Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Önalım hakkının kullanılmasında bedel sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-09-2012, 10:46   #1
avtonyukuk

Varsayılan Önalım hakkının kullanılmasında bedel sorunu

Değerli meslektaşlarım,
Daha önce karşılaşmadığım bir konu olduğu için yardımınızı rica ediyorum.
Müvekkilim kardeşiyle paydaş olduğu bir taşınmazındaki payını yüksek bir bedel karşılığı satma konusunda üçüncü kişiyle anlaşıyor.Kardeşi ise üçüncü kişinin vermeyi kabul ettiği bedelin ancak yarısını vereceğini ve bu payın kendisine satılmaması durumunda önalım hakkını kullanacağını söylüyor.Müvekkilimin bu durumda üçüncü kişinin verdiği bedelin yarısı karşılığında dahi olsa payını kardeşine satma zorunluluğu var mı?
Old 20-09-2012, 11:05   #2
Cumhur Okyay

Müvekkilinizin bu durumda üçüncü kişinin verdiği bedelin yarısı karşılığında dahi olsa payını kardeşine satma zorunluluğu yoktur. Müvekkil, gerçek bedelle üçüncü kişiye satıp,bu bedeli de tapuda aynen gösterip, satıştan sonra, bu satış keyfiyetini diğer hissedarlara Noter marifetiyle bildirir. Onlar da şuf'a hakkını kullanabilirler. Satışınız rayiç ve gerçek bedelle yapılıp, bu bedel tapuya yazılırsa,şufâ hakkını kullananların bu bedelin yüksekliğine ( muvazaalıdır; bizim şufâ hakkımızı önlemek için yüksek bedel gösterilmiştir gibi) karşı itirazları, mahkemece, yapılan araştırma ve inceleme sonucunda kabul görmeyecektir.
Ancak, tapudaki gösterilen bedeli yatırırlarsa, üçüncü kişiye geçmiş olan hisseyi (mülkiyet) geri alabilirler. Kolay gelsin.
Old 20-09-2012, 11:08   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan avtonyukuk
Değerli meslektaşlarım,
Daha önce karşılaşmadığım bir konu olduğu için yardımınızı rica ediyorum.
Müvekkilim kardeşiyle paydaş olduğu bir taşınmazındaki payını yüksek bir bedel karşılığı satma konusunda üçüncü kişiyle anlaşıyor.Kardeşi ise üçüncü kişinin vermeyi kabul ettiği bedelin ancak yarısını vereceğini ve bu payın kendisine satılmaması durumunda önalım hakkını kullanacağını söylüyor.Müvekkilimin bu durumda üçüncü kişinin verdiği bedelin yarısı karşılığında dahi olsa payını kardeşine satma zorunluluğu var mı?

Müvekkilinizin payını diğer paydaşa satma zorunluluğu yoktur. Diğer paydaş isterse yasal önalım hakkı dava yoluyla kullanabilir. Bakınız: MK 732 ve devamı maddeleri.
Old 25-09-2012, 13:07   #4
hukukadalet

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Müvekkilinizin payını diğer paydaşa satma zorunluluğu yoktur. Diğer paydaş isterse yasal önalım hakkı dava yoluyla kullanabilir. Bakınız: MK 732 ve devamı maddeleri.

Ben de bu konudan devam etmek isterim. Sayın meslektaşlarıma bir sorum olacak. Şufa davamız kabul edildi. Ancak hakim şufa bedelinin kararın kesinleşmesi beklenmeksizin davalıya ödenmesine karar verdi. Bu şekilde karar verebilir mi? Zira ben tapu iptali ve bizim adımıza tescil için Yargıtay'dan dönmesini bekleyeceğim ancak davalı parayı çoktan çekmiş olacak. Ya Yargıtay kararı bozarsa; adam da parayı çekmiş olursa...Muazzam bir hak kaybı değil midir bu? Ve şimdi ne yapılabilir?
Old 24-12-2012, 16:09   #5
pallanco

benim de aynı sorunum var. Henüz karar kesinleşmeden hakim karşı tarafa önalım bedelini ödemiş. Emsal karar arıyorum.
Old 25-12-2012, 17:24   #6
detay82

Aşağıdaki Hukuk Genel Kurulu Kararında, önalım bedelinin kesinleşmeden sonra alınabileceği belirtilmiştir. Mahkemenin aksi yöndeki kararı açıkça hukuka aykırıdır.

YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
Esas: 2009/6-221
Karar: 2009/265
Tarih: 17.06.2009

Yargıtayın 20.6.1951 gün ve 13/5 sayılı İçtihadı Birleştirme Kararına göre önalım bedeli en geç yargılama sonuna kadar depo edilmesi icap eder. Davanın kabulüne ilişkin hükmün kesinleşmesi ile payın mülkiyeti davacıya geçeceğine göre davalı o tarihte önalım bedelini alabilmelidir. Satıcı ve alıcının borçlarını aynı zamanda ifa etmeleri gerektiği kuralı gereğince önalım parasının en geç yargılama sonuna kadar yatırılmalıdır.

Saygılarımla.
Old 25-12-2012, 17:51   #7
pallanco

İsmail Bey bey, ben kararı bulmuştum ama sadece muhalefet şerhinde bu husus açıklandığı için kullanmadım. Keşke bizzat karar içeriğinde bu hususun tartışıldığı bir karar olsa...
Old 25-12-2012, 18:00   #8
garani

taşınmazın aynına ilişkin bir dava olması sebebi ile kesinleşme şartı gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi