlardan aldığım para ile bu evi aldım.şimdi eşim ve bana eşit olarak bölünmesini istemiyorum ne yapabilirim.?
Old 17-07-2011, 21:45   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Edinilmiş mallara katılma rejimine göre ; evlilik sırasında alınmış mallar boşanma sebebi ile eşler arasında "paylaşılmaz"Yani mal paylaşımı diye bir uygulama ve düzenleme yoktur.Mal kimin adına ise onun olmaya devam eder.

Evlilik süresince edinilen mallar boşanma aşamasında çeşitli davalara davetiye çıkarır.Ama yine mal paylaşımı yoktur.

1-Katkı payı;Boşanma ile birlikte malın sahibi olan eşe,diğer eş tarafından yapılmış çeşitli katkılar değer artış oranı da dikkate alınarak geri istenir.

Katkı payı davasında malın paylaşılması istenemez,Sadece yapılan katkı alacak yani para olarak istenir.

Katkı payı davasında evliliğin başlangıcından boşanma davası açılıncaya kadar yapılan katkıları konu edilir..Bu nedenle 1 Ocak 2002 de yürürlüğe giren yeni Medeni Kanun sebebi ile katkı payı alacağını nitelik olarak değiştirmemiştir.Kısacası katkı payı evliliğin her aşamasında yapılan aktif tüm katkıları kapsar.

Sorunuzda alınan taşınmazı çalışma karşılığı aldığınız para ve ailenizden aldığınız borçla ödediğinizi belirtmektesiniz.

Eğer çalışmanız 1 Ocak 2002 tarihinden önceki dönemde ise o dönemde yürülükte olan 743 sayılı yasa gereği evin geçimine katkıda bulunma zorunluluğunuz bulunmadığından ve evin reisi olarak bu sorumluluğun erkeğe ait olması sebebi ile kazancınız sizin kişisel geliriniz sayılacaktır.Ailenizden aldığınız para da bağış sayılacağından bu miktar da eşinizin hesabına dahil edilmez.
2002 öncesi veya sonrası dönemde eşinizin aktif olarak malın alınmasına,iyileştirmesine katkısı yoksa,eşinizin katkı payı alacağı da olmayacaktır.

2-Katılım alacağı:
1 Ocak 2002 de yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu yasal mal rejimi olarak "edinilmiş mallara katılma rejimi"ni benimsemiştir.

Bu düzenlemeye göre 1 Ocak 2002 den sonra eşlerden birinin karşılığı verilerek elde edilmiş para ile alınan mallarının değerleri üzerinden diğer eşin alacak hakkı bulunmaktadır.

Diğer eşin bu sırada çalışması ve malın alınmasına katkıda bulunması burada tartışılmaz.

Mesajınızda 22.10.2002 tarihinde tapu kaydının olduğunu belirtmişsiniz.

Yeni yasaya göre 1 Ocak 2002 ile 22 Ekim 2002 arasında çalışıyorsanız ve bu dönemdeki geliri bu evin alınmasına harcamışsanız sadece bu tarih aralıkları arasındaki değer dikkate alınarak eşinizin katılım alacağı hesaplanacaktır.Mal yine kimina dına kayıtlı ise onundur.

Sn Katılımcı, ana hatları ile mal rejimi tasfiyesi hakkında bilgi yazılmıştır.

Olayınız konusunda taşınmazın edinilme biçimi,parasal kaynağı ve tarihi dikkate alınarak durumun değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 18-07-2011, 13:33   #3
Konuk

Varsayılan boşanma

ben 2000 yılında evlendim 2002 yılında arsa tapulubir ev aldık.bu evin parasının 4000 lirası patronumun benim adıma verdiği çek, ve 6000 lirası babamın banka hesabından benim adıma gönderdiği para ile alındı.2000 lirasını da eşim iş yerinden borç alarak takviye etti ama ben evlendiğim tarihden 2006 yılına kadar çalıştım. evin alımında benim emeğim ve param daha çok.boşanma esnasında bu ev nasıl paylaşılır? evde şu an eşim oturuyor,ben de 2 çocuğumla babamın yanında kalıyorum. çocuğum orda okula gidiyor.evden çık ben ben çocuklarımla orda oturayım dediğimde beni ilgilendirmez diyor. şimdi yaz tatili okul yok.ama açılınca dönmem gerekecek onu yasal yollarla evden nasıl çıkarabilirim.haklarım nelerdir yardımcı olurmusunuz.
Old 18-07-2011, 22:25   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1 Ocak 2002 den sonra kazancınız edinilmiş maldır.

Yine işyerinden ödünç aldığınız para da çalışarak ödenmiş ise bu da edinilmiş maldır.

Eşinizin iş yerinden aldığı borç çalışma ile ödenmiş ise edinilmiş maldır.

Malın alınmasına babanızın katkısı bağıs şayılır hesaplamaya dahil değildir.

Sonuç olarak 2002 yılında adınıza kayıtlı olan malın bedeli , değişik oranlarda olmak üzere(babanızın katkısı hariç) sizin ve eşinizin edinilmiş mallarınızdan karşılanmıştır.

Hesaplamalarda edinilmiş mala edinilmiş maldan geçişler dikkate alınacak ve oran uygulanacaktır.

Taşınmazın size ve çocuklara tahsisi,boşanma davasında talep edilebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi