Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-07-2014, 00:45   #1
Konuk

Varsayılan mal paylaşımı

İyi günler,
Eşimle evlendiğimiz günden beri anlaşamıyoruz. Sebep ailesine olan aşırı düşkünlüğü ki beni aileden saymıyor. Diğeri de saldırgan tavırları. Başka insanların yanında örnek bir eş olan kocam yalnız kalınca canavara dönüşüyor. 6 yaşında bir çocuğumuz var. Ona karşı da aynen bana davrandığı gibi sürekli bağırıyor, hakaret edip, aşağılıyor, hatta vuruyor. Daha önce ne zaman boşanmak istesem beni ve çocuğumuzu öldürmekle tehdit ediyordu. Kötü davranışları için de sadece ailemin tanıklığını sunabilirdim. Yeterli olup olmayacağını bilemediğimden cesaret edemedim. Ancak altı ay önce kadın hastalıklarından rahatsızlandım. İkinci bir çocuğumuzun olmasının uzun tedavi süreçleri gerektirdiği söylendi. Kocam artık benimle birlikte olmuyor ve sürekli boşanmak istediğini, evlenmeden önce başka insanlarla ilişkim olduğunu iddia ediyor. Kabul etmezsem hayatımı cehennem edeceğini söylüyor.
Boşanmak istiyorum, çocuk da tahminimce bana verilir. Ancak maddi yönden zarar görmek istemiyorum. Bu olay planlanmış bir olay. Çünkü o günden beri kocam araba, eşya gibi değerli şeyleri elden çıkarmaya başladı ailesine borç verdiğini söyledi. Delilim yok ama tanıklarım var. Bu paraların yarısını istiyorum.
Kredisi ve tapusu onun üzerine, kefili ben olduğum ev kredisi var. Evin değeri son iki senede üç kat arttı. Yani evin ödenmiş kredi borcunun tahsilini değil, bedelinin yarısını istiyorum. Borcunu paylaşmaya razıyım. Ancak kocam beni eve sokmayacağını, kendime yeni bir yer bulmamı söylüyor. Yani beni evden atmaya çalışıyor.
Hem annesinden hem de kendisinden maddi tazminat istiyorum. Kocamın üzerinde sadece söz konusu ev var ancak kendisi devlet memuru. İcra yoluyla alabilir miyim?
Evliliğin bu şekilde bitmesi ve bu mal kaygısı midemi bulandırsa da çocuğum için ötesini düşünmek zorundayım. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Old 27-07-2014, 15:12   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Eşinizin şiddet eylemlerinin önlenmesi için öncelikle 6284 sayılı yasa gereğince koruma kararı almanızda yarar bulunmaktadır.Bu kararı Aile Mahkemesinden kısa sürede alabilirsiniz.Acil durumda karakoldan da isteyebilirsiniz.

Dilerseniz aynı eylemle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

2-Eşinizin mal varlığını elden çıkartma girişimlerine karşı Aile Mahkemesinde Tasarruf Yetkisinin Sınırlandırılmasına ilişkin dava açabilirsiniz.

3-Boşanma davası açacak olursanız birlikte yaşadığınız konut eşinizin adına ise ,aile konutu şerhi konmasını,konutun dava süresince size ve çocuğunuza tahsisini isteyebilirsiniz.

Yine çocuğunuz için nafaka ve koşulları varsa kendiniz için maddi manevi tazminat ve nafaka talep edebilirsiniz.

4-Mal rejimi davası açılacak olur ise ,eşinizin adına kayıtlı taşınmaz için ödenen peşinat ve kredi in ödenen kısmı katılım alacağının konusunu oluşturacaktır.Davada elbette konutun karar vermeye en yakın tarihteki değeri hesaplamada dikkate alınacaktır.

Katılım alacağının hesaplanmasında konutun değerinin yarsını diye bir talep değerlendirilmeyecektir. Hesaplamada başlangıç ve tasfiye sırasındaki değerler/oranlar ve borç dikkate alınacaktır.

5-Mahkemece nafaka,tazminat ve katılım alacağı kararlaştırılır ise bu alacağın tahsili için icra takibi yapabilir,eşinizin mal varlığının haczini ve dahi maaş haczini isteyebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

6-Eşinizin annesine davayı ancak Asliye Hukuk Mahkemesinde açabilirsiniz.Aile Mahkemeleri bu konuda görevli değildir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi