Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu İptal ve Tescil ( Hile , Gabin)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-01-2012, 12:39   #1
adlig_recht

Varsayılan Tapu İptal ve Tescil ( Hile , Gabin)

Sayın meslektaşlarım bir konuda yardımınıza çok ihtiyacım var.
80 yaşındaki müvekkilin aynı mevkide ve aynı büyüklükte iki arsası var. Bu arsalardan biri bayırda olduğu olduğu için değeri 30.000 diğerinin değeri 100.000 TL. Paraya ihtiyacı olduğundan ve geliri olmadığından 30.000 lik arsayı satmak istiyor fakat emlakçı tarafından kandırlıp tapuya götürülüyor. Okuma yazma da bilmiyor fakat tapuda okuma yazma biliyormuşçasına işlem yaptırıp yaşlılığından da yararlanarak şahit ve sağlık raporu da olmaksızın hile sonucu 100.000 tl lik arsayı 30.000 tl'ye sattıyorlar. Olay sonradan müvekkilin çocukları tarafından farkediliyor. Tapuda satış yapılan kişi de 3 gün sonra arsayı bir başkasına satıyor.Davayı terditli açmayı düşünüyorum. Yani tapunun iptal ve tescili, olmazsa bedelin tamamlatılması şeklinde.
Sorularım ise şöyle
1- Davaya taraf olarak kimleri göstermeliyim. İlk satış yapılan kişiyle beraber 2. olarak arsayı alanı da taraf olarak göstermeli miyim? Çünkü üçüncü kişinin bu hile işinin içinde olup olmadığı konusunda bilgim yok.
2- Yeni Hmk'ya göre davayı kısmen açmam mümkün mü ? Çünkü arsanın tam bedelini bilmiyorum. 100.000 deniyor fakat daha az çıkabilir.
3- Masrafları peşin ödediğimiz için şunu da sormak istiyorum. Dilekçem de keşif ve bilirkişiyi ayrı ayrı belirtmeli miyim yoksa eskisi gibi keşif ücretiyle birlikte bilirkişi ücreti de alınıyor mu?
Cevap verenlere şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 31-01-2012, 14:41   #2
av.knel

Sorularım ise şöyle
1- Davaya taraf olarak kimleri göstermeliyim. İlk satış yapılan kişiyle beraber 2. olarak arsayı alanı da taraf olarak göstermeli miyim? Çünkü üçüncü kişinin bu hile işinin içinde olup olmadığı konusunda bilgim yok. (Arsayı satın alanların kötüniyetli olduğunu ve hileli davranışlarda bulunduklarını ispatlamanız gerekiyor. Sonuncu alıcıyı iyi araştırın iyiniyetli alıcı olabilir. Tüm alıcılıları davalı olarak gösterebilirsiniz)
2- Yeni Hmk'ya göre davayı kısmen açmam mümkün mü ? Çünkü arsanın tam bedelini bilmiyorum. 100.000 deniyor fakat daha az çıkabilir. (Tapu resmi senedinde gösterilen bedel üzerinden davayı açabilirsiniz. Fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutarak, tapu iptal mümkün olmadığında, rayiç bedel üzerinden bedel talebinde bulunabilirsiniz.)
3- Masrafları peşin ödediğimiz için şunu da sormak istiyorum. Dilekçem de keşif ve bilirkişiyi ayrı ayrı belirtmeli miyim yoksa eskisi gibi keşif ücretiyle birlikte bilirkişi ücreti de alınıyor mu?(Evet ayrı ayrı belirtmeniz ve masraflarınıda yatırmanız gerekiyor.)
Cevap verenlere şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 31-01-2012, 20:31   #3
adlig_recht

Çok teşekkürler Sn.knel
Tapu senedinde satış bedeli 1000 TL olarak gösterilmiş. Ben de 1000 tlden açıp fazlaya ilişkin hakları saklı tutup rapor gelince ıslah etsem olur mu? Ya da müvekkilin teslim aldığı miktar olan 30.000'den mi açıp aynı formülü uygulasam
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi